poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Marta Panas-Goworska, Andrzej Goworski 'Naznaczeni przez rewolucję bolszewików' - czyli rewolucja naprawdę pożera swe dzieci i wszystko dookoła....

Jest to bardzo dobra książka popularnonaukowa, a konkretnie historyczna. Tematem jest rewolucja bolszewicka, w stulecie jej zaistnienia, i wpływ jaki wywarła na obywateli. 
 

Przedstawicielami jest 9 postaci, których życiorysy, rysy biograficzne książka przedstawia. Postacie reprezentują wszystkie strony, obie płcie i różne klasy społeczne. Ucieszyłam się, że było kilka postaci poetów i pisarzy, a także kompozytor. Właściwie to po tę książkę sięgnęłam dla Cwietajewy, której polskie tłumaczenia wierszy niedawno opublikowano w tłumaczeniu pana Dmitrocy. Na fb o tym czytałam i ta poetka mnie zainteresowała. 
Ale po lekturze książki to nie jej twórczością się zafascynowałam, ale Izaaka Babla, którego postać też książka przedstawia. W rozdziale o Bablu mamy życie pisarza i człowieka, ale i fragment opowiadania o przejściu kozactwa przez wioskę na Kresach Wschodnich. Widać, że pisarz był wybitny, dlatego 'Naznaczeni' skłoniły mnie do szukania książek Babla. 
Znalezione obrazy dla zapytania Izaak BabelZnalezione obrazy dla zapytania Izaak Babel
Izaak Babel, źródło: internet

Poza pisarzami mamy życiorysy tak Białych, jak i Czerwonych, osób pochodzenia arystokratycznego, ale i 'niskiego', np. Boczkariowej, którą przez cały jej żywot ciągle spotykały gwałty. To kobieta, która miała całe życie pod górkę. I wielu innych. Ktoś na LC, zarzucił książce przypadkowość wyboru postaci i 'mnogość' nazwisk postaci historycznych. Moim zdaniem Ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. Bo postacie są zróżnicowane, ale według mnie nie przypadkowe. Poza tym, z korzyścią dla książki jest umieszczeniem poza znaną postacią Tuchaczewskiego osób z mniej wyeksponowanych miejsc w podręcznikach, ale osób, których bolszewizm skrzywdził. Czasami były to osoby, które długie lata korzystały z systemu. Te biografie pokazują jak bardzo uzależniona od przypadku i dyktatora była 'łaska pańska'. Po troszkę autorom udało się przekazać, jak bardzo ideały rewolucji uległy dewaluacji. Np. równość płci. Taka Boczkariowa owszem, poszła do armii, ale wcale nie spotkała się z równym traktowaniem. Albo postać Prokofiewa i te wzloty i upadki w jego życiu, to ingerowanie w jego muzykę, tak jakby na piękno był paragraf. Aż wreszcie Babel, pochodzenie żydowskie, kariera, aż do upadku, i te piękne artystycznie opowiadania. Tak jakby artystą stawał się człowiek w trudnościach, w złych czasach. I czy można oddzielić życie od twórczości? Chwalić utwory, a ganić człowieka? W postaciach widać też losy idei wolnej miłości, ale i marzenia o eksploracji Bieguna Północnego.... Tak więc jest różnorodność. 

Teraz postacie historyczne. Przed przeczytaniem tej opinii dziewczyny z LC myślałam, że jest wprost przeciwnie, że jest to książka wprowadzająca w temat. Nazwisk jest mało i naprawdę podstawowe: Stalin, Lenin, Beria itd. 
Na koniec skomentuję styl pisania. Jest to książka popularna, ale ucieszyłam się, że autorzy uniknęli maniery sentymentalno-dydaktycznej. Czytałam już o czasie swojej 'kariery' recenzenckiej troszkę zestawień biograficznych i taka maniera istnieje, irytując mnie mocno. Tutaj tego nie ma. Ale wciąż jest to książka dla wchodzących w tą tematykę, bo wydaje mi się, że dla ludzi, którzy bardzo interesują się tą tematyką te opisywane postacie są już im znane. Ja wcześniej czytałam jedynie książkę o Stalinie Montefiore oraz wspomnienia Igora Newerlego, więc tylko 'liznęłam' tej tematyki. Przede mną 'Szepty' Figesa i inne książki Montefiore, ale książka 'Naznaczeni' to 'szanująca się' książka, zarówno dla kompletnie nie znających tematyki, jak i takich jak ja, znających ją pobieżnie. 
Daję wielkie 7 gwiazdek
Za książkę do recenzji dziękuję Grupie Wydawniczej Helion i księgarni internetowej o tejże nazwie:
https://2.bp.blogspot.com/-p4wRjejW3fA/V2QmLossWOI/AAAAAAAAB7o/YI3Xm1OgEXwESMCng6MwjVVXEgTF4BHVwCLcB/s1600/logo_helionpl.png

4 komentarze:

 1. Czuję, że na razie to jednak nie dla mnie, choć napisałaś o tej książce ogromnie zachęcająco. Może za jakiś czas przekonam się do książek historycznych, bo jednak o pewnych rzeczach wiedzieć wypada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, ale jak na książki o rewolucji, to ta jest lekka.

   Usuń
 2. Niestety raczej to nie jest moja tematyka. Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj ;) Też Cię pozdrawiam. Mam nadzieję, że znajdziesz u mnie również książki, które Cię zainteresują.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: