sobota, 14 kwietnia 2018

Margit Sandemo 'Saga o Ludziach Lodu' - książki które trafiły pod strzechy. Dosłownie!

Witajcie,
Znalezione obrazy dla zapytania Saga o ludziach lodu
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=3nQXKuz0AAE

O tej serii zamierzałam napisać od dawna. Książki - fenomen, książki, które trafiły pod strzechy, spełniły marzenie polskich romantyków. Znów wracają do do łask. Są kupowane w internecie. Widziałam jej wznowienie na Poczcie Polskiej. Wśród moich ciotek z znajomych pań bywały w każdym domu. Naprawdę.
 Jest to jedna z tych książek, które magnetyzują, wciągają w swój świat.
A jednak, po latach, oceniam ją na 6 gwiazdek.
Pierwsze tomy Sagi są lepsze - miałam wrażenie, że autorka woli świat długich sukienek, jazdy konnej i powozów.
Znalezione obrazy dla zapytania Saga o ludziach lodu
Użyłam zdjęcia z bloga: http://anek73.blogspot.com/2016/12/saga-o-ludziach-lodu-41-47.html, a zarazem zapraszam do JEJ posta o tej sadze: Saga o Ludziach Lodu 41 - 47 :) Są pewnie na tym blogi i pozostałe książki z serii.

Znalezione obrazy dla zapytania Saga o ludziach lodu
Źródło: https://zszywka.pl/p/saga-o-ludziach-lodu-17686080.html

Znalezione obrazy dla zapytania Saga o ludziach lodu
Źródło: https://imged.pl/saga-o-ludziach-lodu-6-14-15-16-34-2278546.html
Znalezione obrazy dla zapytania Saga o ludziach lodu
Źródło: https://zszywka.pl/p/drzewo-genealogiczne-ludzi-lodu-10479635.html

 Saga ta w Polsce ukazywała się w latach 1992 (zdaje się, że przez 3 lata) w wydawnictwie Pol-Nordica właśnie w okładkach, które tu Wam pokazuję. Pamiętam, że był spot reklamowy tej sagi, a sprzedawano ją w kioskach. Autorka napisała tę sagę w latach 1982-1989. Napisała też 'Sagę o Czarnoksiężniku' i 'Sagę o Królestwie Światła'. Ale 'Saga o Ludziach Lodu' była w Polsce najpopularniejsza. To fenomen literatury popularnej. Oto wszystkie tytuły serii:

Tomy Sagi o Ludziach Lodu

 1. Zauroczenie (Trollbund'et)
 2. Polowanie na czarownice (Heksejakten)
 3. Otchłań (Avgrunnen)
 4. Tęsknota (Lengsel)
 5. Grzech śmiertelny (Dødssynden)
 6. Dziedzictwo zła (Den onde arven)
 7. Zamek duchów (Spøkelses-slottet)
 8. Córka hycla (Bøddelens datter)
 9. Samotny (Den ensomme)
 10. Zimowa zawierucha (Vinterstorm)
 11. Zemsta (Blodhevn)
 12. Gorączka (Feber i blodet)
 13. Ślady Szatana (Satans fotspor)
 14. Ostatni rycerz (Den siste ridder)
 15. Wiatr od Wschodu (Vinden fra øst)
 16. Kwiat wisielców (Galgeblomsten)
 17. Ogród śmierci (Dødens have)
 18. Dom upiorów (Bak fasaden)
 19. Zęby smoka (Dragens tenner)
 20. Skrzydła kruka (Ravnens vinger)
 21. Diabelski Jar (Djevlekløften)
 22. Demon i panna (Demonen og jomfruen)
 23. Wiosenna ofiara (Våroffer)
 24. Martwe wrzosy (I jordens dyp)
 1. Anioł o czarnych skrzydłach (Engel med svarte vinger)
 2. Dom w Eldafjord (Huset i Eldafjord)
 3. Skandal (Skandalen)
 4. Lód i ogień (Is og ild)
 5. Miłość Lucyfera (Lucifers kjærlighet)
 6. Bestia i wilki (Utysket)
 7. Przewoźnik (Fergemannen)
 8. Głód (Hunger)
 9. Demon nocy (Nattens demon)
 10. Kobieta na brzegu (Kvinnen på stranden)
 11. Droga w ciemnościach (Vandring i mørket)
 12. Magiczny księżyc (Trollmåne)
 13. Miasto strachu (Skrekkens by)
 14. Urwany ślad (Skjulte spor)
 15. Nieme głosy (Rop av stumme røster)
 16. Więźniowie czasu (Fanget av tiden)
 17. Góra Demonów (Demonenes fjell)
 18. Cisza przed burzą (Stille før stormen)
 19. Odrobina czułości (Et streif av ømhet)
 20. Fatalny dzień (Den onde dagen)
 21. Książę Czarnych Sal (Legenden om Marco)
 22. Woda Zła (Det svarte vannet)
 23. Czy jesteśmy tutaj sami? (Er det noen der ute?)
                                                       (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Saga_o_Ludziach_Lodu)
 Ja przeczytałam od 1 do 15 tomu, gdy byłam w klasach 6 i 7 szkoły podstawowej. Potem 'dostałam banana' na sagi od rodziców, bo jedna ciotka przyjechała i nagadała rodzicom, że są ta bardzo brutalne sceny... W każdym razie po kilku latach dokończyłam czytać je, ale to już nie było to. Mama mojej koleżanki, która kupiła i przeczytała wszystkie tomy (nadal ma je na strychu i nawet by je komuś upchnęła, ale nie wie jak), mówiła, że potem już jest 'masło maślane'. Takie też było i moje odczucie. Te dalsze tomy w ogóle nie utkwiły mi w pamięci. Natomiast te pierwsze tak. Zaczytywałam się nimi po północy i pamiętam je doskonale. Te opisy krajobrazu, sukni, strojów itd. itp. Mandragora i inne gadżety. Tak, autorka miała dar pisania o dawnych czasach. To takie romanse historyczne, ale gdy to czytałam jako dziecko jeszcze, to pamiętam doskonale tomy o Villemo, która chciała żyć tak jak ona chce, o Cecylii, która potrafiła grać w szachy, o Córce Hycla, której marzyło się godne życie.... Barwną postacią była też Sol.
Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu tom 2  Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu tom 3 Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu tom 4  Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu tom 5Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu tom  6  Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu tom  7  Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu tom  9   Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu tom  7 Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach loduZnalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu
Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu tom  14     Znalezione obrazy dla zapytania saga o ludziach lodu  - dalszych tomów mi nie kupiono,a  te które mi kupiono uległy zniszczeniu.

W sadze jest romans, akcja i magia. Akcja rozgrywa się w Norwegii, Danii i Szwecji, tam, gdzie mieszkali członkowie rodu Ludzi Lodu. Napięcie budziła niewiadoma, kto w danym pokoleniu jest obciążony dziedzictwem Tengela Złego. Osoba ta miała większe niż inny skłonności do złego, ale i szczególne umiejętności paranormalne. Pod koniec mojej przygody z Sagami, a więc około tomu 15-go, akcja zaczęła sięgać do Jakucji, skąd przyszedł Tengel Zły...  A że miałam w domu książkę o Jakutach, to saga skłoniła mnie do jej przeczytania. 
Moja pozytywna ocena tej sagi nie jest obiektywna, bo opieram się na swoich wspomnieniach lektury jako czternastolatki, a to całkiem inna perspektywa, niż gdybym to czytała teraz.Trochę mam chęć... 
Daję sadze 6 gwiazdek.
A Wy jak wspominacie jej lekturę? Przyznajcie się, kto czytał. Można słuchać ich w Storytelu, gdyby ktoś chciał.....
Miłej niedzieli. Pozdrawiam


6 komentarzy:

 1. Nie podejrzewałam Cię :))) Ale cóż, każdy ma swoje skrywane miłości!
  Byłam za stara, by ulec czarowi tej sagi. W latach 90. kiedy zaczęła byc wydawana, trafił jakoś do mnie jeden tom. Byłam chora, potrzebowałam czegoś lekkiego, przeczytałam z przyjemnością, (coś o miłości na dalekiej pólnocy było) choć widziałam schematyzm i inne wady.
  Ale nie mówię NIE takim tekstom. One też są potrzebne, choćby dla celu popularyzacji czytelnictwa i ćwiczenia wyobraźni u niewyrobionych czytelników.
  Mnie to raczej też nie kręci dlatego, że nie odpowiadają mi skandynawskie klimaty. Ze Skandynawów to ja chyba tylko Andersena lubiłam naprawdę, ale kiedyś.
  Podobna do tych sag jest chyba "Krystyna córka Lawransa" Sigrid Unsted, ale to już prawdziwa literatura. Książka tak sobie mi się podobała, natomiast film mnie zauroczył.
  To samo w przypadku "Księgi Diny" - film OK, książka mało strawna i nie zachęcająca do szukania kontynuacji (są jeszcze 2 tomy). A myślałam, że to Bóg wie co, hicior czytelniczy jakiś wielki.
  Z literatury super popularnej to ja lubię czasem sięgnąć po książkę Rodziewiczówny, Mniszkówny, Courts-Malerki i inne takie. Raczej staroświeckie.
  To tyle refleksji... :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piszę w superlatywach, ale miałam wtedy 13-14 lat!!!!!!! A wtedy nie zauważa się schematyzmu i innych takich. Potem je czytałam do końca, ale nawet mi nie zostały w pamięci. Ale to fenomen w Polsce, że tyle kobiet kupowało te książki, więc nie wieszam na nich psów. Zresztą, to miłe wspomnienie z wczesnej młodości. Ja bym tamten swój wiek określała jako dzieciństwo.
   A odnośnie książek, które Pani wspomniała. To ja je planuję czytać. 'Krystynę' polecała mi koleżanka dawno temu, a Wassamo sama z siebie planuję czytać. A Rodziewiczównę bardzo lubię.

   Usuń
 2. Czytałam w liceum całość, też chowałam przed rodzicami :)Ale ja tomiki pożyczałam z biblioteki. Na szczęście było to już kilka lat po pierwszym wydaniu więc już saga budziła mniejsze emocje. Jak tomiki wydawane były po raz pierwszy byłam w bardzo wczesnej podstawówce ale pamiętam, że mama z ciotką na zmianę kupowały poszczególne części i wymieniały się nimi. Całość kolekcji chyba właśnie ciotka ma. Ja świetnie wspominam Sagę, szczególnie pierwsze tomy. Sol, Liv, Tengel Dobry, Silje - to postaci, które wbijały się w pamięć. Chyba dwa lub trzy lata temu postanowiłam sobie sagę odświeżyć ale utknęłam chyba na 16 tomie. Może dokończę kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa historia.... Ciekawe jak ja teraz odebrałabym tę serię i na którym tomie bym utknęła.....

   Usuń
 3. Pierwszy raz czytałam Sagę w podstawówce, oczywiście mama, od której brałam książki, nie widziała o tym. Potem czytałam w liceum, już od deski do deski, bo był to główny temat na mojej ustnej maturze z polskiego;)
  Teraz czytam kolejny raz, chyba już czwarty, wciąż do nich wracam, kiedy mam ochotę. Poza tym wyszukuje nowe tematy do pisania na blogu i na forum fanów.
  Gdybyś była ciekawa, to zapraszam na bloga:
  http://sagaoludziachlodu-rysunki.blogspot.com/

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matura z Sag? To ciekawe. Zajrzałam na tę Twoją stronę i mi się spodobała. Ale Villemo ruda?

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: