wtorek, 29 maja 2018

Kurban Said 'Ali i Nino' - miłość pokonuje wszystkie przeszkody...

Zdjęcie pochodzi z dyskusji na LubimyCzytać: http://lubimyczytac.pl/dyskusja/433/16345/najslynniejsze-love-story-kaukazu
Okładka książki Ali i Nino Książkę poleciła mi koleżanka. Miałam wątpliwości czy czytać, bo jak wiecie, człowiek ma tyyyle do czytania, ale ostatecznie przekonało mnie to Zakaukazie i fakt, że to powieść z 1937 roku. A historię uwielbiam. 
 Okładka tego nowego wydania od W.A.B. jest przepiękna, prawda? 
Kurban Said to pseudonim. Na stronie https://en.wikipedia.org/wiki/Kurban_Said 
możemy przeczytać cała historię tego pseudonimu. W każdym razie książka jest przepięknie napisana, z wprawą. Miałam wrażenie, że albo autor miał doświadczenie pisarskie, albo niesamowity talent. 

Wróćmy do love story. Teraz takich książek się nie pisze..... Zastanawiam się dlaczego? Może dlatego, że teraz bohaterowie powieści miłosnych mają inne problemy? Inaczej pojmują życie? Mają inną konstrukcję psychiczną? Są mniej dojrzali? Nie stają przed takimi wyborami? Oj, chyba nie. Bo stają przed takimi wyborami, a życie pojmują każdy na swój sposób. 
Szkolne miłości zawsze istniały i zawsze wywoływały wzruszenie świadków. Tutaj mamy taką typową szkolną miłość. Ona z gimnazjum żeńskiego, on z męskiego. Razem odrabiali lekcje, razem spędzali czas. On wiedział, że to ta jedyna i na całe życie. Ponoć w słynnym 'Love story' też tak było. Tutaj mamy też problem narodowości i religii. Chociaż wychowują się w tym samym mieście, to jednak w dwóch światach. Ona jest chrześcijanką, Gruzinką, a on muzułmaninem. Narracja prowadzona jest z punktu widzenie Alego. Widać  ile przeszkód w światopoglądzie chłopak musi pokonać. Jak bardzo jego sposób widzenia świata różni się od jej widzenia świata. Ich miłość musi pokonać wiele prób, nawet haremu, rodziny, wojny. Tak sobie myślałam, że skoro ona, Nino, która znała sąsiadów muzułmanów miała tyle obaw i oporów przed związkiem z muzułmaninem, to co mówić współczesne Europejki! 
To jest romans, więc i miłość pokonuje wszystkie trudności. A  czytelnik z chęcią czyta takie piękne historie, w których problemy są niewydumane, przeszkody im trudniejsze, tym więcej trudu wymagające, ale do pokonania.  Piękna i romantyczna historia i wspaniale, można powiedzieć, klasycznie skomponowany romans książkowy.
Bardzo polecam i dają 8 gwiazdek
Za książkę dziękuję koleżance :) Twoje polecanki są zawsze OK.

8 komentarzy:

 1. Słyszalam o niej. W tej chwili nie mam ochoty na powieści z tego gatunku ale nie mówię nie.... może w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze mieć koleżankę polecającą pewniaki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Poleciła mi też 'Zgiełk czasu', ale jeszcze nie czytałam.

   Usuń
 3. To jest taka książka z gatunku tych, o których kobiety mówią "pięęęęękna historia" :)))
  Czytałam, podobało mi się, potem obejrzałam film. Jest na Yt, w wersji językowej angielskiej i rosyjskiej, łatwiej namierzyć rosyjską. Polecam!
  Jeśli chodzi o zagadkowego autora - osobiście stawiam na baronową!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. 'Trędowata' skojarzyła mi się z tą historią. Uważam, że od czasu do czasu trzeba przeczytać sobie piękny romans, gdy oboje mają prawdziwe przeszkody w związku, a nie problemy tożsamościowe albo za dużo partnerów jak to się dzieje w niektórych książkach.
   Jeszcze poczytam o tych typach autorów, bo widzę, że Pani się lepiej przygotowała, ale Pani nie obstawia tego żydowskiego autora?

   Usuń
  2. A może to był tekst kolektywny? ;)))
   Pogadali sobie, ustalili i jeden napisał.
   Jak czytałam, to miałam momentami wrażenie, że baba pisała...
   Sporo jest na ten temat w Wikipedii, ale trzeba czytać różne wersje językowe, bo się różnią trochę.

   Usuń
  3. Nie jestem w stanie poczytać wersji rosyjskiej, ale po angielsku mogę.
   Może i kobieta? Z 'Trędowatą' mi się skojarzyło, a to Mniszkówna przecież, kobita.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars

Ja na Instagramie

Zapraszam na moją stronę na facebooku:

Moje logo

Moje logo

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: