sobota, 14 lipca 2018

Michał Piedziewicz 'Ćwierćfinał to już coś!', ilustracje - Artur Ruducha - powieść dla młodych fanów piłki

Mój egzemplarz w towarzystwie zakładek od wydawnictwa
Dzień dobry,
Dzisiaj przychodzę do Was z książką dla dzieci, które lubią piłkę nożną. Miałam nadzieję, że zdążę z tą recenzją jeszcze jak nasza polska drużyna grała, ale nie zdążyłam. Nie wiem czy to ja za długo ją trzymałam na półce, czy to 'nasi' za prędko się z Moskwy wynieśli? W każdym razie ponoć zdążyłam na finał. Ponoć, bo jestem jedyną Polką, która meczów nie ogląda. 
Gdy dostałam od Wydawnictwa BIS propozycję zrecenzowania tej książki, od razu się chętnie zgodziłam, gdyż o ile w książkach dla dzieci aż tak się nie specjalizuję, to 'pióro' pana Piedziewicza znam i cenię. On pisze ciekawie, z pazurem, barwnie. Chciałam przypomnieć, że jest on autorem bardzo ciekawej trylogii o Gdyni, toczącej się od dwudziestolecia aż do czasów upadku PRL. Oto te książki:


A oto linki do recenzji:

A to jest link do mojego wywiadu z autorem, co świadczy o tym, że książki mnie zaciekawiły, bo proszę o wywiad jedynie wtedy, gdy książka mnie w jakiś sposób zaciekawi do zadawania dalszych pytań autorowi:
 Oto opis książki na stronie wydawnictwa (http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1189)
 Ćwierćfinał to już coś!  Autor: Michał Piedziewicz   Ilustrator: Artur Ruducha   ISBN 978-83-7551-569-5
format: 13,5 x 20,5
stron 248
wydanie 1
data wydania 11 maj 2018


Wciągająca i zabawna opowieść o przygodach grupy chłopców, którzy postanowili wziąć udział turnieju drużyn podwórkowych. Okazało się to całkiem poważnym przedsięwzięciem – trzeba było ustalić nazwę, skompletować skład, wybrać koszulki i znaleźć trenera, który opracuje taktykę i poprowadzi drużynę. Wspólnymi siłami zdołali to wszystko osiągnąć i drużyna Lanovii mogła przystąpić do gry. Czy uda się jej się osiągnąć wymarzony ćwierćfinał? 
Doskonała lektura dla młodych piłkarzy! 
 Jeśli chodzi o stronę graficzną książki, to jest ona znakomicie wykonana. Oto zdjęcie własne, jakie wykonałam przypadkowo wybranej ilustracji z książki:
Powieść przedstawia historię chłopaka, który bardzo lubi grać w piłkę i interesuje się tym tematem. Wraz z kolegami zakładają podwórkową drużynę piłkarską i marzą o ćwierćfinale, o sukcesach. 'Zatrudniają' selekcjonera, ale szybko okazuje się, że sukces nie jest taki prosty. Pierwszy mecz uświadamia im jak wiele muszą się nauczyć. Dodatkowo w mecze angażują się rodzice niektórych chłopców, którzy bardziej niż na sport i grę fair play liczą na to, że ktoś dostrzeże ich pociechę, zatrudni i da szanse na wielkie zarobki w przyszłości. Chłopcy mają sporo perypetii, a narrator, Faja, musi przełamać swoje wewnętrzne obawy i uwierzyć w siebie, jak i postawić na honorową, uczciwą grę. 
W książce pojawia się sporo terminów z zakresu futbolu. Widać, że autor zna się na grze w piłkę. Mi nie jest to aż tak znane, co pisałam na początku, ale coś tam mi się o uszy obija, bo tak się składa, że moja mama zna się na piłce nożnej i ciągle coś tam mówi o potrzebie obrony, a nie tylko o stawianiu wszystkiego w oparciu na jednym piłkarzu atakującym. Słysząc więc te okrzyki meczowe, coś tam teoretycznie wiem. Te wszystkie sprawy w książce się pojawiają. Nie będę ukrywać, że poczułam magię sportu, ale raczej czytałam tę książkę pod kątem tego, czy polecałabym ją młodym chłopakom albo dziewczynkom. 
I tak, polecałabym, bo język jej jest bogaty, naturalne, ciekawe dialogi, spora wiedza o piłce nożnej, a co więcej promowanie pozytywnych wartości, takich jak ciężka praca w celu osiągnięcia celu, sport i gra fair play, potrzeba współpracy z kolegami, wysiłek fizyczny i tak dalej. 
Teraz pozostaje mi tylko znaleźć jakiegoś chłopca zainteresowanego piłką nożną i dąć mu albo jej tę ciekawą książkę.
Daję książce 8 gwiazdek i dziękuję Wydawnictwu Bis za jej udostępnienie:
Znalezione obrazy dla zapytania Wydawnictwo bis logo

8 komentarzy:

 1. Nie jestem jakąś wielką fanką piłki nożnej, ale czasami właśnie potrzeba mi takiej pozycji na odstresowanie ;) Może uda mi się przekonać do niej brata - on lubi takie klimaty ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama chętnie ją przeczytam, gdy będę miała okazję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłam fanką piłki nożnej ale pomysł na książkę ciekawy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem przekonana ;)

   Usuń
  2. Przede wszystkim to książka dla dzieci, więc niekoniecznie Cię zainteresuje.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: