sobota, 20 października 2018

Powieści, które się czyta i czyta.... Moje plany czytelnicze z rekomendacji czytelników Lubimy Czytać

Cześć,
Dziś chciałam Wam zaprezentować kilka książek, które mam w planach przeczytać. Jakiś czas temu poprosiłam członków LubimyCzytać o to, żeby podali mi tytuły ciekawych 'powieści, które się czyta i czyta....'. 
Oto, co mi zaproponowano, a ja postanowiłam przeczytać, mam nadzieję jeszcze w tym roku. Nie znam żadnej z tych książek, ale polegam na rekomendacji tych osób, które mi to zaproponowały. Oto te książki:

Numer 1:

Latem 1938 roku Elise Landau przybywa do Tyneford, wspaniałego majątku nad zatoką. Młodziutka dziewczyna z Wiednia, zmuszona do szukania pracy pokojówki, nie wie o Anglii nic. Kiedy reszta służby poleruje srebra i podaje drinki, ona nosi perły matki pod uniformem subretki i wywołuje skandal, tańcząc z chłopcem zwanym Kit. Ale nadchodzi wojna i świat się zmienia. A Elise uczy się, że można być więcej niż jedną osobą. I kochać więcej niż jeden raz.
(z opisu wydawcy) 


(457 stron)
Numer 2:

 Edvard dorastał w domu swoich dziadków, pośród pól i pastwisk, w sielskim pejzażu Norwegii. Jego rodzice zginęli we Francji, kiedy był jeszcze dzieckiem. Dlaczego właśnie tam? Nie wiadomo. To jedna z wielu rodzinnych tajemnic ukrytych za zasłoną milczenia.

W poszukiwaniu rozwiązania zagadki Edvard wybiera się na Szetlandy, gdzie krajobraz urzeka romantycznym pięknem, lecz nieustannie wróży katastrofę. Znajduje tam kolejne ślady minionych zdarzeń i kobietę, której nie rozumie.
W końcu jedzie do Francji, nad Sommę, której brzegi pokryte są grobami poległych żołnierzy – i wszystko powoli zaczyna się układać w spójną całość, mimo że korzenie tej historii sięgają najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku, a jej bohater musi rozstrzygać dylematy podobne tym, z jakimi się zmagali antyczni herosi.

(z opisu wydawcy) 540 stron) 

Numer 3:

Debiutancka powieść Christiny Schwarz, porównywana do prozy Jane Austen, od razu odniosła sukces wydawniczy: sprzedana w nakładzie 750 tysięcy egzemplarzy, przez kilkanaście tygodni znajdowała się na pierwszych miejscach list bestsellerów. Książka zachwyca sposobem narracji, niezwykłym nastrojem, tajemniczą intrygą, malowniczymi opisami przyrody. Autorka krok po kroku odsłania owiane dziwną tajemnicą losy Amandy i jej siostrzenicy Ruth. Amanda wychowuje dziewczynkę po śmierci siostry, Mathildy, która pewnej burzliwej zimowej nocy tonie w jeziorze...
(z opisu wydawcy) (397 stron)Numer 4:

W małym australijskim miasteczku pewnego letniego wieczoru trzynastoletniego Charliego Bucktina wyciąga z domu miejscowy rozrabiaka Jasper Jones. Chłopcy odkrywają w buszu ciało nieżyjącej dziewczynki i postanawiają na własną rękę wykryć sprawcę potwornej zbrodni. Rozwój wypadków jest nieoczekiwany, wręcz szokujący…Silvey z ogromną wrażliwością i wyczuciem kreśli postacie nastolatków, ich sprawy, przeżycia i pierwsze miłosne zauroczenia, a zarazem szczerze i dosadnie opisuje świat dorosłych, naznaczony dyskryminacją i rasizmem, w którym młodym ludziom przyszło dorastać i się z nim zmierzyć.„Jasper Jones” konfrontuje cechy głęboko ludzkie z okrucieństwem i zakłamaniem, tak jak robili to Mark Twain, Harper Lee i Jerome David Salinger. To jedyne w swoim rodzaju połączenie „Zabić drozda” i „Buszującego w zbożu”.
(z opisu wydawcy) (400 stron)
Numer 5:

Przepiękna historia brazylijskiego, portowego miasta Ilheus stojącego u progu postępu. Plantacje kakaowca, restauracje, sąsiedzkie plotki, miejscowe zatargi oraz pachnąca przyprawami Brazylia pierwszej połowy wieku są tłem tej powieści. Jej głównym wątkiem jest miłość tytułowej Gabrieli, obiektu westchnień wszystkich mężczyzn, i przystojnego Araba, właściciela restauracji. Miłość zmysłowa, namiętna, czarująca i magiczna. Amado przenosi czytelnika na gorące brazylijskie plaże i na duszne ulice portowego miasta. Opowiada o niepisanych prawach miejscowej ludności, o egzekucjach niewiernych kochanków, o samotności opuszczonych żon. Pisarz staje na straży wolności, sprzeciwia się zamykaniu kobiet w domach.Swoje przesłanie zawiera w postaci Gabrieli, kobiety, która WOLNOŚĆ ceni ponad wszystko. Radość życia, pochwała miłości i wolności, czczenie zmysłów – oto cudowny świat Amado, który pod pozorem lekkiej, zmysłowej historii, zawiera ważne przesłanie.
(z opisu wydawcy) (550 stron)

Czytaliście je? Od której polecilibyście zacząć? Która Wam się spodobała?

13 komentarzy:

 1. O drugiej pozycji czytałam wiele dobrego. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. "Płyń z tonącymi" jest super, ta pierwsza zapowiedź mnie zaintrygowała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I od niej chciałam zacząć, ale jak pisałam tego posta to zaintrygowała mnie trzecia pozycja, żeby to ja czytać jako pierwszą. No, sama nie wiem. Ta okładka 'Powieści w altówce' z Poirotem mi się kojarzy.

   Usuń
 3. O żadnej z tych książek nie słyszałam a po opisie wydawcy ciężko jest mi wyrobic opinię:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jorge Amado jest znakomity! Ale nie "Gabriela" - na Boga!
  Pani z kanału na YT "czytam i piszę" (bd.b kanał) określiła tę powieść jako coś takiego słodkiego jak piosenka "Luciola, luciola..." - co to Kora śpiewała :))) Reszty możesz się domyślić. Próbowałam, ale porzuciłam.
  Natomiast - zachęcam do lektury "Doni Flor i jej dwóch mężów". Wspaniale napisane, wspaniale przetłumaczone, taki gęsty język, ale dobrze się czyta. Pisałam o tym na blogu: archiwummeryorzeszko.blogspot.com/.../jorge-amado-dona-flor-i-jej-dwoch-mezow....
  Jest też film na YT z Sonią Bragą, możesz zerknąć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=WHRGoqnuqgQ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak? No wygląda na powieść erotyczną (miałam napisać słowo na k..., ale nie wypada)/

   Usuń
 5. Niestety nie czytałam żadnej z nich, więc nie mogę polecić ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym czytała tylko "Płyń z tonącymi"....o niej sporo dobrego czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuję wszystkie, ale zawsze mogę zrezygnować.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jeśli życzycie sobie kupić książki na stronie Paka Książek przez ten link to jest to tu: