środa, 18 lipca 2018

Antoni Czechow 'Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania' - dobra klasyka nie tylko na wakacje...

Trzeba przyznać, że tegoroczne propozycje wydawnicze na wakacje od wydawnictwa MG są pociągające, bo Czechow, Bułhakow. Skusiłam się na obie. Dziś napiszę o opowiadaniach Czechowa. Czytałam je już kiedyś, ale je można czytać kilkakrotnie bez znużenia. Ten wybór jest bardzo selektywny, bo na tomik składa się 28 opowiadań w tłumaczeniu A.W. (dosyć enigmatyczny jest ten skrót). Niedawno na półce znajomej dostrzegłam opowiadania Czechowa jeszcze z czasów PRL, ale dwutomowe. Ja chyba czytałam wydanie BN-owskie. 
Te, które mamy w niniejszym tomie, tworzą smakowity zbiór miniaturowych utworów, które można czytać bez końca. 
Spodobało mi się, ale miałam wielki problem z tą recenzją, bo przez kilka dni zastanawiałam się co mam tutaj napisać. I w sumie wciąż nie wiem co mam napisać. Nie mam pomysłu na myśl przewodnią, poza tą, że napiszę, iż to doskonałe opowiadania, które mają wszystko, czego wymaga się od opowiadań. To mistrzostwo świata. Zaskakująco krótkie, ale treściwe. Jest i obraz satyryczny, i ironia, i smutek, i takie trochę patrzenie z dystansu na świat, jak to u Czechowa. W tych opowiadaniach widać, dlaczego świat kocha literaturę rosyjską. Niestety, natura ludzka ukazana w tych opowiadaniach nie zmieniła się ani na jotę przez dwa ustroje Rosji, jakie panowały od czasów Czechowa, przez 2 wielkie wojny i rewolucję technologiczną na świecie. Na przykład opowiadanie 'Order'. Czy nie jesteśmy wciąż tacy sami, że wciąż chwalimy się tym, co nie jest nasze? Może ordery nie zrobią wrażenia na randce, ale już smartfon? Albo opowiadanie 'Kameleon', które pokazuje zachowania ludzi wobec maluczkich i władzy. Czy coś się zmieniło w tej sprawie? Bo  mi się wydaje, że nie. Albo zabawne opowiadanie 'Dzieło sztuki'. Śmieszy jak skecz w dobrym stylu. A opowiadanie 'Podrzutek"? Powieść Dickens mógłby na jej podstawie stworzyć, gdyby nie to, że to, co napisał Czechow wystarczy. I tak dalej. Na szczęście nie musiałam robić z tego notatek, że nie czytałam tego na egzamin, więc mogłam się po prostu nimi cieszyć. Bo Czechow się nigdy nie znudzi. 
10 gwiazdek
Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu MG:

11 komentarzy:

 1. Rzadko sięgam po taką formę literatury. Ostatnio zaczełam czytać "Opowiadania bizarne" Tokarczuk ale odłożyłam, bo mnie męczyły. Nie wiem, czy sięgnę po kolejny zbiór opowiadań

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, 'Opowiadania bizarne"? Masz je już? Napisz co o nich sądzisz i gdzie znajdę tę opinię. Na LCC? Ale Czechow to realizm i całkiem inny sposób pisania. Myślę, że Cię nie zmęczy. Zresztą, spośród różnych realistów to Czechow chyba pisze najlepsze opowiadania. Pisze to z bólem serca, bo zawsze stawiałam na Prusa.

   Usuń
  2. Coś mi się zawiesiło, dlatego odpowiadam tutaj (przepraszam, że dopiero teraz ale mam problemy z internetem). To było moje pierwsze spotkanie z Tokarczuk i dla mnie nieudane. Opowiadania w ogóle mnie nie wciągnęły, lektura szła opornie, nudziłam się. Brakowało mi w nich prawdziwego sensu, punktu kulminacyjnego, tego "czegoś". Coś się niby zaczyna ale zmierza... własciwie do niczego. Tak jakby brakowało pomysłu. Wiem, że każdy obiera tekst inaczej ale jak dla mnie nie ma w nich tej "głebi". Straciłam przy tej książce czas.

   Usuń
  3. Ktoś znajomy na LubimyCzytac też to samo pisał o tych opowiadaniach.

   Usuń
  4. Nie wiem o kim mowa. Nie czytałam opinii na LC o tym zbiorze. Sięgnęłam po ten zbiór bo byłam ciekawa "fenomenu" Tokarczuk i go nie odkryłam. Moja Mama zaczęła czytać jedno opowiadanie i zapytała o co w nim chodzi i jaki jest sens (Mama w swoim życiu przeczytała wiele książek w tym klasyki, więc nie można powiedzieć, że nie jest oczytana).

   Usuń
  5. Nie pamiętam kto tę opinię napisał, a może to był jakiś blog? Musiałabyś sama poczytać. Z Tokarczuk czytałam 'Księgi Jakubowe' i ta książka mnie zachwyciła, ale mam poczucie, że to dosyć trudna autorka, której nie czyta się 'na gorąco'. No i nie wiem jak jej idzie z opowiadaniami, bo to niełatwy gatunek, jak wiadomo. Już to pisałam przy jakiejś dyskusji na LubimyCzytać w związku z Bookerem dla Tokarczuk, że cieszę się, że go dostała, ale nie wszystkie jej książki by mnie interesowały. Kiedyś planuję czytać 'Bieguni' i 'Opowiadania bizarne', ale nie jestem pewna, czy nie będę miała o nich opinię taką jak Twoja mama. Całkiem możliwe, że taką. Na razie nigdzie ich nie ma, więc problem z głowy ;)
   W każdym razie Czechow jest inny i Ci się spodoba.

   Usuń
  6. Chyba każdy pisarz w swoim dorobku ma "lepsze" i "słabsze" powieści, dzieła. I tak na prawde ciężko do skwalifikować, bo kazdy przez te słowa będzie rozumiał co innego, każdemu podoba się co innego. Jednym będzie się podobać a innym niekoniecznie. Dzisiaj z ciekawości trochę poczytałam innych opinii o tych opowiadaniach i nawet dość sporo było stwierdzeń, że autorce nie wychodzą krótkie formy ale też byli i tacy, którym sie te opowiadania podobały. Musisz po prostu przeczytać aby się przekonać. Wszystko w swoim czasie :) Mnie one nie urzekły, troche tak jakby pomysł był ale się urwał i wyszło pisanie na zasadzie "aby napisać". A może właśnie o to chodziło autorce? Może taki był zamiar? Może każdy miał je interpretować po swojemu, doszukac się czegoś innego. Z drugiej strony jesli czytelnik nie wie o co chodzi, to jak doszukiwac się tego "czegoś"? Nie wiadomo czego szukać :) Nie mogę się doczekać aż przeczytam Twoją recenzję... kiedyś :)

   Zachęcasz :) Zajrzeć nie zaszkodzi. A nóż się spodoba :)

   Usuń
  7. Tokarczuk zasługuje na uważne poczytanie, bez pośpiechu. Dlatego nie spieszę się.

   Usuń
  8. Nie mamy zamiaru, tak jak z innymi książkami. Każda ksiązka zasługuje na uwagę, bo można coś przeoczyć ;)

   Usuń
 2. Mało miałam do tej pory styczności z Czechowem, ale to jest jeden z tych autorów, o których ja po prostu wiem, że do niego mogę się zwrócić i to będzie dobre spotkanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te opowiadanka są majstersztykiem epiki. Opierają się na sytuacji i dowcipie, jaki z tego wychodzi, a te sytuacje pokazują cechy charakterów. Czechow to mistrz i już.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars

Ja na Instagramie

Zapraszam na moją stronę na facebooku:

Moje logo

Moje logo

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: