środa, 27 czerwca 2018

Igor Newerly 'Leśne morze' - piękna, klasyczna powieść

Okładka książki Leśne morze Książkę posiadam od dawna. To prezent od brata, ale długo, wiele lat stał na półce i był nieczytany, gdyż autora kojarzyłam z socjalistyczną 'Pamiątką z celulozy'. W 2012 roku, pamiętam, podczas długiego weekendu majowego, w ciepłym słoneczku przez tydzień czytałam tę piękną powieść i się zakochałam w stylu autora. 
Trzeba przyznać, że nie jest to autor dla nastolatków. Pisze troszkę jak Orzeszkowa w 'Nad Niemnem' - z opisami przyrody, z klasycznym bohaterem. Klasycznie. A jednak jest to piękna, dojrzała proza. Jako powieść jest 'Leśne morze' czwartą powieścią autora, przed 'Wzgórzem Błękitnego Snu', 'Zostało z uczty bogów' i 'Żywym wiązaniem' (której nigdzie nie mogę dostać), ale i tak powieść powstała gdy autor dobiegał sześćdziesiątki, jak dla niektórych pisarzy to byłoby późno, dla Newerlego było to jedno z wcześniejszych dzieł. 
Akcja rozgrywa się w Mandżurii w czasie II wojny światowej. Bohaterem jest Polak, Wiktor Domaniewski, który po uzyskaniu matury wraca do domu w tajdze. Chce wrócić do Polski, ale wojna mu w tym przeszkadza. Ma wiele przygód. W jego życie wkracza wielka polityka i rozmaite przygody. Wiktor ma dodatkową, poza wykształceniem umiejętność, bo jest myśliwym. To mu pozwala przeżyć. Opowieści o pięknie tajgi to wielka zaleta powieści. 

A teraz zacytuję Wam co napisałam o książce w 2012, gdy założyłam profil na LubimyCzytać. O ile mniej obficie pisałam....:
Powieść czytałam z przyjemnością, głównie ze względu na opisy życia w tajdze i detale z życia zamieszkałych na tym terenie Polaków, Rosjan i Chińczyków. Za zaletę uważam sposób przedstawienia problemów ideologicznych i politycznych - poprzez świadomość i losy przeciętnych ludzi. Dzięki temu, moim zdaniem, uważam, że książkę można czytać dziś jako powieść o życiu ówczesnych ludzi.

Wówczas oceniłam książkę na 6 gwiazdek. Teraz dałabym jej 8. 

10 komentarzy:

 1. Sześćdziesiątka? Najlepszy wiek dla pisarza! :)))
  Ja własnie jestem około 60., wydałam pierwszą książkę, planuję następne. Człowiek musi nazbierać trochę doświadczenia życiowego, by móc pisać. Za młodu to tylko głupoty były mi w głowie ;)
  A Newerlego warto czytać. "Leśne morze" czytałam tak dawno, że w ogóle nie pamiętam, o czym było. Tyle, że mi się podobało. Czas wrócić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wykładach z psychologii mówili mi, że dojrzałość literacka przychodzi po czterdziestce. No to prawie dojrzewam ;)Pani życzę całej biblioteki!
   To, że wspomina się, że się podobało, to już dużo....

   Usuń
  2. Ale "Wzgórze Błękitnego Snu" jest lepsze. To moim zdaniem - najlepsza ksiażka w dorobku Newerlego. Taka męska "rodziewiczówna" :)

   Usuń
  3. Tak. Ładnie to Pani określiła. Rodziewiczówna, ale i trochę London, bo zwierzęta były. Mi się jeszcze podoba 'Zostało z uczty bogów".

   Usuń
 2. Jaka przepiękna okładka! Tytuł też piękny. Istotnie, rzadko słyszy się o pisarzach, którzy w wieku sześćdziesięciu lat tworzą swoje wczesne dzieła. Większość autorów ma już karierę za sobą. Może i sięgnę po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam mniej piękną okładkę, bo taką płócienną. Polecam, ale musisz lubić opisy przyrody.

   Usuń
 3. Znalazłam tę książkę w biblioteczce w rodzinnym domu męża i mam zamiar ja przeczytać. Newerlego czytałam w szkole "Chłopca z salskich stepów", ale nie pamiętam treści. Proza Newerlego charakteryzuje się pięknem języka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 'Chłopca z salskich stepów' wysłuchałam jako audiobook, niedawno. A te inne książki - wspaniałe. Właśnie, piękno języka, dostojeństwo itd.

   Usuń
 4. Okładka jest taka.... refleksyjna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały Newerly jest refleksyjny. To książki dojrzałe, ale zachwycają.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: