wtorek, 30 października 2018

'Obywatelki na obcasach. Kobiety w życiu publicznym (XIX -XXI w.)' T 1 i 2.To solidna, naukowa praca na temat kobiet od czasów rewolucji przemysłowej. W sumie oba tomy to jakieś 700 stron artykułów. Jej czytanie zaproponowało mi wydawnictwo von Borowiecky, ci od Siemaszków i 'Duchów Kresów Wschodnich'. Autorami artykułów są pracownicy naukowi z różnych uczelni w Polsce. Tematyka tych prac jest rozmaita, od biogramów, po artykuły opisujące dane zjawisko. Różne. 
Tom pierwszy był mniej ciekawy niż tom drugi. Przyznam się, że część artykułów przekartkowałam, bo o pozytywizmie uczyłam się w szkole, a szczegóły tego mnie nie ciekawiły. W tomie tym zaciekawiły mnie biogramy, między innymi Ireny Krzywickiej i Wandy Półtawskiej oraz Marii Dąbrowskiej. Zdecydowanie ciekawszy był tom drugi i ten, choć zamierzałam też go przekartkować, to przeczytałam prawie w całości. Większość artykułów tam zawartych jest zdecydowanie ciekawsza niż te w tomie I, na przykład artykuł o modzie ciążowej o kobietach w reklamie, w polskich plakatach filmowych albo te o czasopismach kobiecych sprzed lat oraz teraz. Nawet podjęto tematykę feminizmu w programach poszczególnych partii politycznych . Dosyć ciekawe i wnoszące sporo były artykuły o kobietach w czasie PRL. Nie wiedziałam, że to PRL wprowadził urlop macierzyński. Powinnam wiedzieć, ale nie wiedziałam. No i bardzo ciekawy artykuł o nauczycielkach i pielęgniarkach w PRL. Bardzo ciekawe. Czy wiedzieliście, że 11% nauczycielek z początków PRL nie miało nawet ukończonej szkoły podstawowej?
Ciekawe rzeczy, naprawdę można trochę wiedzy z tych książek wynieść. 
6 gwiazdek
Za książkę dziękuję wydawnictwu von Borowiecky:3 komentarze:

 1. O, i jakie ładne buty dopasowane do książki! Chociaż obcasy nie za wysokie, takie raczej wygodne.
  Książka na pewno jest ciekawa, wierzę Ci na słowo i sądząc po tematyce.
  Kiedyś bym się na to zapewne rzuciła, bo byłam zbuntowaną feministką. Ale z wiekiem mi przeszło ;)))


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo ciekawych artykułów, nie tylko o feminizmie, ale o kobietach.
   A za komplement o butach dziękuję. Naprawdę są urocze i wygodne. One nawet są markowe.... Do tego mam torebkę kopertówkę, taką dużą. Gorzej, że na naszym asfalcie strasznie niszczą się obcasy....

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: