piątek, 8 czerwca 2018

Stephen Mansfield 'Tokio. Biografia' - miasto uparte

Jest to kwietniowa nowość w reportażowej serii Mundus od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 W zeszłym roku WUJ wydał książki w tej serii o różnych miastach europejskich, które interesowały mnie mniej, więc ich nie czytałam. 'Tokio' mnie zaciekawiło, bo to miasto orientalne, a poza tym pisarze japońscy, a ostatnio kryminały japońskie i japońskie filmy robią cię coraz popularniejsze, więc chciałam sobie poczytać o tym mieście i tych ludziach. W sumie miasto to jest fenomenalne! od roku 1945 tak się zmodernizowało! Mają inną historię, kulturę, filozofię, a tak bardzo się 'wpasowali' w nowoczesność. Dlatego warto jest o tym poczytać. 
Moja półeczka reportażowa... 'Tokio' na tle WUJ.
Zdjęcia z książki. Historia Tokio

Książka ta jest troszkę inna niż reportaże Munsus, do których przywykłam. Zazwyczaj były to opowieści zaznaczone silna postacią opowiadającego o miejscu. W przypadku 'Tokio' mamy klasyczny, solidny reportaż o miejscu, o jego historii i rozwoju, o zmianach, katastrofach i powstawaniu z popiołów. Tokio - Edo to tak duże skupisko ludzi, że opowieść o nim jest zarazem opowiadaniem o Japończykach. Ta wielowiekowa historia, ta kultura Dalekiego Wschodu, starsza niż kultura europejska są fascynujące. 
Miałam wrażenie, że Japończycy potrafią działać dla wspólnoty, że sukces tego miasta jest sukcesem wszystkich i tego poświęcenia. A przez Tokio przeszły: samurajowie, kolonizatorzy, pożary, wulkany, bomba wodorowa (z Atolu Bikini), Rosjanie, Amerykanie i II wojna Światowa, a w ostatnich dziesięcioleciach - postęp i technologia. Ze wszystkich tych zderzeń tokijczycy odradzali się i dawali radę. 
Ciekawe są 'drobiazgi', na które autor zwraca uwagę, a więc na sprawy, które świadczą o standardzie życia zwykłych ludzi, a więc mówi o kanalizacji, o warunkach mieszkaniowych, o drogach i transporcie, o smrodzie i o rozrywkach. Mnie szczególnie zaciekawiła kultura. Na stronie 48 jest opis teatrów w roku 1714  (3) oraz opis rynku księgarskiego, który według tej książki kwitł już od połowy XVII wieku. Popularne były powieści, traktaty moralne i naukowe, książki ilustrowane czy przewodniki po rozrywkowych częściach miasta. Te 'rozrywkowe części miasta' to dzielnice domów publicznych. Temat dosyć ciekawie i obszernie opowiedziany w tej książce (strony 41-45). Ogólnie mówiąc, w tym okresie prostytutki dzieliły się na klasy ekskluzywną i dla biedniejszych klientów.  Bardzo się zdziwiłam, że Japończycy byli tak aktywni seksualnie.
W dalszej  części książki, gdy historia się zmieniała, gdy miasto nawiedzały katastrofy: wojenna i choroby, to prostytutki były pierwszymi jej ofiarami. 
Bardzo ciekawym motywem jest aranżacja miasta. Książka pokazuje, że planującym miasto udało się diametralnie przearanżować całe dzielnice i na przykład z dzielnic, w których zamieszkiwali drobni handlarze uczynić dzielnicę firm technologicznych. Często taki postęp był koniecznością wynikłą z katastrof. 
Podsumowując, Japonia to ciekawy kraj, a tokijczycy to interesujący ludzie o bogatej historii. Gdy Murakami pisał swoją 'Przygodę z owcą' to nie sądziłam, że za tym kryje się aż tak bogata kultura, którą w ogólnym zarysie opisuje ten reportaż.
Daję książce 6 gwiazdek
Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego:

7 komentarzy:

 1. Zmieniają się ludzie i ich styl życia, ale kultura Dalekiego Wschodu wciąż dominuje. Bardzo mnie zaciekawiła Pani propozycja opatrzona tak trafną recenzją tego reportażu. Michael Booth opowiadając o swojej "kulinarnej podróży" po Japonii również naświetlił tradycje i nowoczesność tego kraju. Proponuję przeczytanie też mojej recenzji książki "Istota ryżu. O duszy japońskiego jedzenia". jedzeniahttps://krainslowa.blogspot.com/2018/03/tytu-istota-ryzu.html Może znajdzie Pani czas na przeczytanie tej pozycji. Dziękuje i pozdrawiam, Zdzisław

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, WUJ ma doskonałe serie. Sam dla nich w swoim czasie, na pierwszym blogu Imperium Lektur recenzowałem. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tak swoją drogą, to dlaczego zlikwidowałeś bloga?

   Usuń
 3. Wydawnictwo w swoich książkach podejmuje poważne tematy - chyba nie wydają błahostek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie. To bardzo dobra seria, ale i lekka w czytaniu.

   Usuń
  2. Warto się zainteresować ;)

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars

Ja na Instagramie

Zapraszam na moją stronę na facebooku:

Moje logo

Moje logo

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: