sobota, 12 maja 2018

O błędach z przeszłości, które rzucają bardzo długi cień i o prawdzie, która wyzwala, ale i niszczy......Porównanie dwóch książek kobiecych, dwóch nowości: 'To nie może być prawda' Hanny Dikty i 'Oczu Pana' Beaty Agopsowicz


Witajcie,
W ostatnich dniach pisałam o dwóch książkach kobiecych. Pierwsza książka to  Hanna Dikta 'To nie może być prawda' , a druga:  Beata Agopsowicz 'Oczy Pana'. Książki otrzymałam w tym samym czasie, chyba dzień po dniu, obie reprezentują inne bo inne ale podejście kobiece, więc pomyślałam, że je zestawię, porównam. Moje wrażenia będą bardzo subiektywne, więc proszę o wyrozumiałość. 
Kto tez je czytał ręka w górę.....
Pierwszą różnicą pomiędzy książkami, niejako oczywistą, jest chrześcijańskość 'Oczu Pana', podczas gdy bohaterka 'To nie może być prawda' mówi o sobie, że nie jest praktykująca. W 'Oczach Pana' bohater idzie się modlić, a w 'To nie może być prawda' nie. To jest pierwsza różnica. 
Druga różnica pomiędzy nimi to problematyka. Powieść kobieca niejedno ma imię. Wbrew pozorom, to nie tylko powieści o ucieczce na wieś i o mężu, który bije. Obie pisarki próbowały się zmierzyć z problemem błędów przeszłości i tego jak one rzutują na teraźniejszość. Obie powieści pokazują ten ważny problem w inny sposób. 
Powieść 'To nie może być prawda' pokazuje życie oczami głównej bohaterki. Poznajemy jej szczęście, potem problem i to jak to wpływa na dalsze losy. Powieść oddziałuje na emocje czytelniczki, co akurat mi przeszkadzało, bo nie lubię wzruszających książek. No i otwarte, problematyczne zakończenie, które uwielbia autorka, zawsze pozostawiające bohaterów z poczuciem straty, ze świadomością tego że coś w życiu się popsuło.Ja wolę jak się bohaterom nie psuje w życiu. Lubię dobre zakończenia, a tutaj tak nie jest. Pewnie tak jest i w życiu, ale ja już od 'Ani z Zielonego Wzgórza' nie lubiłam nierozwiązanych spraw. Większość ludzi jednak lubi powieści emocjonalne i dlatego myślę, że ta powieść zachwyci kobiety.
Druga książka, 'Oczy Pana', nie skupia się na jednej bohaterce. Mamy dwa plany czasowe, teraźniejszość i przeszłość, mamy poza główną bohaterką inną ważną postać, związaną z główną postacią, Barbarę. Emocje czytelników rozkładają się więc na różne postacie. W ogóle miałam wrażenie, że 'Oczy Pana' nie generowały aż tak moich emocji co 'To nie może być prawda'. W 'Oczach Pana' przeważało u mnie zrozumienie bohaterów. Nawet jeśli początkowo moje sympatie kierowały się w stronę niektórych postaci, a antypatie w kierunku ich wrogów, to potem okazywało się, że i ta druga strona miała trochę racji. W końcu pisała tę książkę profesjonalna terapeutka rodzinna. Tę książkę wybiorą osoby, które wolą, gdy poza emocjonalną lekturą mają czas na refleksję. 
Patrząc czysto warsztatowo powiedziałabym, że 'To nie może być prawda' jest zgrabniejsza, ale i w tej drugiej jest wiele zalet. Obie powieści  oceniłam na 6 gwiazdek, a tyle daję czytadłom, które mnie wciągnęły. Obie są powieściami popularnymi, raczej skierowanymi do szerszej publiczności niż do estetów czytelniczych. 
Trudno jest mi zakończyć jakąś mądrą maksymą, bo takiej nie ma. Chyba zakończę tym, że obie książki w sumie mówią o ważnej sprawie jaką jest w życiu prawda. I chrześcijańska powieść pani Agopsowicz, i powieść 'laicka' pani Dikty pokazują, że prawda i powiedzenie prawdy osobie najbliższej jest bardzo oczyszczające, ale i ryzykowne. Dwa różne podejścia do religii prowadzą do analogicznego wniosku, że prawda jest potrzebna. Bohaterka 'To nie może być prawda' wybiera prawdę. Na ujawnienie prawdy decyduje się też Jagoda. Od prawdy uciekała Barbara. Prawda okazuje się wartością ważną, uniwersalną. Szkoda tylko, że czasem troszkę boli, jak piasek spod kopyt Tygryska, tego od Puchatka. 
A Wy którą wersję powieści kobiecej wybieracie?

6 komentarzy:

 1. Obie książki chciałabym przeczytać. " To nie może być prawda", gości już w mojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem... naprawdę nie wiem co mam myśleć. Zarówno recenzja jak i analizy świetne ale jeśli człowiek sam nie przeczyta, nie pozna, to ciężko coś powiedzieć. Jednocześnie nie wiem, czy chciałabym te książki przeczytać i czy je przeczytam o czym pisałam już wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 3. "To nie może być prawda" planuję przeczytać :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że się nią zachwycisz. Pozdrawiam Cię serdecznie.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: