poniedziałek, 18 czerwca 2018

Petros Markaris 'Niespłacone długi' (część pierwsza Trylogii Kryzysu)


Niektórzy mieli już do czynienia z kryminałami znad Morza Śródziemnego. Ja nie. Uwielbiam szwedzkie kryminały, bo są mroczne, uwielbiam polskie retro kryminały, bo świetne, ale włoskich czy tak jak teraz greckich to nie. To mój pierwszy kryminał grecki. Skusiło mnie tło, czyli kryzys w Grecji. To historia, która rozegrała się na naszych oczach. W telewizji pokazywano te kolejki do bankomatów, opowiadano o pasożytniczych Grekach, a następnie, od Grecji zaczął się kryzys w innych krajach. Może i obecna fala zwycięstw w wyborach kandydatów radykalniejszych niż wcześniej to skutek tego kryzysu? To mnie skłoniło do sięgnięcia po książkę. No i etykietka Noir sur Blanc.
Prawdę mówiąc, książka ta jak na kryminał nie była ekscytująca. Dobry kryminał czyta się z drżeniem kartek i z gulą w gardle. Tutaj najbardziej na wyobraźnię działały te obiady greckie, czyli sery, bakłażany, oliwki. Apetyczne. Normalnie w kryminałach mamy zły świat, odwrócony porządek świata i sytuację, gdy czytelnik czuje to osaczenie z książki. A tutaj tego nie było. Bardzo przyjemny inspektor, którego polubiłam, Kostas Charitos bada makabryczne zbrodnie, bo serię dekapitacji osób związanych z bankowością. Ktoś mieczem ścina ludziom głowy! 
Śledztwo, ale i wątek osobisty oraz opowieści z komendy dają okazję do przyjrzenia się Grecji w kryzysie i jej przyczynom, ale i ofiarom, na przykład, emerytom, którym urwano część emerytur albo bankrutom. Jest rzeczowo i przystępnie. Wątki śledztwa idą misternie do przodu, choć tak mniej więcej w 3/4 książki się zorientowałam. Ale nie czytałam tego z gulą w gardle, raczej spokojnie, prawie jak na wakacjach. 
Moja ocena tej książki będzie wynikać z tego, jak mi się ten kryminał czytało, a że  nie poczułam napięcia kryminalnego, to książkę oceniam na 5 gwiazdek. 
 Za książkę do recenzji dziękuję Oficynie Wydawniczej Noir sur Blanc
2 komentarze:

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: