poniedziałek, 11 lutego 2019

Arturo Pérez-Reverte 'Królowa Południa' - powieść niby-gangsterska z głębią psychologiczną i wątpliwościami moralnymi

Słuchało mi się tego świetnie. Książka była nieszablonowa i nieprzewidywalna. Po pierwszych fragmentach, gdy myślałam, że nic mnie nie zaskoczy, to mnie zaskoczyło dużo. Postać Teresy Mendozy była fascynująca i wielowymiarowa. Moje oceny tej kobiety zmieniały się od współczucia po odrazę. I zaśmiałam się w duchu, gdy poczuwszy tę odrazę, a było to przy scenie przesłuchiwania Teresy, gdy ta zachowywała się jak wredna, mściwa suka, nagle fabuła pokazała, że moja rodząca się odraza do tej kobiety ma też odzwierciedlenie w fabule.Również jej sposób zdobywania pieniędzy, na narkotykach, budzi kontrowersje. Dobrze ujęła to policjantka na przesłuchaniu, która zapytała Teresę, czy ta zastanawiała się ile osób umarło przez jej 'towar"? A potem scena z koleżanką, która tak jakby podtrzymywała emocje i osąd czytelnika. Tak jakby autor wodził emocje czytelnika za nos i czekał aż sami wydamy werdykt. W swojej ocenie Teresa myśli o sobie, że nie miała wyboru i dla czynów niegodziwych stworzyła sobie 'tę druga', coś jak Dorian Gray. Ale tak sobie myślę, czy warunki usprawiedliwiają zło? Brawo dla niej za czytanie książek, ale czy to ją usprawiedliwia? Poza tym bohaterka w książce zmienia się, ewoluuje. I to dobrze dla książki. 
Inną bardzo emocjonującą czytelnika sprawą w książce była sprawiedliwość państwa i działanie wymiaru sprawiedliwości. Tutaj ciągle ktoś przekupywał kogoś, a wielkie fortuny wyrastały na burmistrzów, polityków itd. Tylko 'płotki' szły siedzieć. Oczywiście nie każdego dało się przekupić, a wszystko zależało od tego, jakim ktoś jest człowiekiem. Widać to w rozmowach pisarza-bohatera powieści z różnymi osobami, które znały Teresę. Nawet finał jej działalności budzi sprzeciw moralny. Bo wielkim przestępcom, którzy mogą zaoferować wielkie zeznania, oferuje się nietykalność. Przestępcom mniejszym nic się nie oferuje i to oni odpowiadają za tych wielkich. Bardzo to uniwersalne i bardzo smutne. 
Podsumowując, powieść zawiera wszystkie elementy gangsterskiej powieści sensacyjnej, ale wszystko to pokazane nietypowo, od innej strony, a zarazem z ukazaniem głębi postaci, jej rozwoju albo dekadencji, co nie jest częste w takich książkach, w których bohaterowie są albo dobrzy, albo źli. Tutaj mamy i akcję, i psychologiczne podejście, i analizę społeczną. Świetna powieść, świetny autor, a ja czuję się zachęcona do innych jego książek.
8 gwiazdek

9 komentarzy:

 1. Ach, cóż to za powieść! Po raz pierwszy przeczytałam jednym tchem, na jednym oddechu :))) To jest na raz!
  Tereza jest świetna! Akcja niesamowita! A jeszcze bardziej podobało mi się, jak autor igra z wątkami z powieści HRABIA MONTE CHRISTO Dumasa. Nie wiem, czy znasz? W ogóle Arturo Perez Reverte często nawiązuje do Dumasa w swoich powieściach, vide znakomity KLUB DUMAS sfilmowany przez Romana Pola skiego.
  Meksykanie zrobili serial wg tej powieści, nazywa się pięknie REINA DER SUR (powiedz to sobie na głos, jak to brzmi!)
  To jest trailer: La Reina del Sur - New International Trailer [Telemundo HQ]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Fascynująca. A Pani jak ocenia Teresę?
   I dziękuję za uwagę o istnieniu Teresy, bo się nad tym zastanawiałam. Zamierzam przeczyytać jeszcze 'Fechmistrza' i 'Szachownicę'.

   Usuń
  2. W sieci jest sporo informacji na ten temat, ja się kiedyś dokopałam do materiałów z jej procesu, relacjonowanych w prasie. Prawdziwa Teresa nie jest może tak piękna jak aktorka grająca jej rolę w serialu, ale też niczego sobie. Z tym, że już się trochę podstarzała, ale to przecież proces naturalny.
   Jak oceniam? Pisałam już wyżej, że to świetna postać, osoba o wrodzonej inteligencji, wielkiej inteligencji, która rzucona na głęboką wodę nie utonęła, ale wypłynęła na szerokie wody. Nie każdy by tak potrafił!
   Arturo Perez Reverte zapewne znał ten temat ze swojej pracy dziennikarskiej. Bo to przede wszystkim reporter i korespondent wojenny. Napisał świetną książkę o swojej pracy - 'Terytorium Komanczów (chodzi o wojnę w Sarajewie).
   Czytałam wiele jego ksiażek, podobały mi się zwłaszcza: Klub Dumas, Szachownica flamandzka, Cmentarzysko bezimiennych statków. Nie podobają mi się jego stylizacje powieściowe w stylu płaszcza i szpady, są mniej autentyczne, jakby sztuczne, ale to pewnie rzecz gustu.
   Jeszcze raz polecam ten serial o Teresie! Jest po hiszpańsku, ale z angielksimi napisami.

   Usuń
  3. No i oczywiście - film Polańskiego wg Klubu Dumas - nazywa się "Dziewiąte wrota", mocny!

   Usuń
  4. Oglądałam 'Dziewiąte wrota', bo to z Cagem. Ale co to ma wspólnego z Dumasem? Ta książka, się znaczy.
   Napisała pani że w rzeczywistości bohaterka nie była piękna, no to tak jak w książce. Tam jest wyraźnie napisane, że nie była piękna, ale miała coś w sobie i duże indiańskie oczy.

   Ja ją lubiłam, ale potem zrobiła się z niej straszna jędza. Słusznie ja ta koleżanka nazwała.

   Usuń
  5. Ale jaki tam Cage? Toż w "Dziewiątych wrotach" grał Johnny Depp :))) Wcale nie jest podobny do Cage'a. A żeńską rolę główną zagrała żona Polańskiego, ta ostatnia.
   "Klub Dumas' wg którego nakręcono "Dziewiąte wrota" ma wiele wspólnego z twórczością Dumasa, jest tam zwłaszcza wiele aluzji do 'Trzech muszkieterów".

   Usuń
  6. Cage'a nie pomyliłabym z Deepem! Musiałam pomylić film, bo na pewno był to Cage. I nawiązania do muszkieterów na pewno bym zauważyła.... Mieliśmy faceta od tłumaczeń całkiem podobnego do Cage'a w tym czasie i wszystkie byłyśmy zafascynowane nim, więc i te flmy z Cagem oglądałyśmy. Coś z cyfrą było w tytule.

   Usuń
 2. Acha - najważniejsze! To jest na faktach, nieco zmienionych,
  Tereza istnieje naprawdę :)))
  Kiedyś zrobiłam na ten temat dokładny research, widziałam jak wychodziła z więzienia, było o tym w wiaodmościach telewizyjnych, znalazłam na YT.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars