Zdjęcia książek i biblioteczki


To już zdjęcia archiwalne z czasów recenzenckich, bo większości tych książek już nie mam. Połowy z tych książek już nie mam, a może i więcej. 

Biblioteczka dziecięca. Bardzo ją cenię. 


6 komentarzy:

 1. Literacki zawrót głowy,przyznaję jestem pod wrażeniem.Są książki,których nie czytałem i nie mam zamiaru ich przeczytać,ale są i takie,które wryły mi się w pamięć (może lekko przesadzam),chociażby Rzewuskiego "Pamiętniki Soplicy",Wańkowicza "Szczenięce lata",(Wańkowicz stara szkoła,szkoda,że jest coraz bardziej zapominany na rzecz zasypujących nas obecnie grafomańskich czytadeł),Żeleński-Boy "Marysieńka Sobieska",Żeleński jaki był,taki był,ale dobrze pisał,tego mu jego adwersarze nie odbiorą."Tyrmand warszawski" polecam,bo go lubię za całokształt.Czytałem trylogię husycką Sapkowskiego,też polecam,moim zdaniem Sapkowski powinien pisać książki historyczne,ale wiadomo za małe z tego są pieniądze.Z mojej strony chciałbym skromnie dorzucić Anny Kamińskiej "Białowieża szeptem",czytałem jej pracę o Simonie Kossak i polecam obydwie książki.Na koniec praca na którą chyba wielu chętnych się nie znajdzie (bo porządna z niej cegła),otóż rzecz o "Wojnie trzydziestoletniej 1618-1648.Tragedia Europy",Petera Wilsona.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za tę wypowiedź i spojrzenie na moje stosy. O wojnie trzydziestoletniej w sumie wiem niewiele. Może i przydałoby się poczytać tę książkę? W Polsce chyba za bardzo wrażenia nie zrobiła, ta wojna, ale Europą chyba wstrząsnęła?
   Wańkowicz pisał pięknie, poza 'Królikiem i oceanami'. Lubię go i cenię. Sapkowski ma dar pisania. Chyba jednak powieści historyczne sa w modzie, prawda?

   Usuń
 2. Zgadzam się,że książki historyczne są obecnie w modzie,niestety duża ich część odbiega od prawdy historycznej,są pisane przez autorów "na kolanie",bez sprawdzenia faktów u zródeł,ale są też pisarze,którzy zasługują na uwagę np. pani Cherezińska,pani Brzezińska,brakuje mi wczesnego Łysiaka z jego książkami o epoce napoleońskiej,szkoda,że zarzucił temat,obecnie dobrze pisze Tomasz Łysiak,ciekawy jest Mariusz Wollny ze swoją serią "Kacper Ryx".Brakuje pisarzy pokroju Kossak-Szczuckiej,Kraszewskiego,może jeszcze Karola Bunscha,nie mówiąc o Mika Waltari czy Robercie Gravesie.Myślę,że Sapkowski zdaje sobie sprawę,że dzięki "Wiedzminowi" ma większe grono czytelników i pisze w tym kierunku.Ostatnio czytałem Łukasza Czeszumskiego I tom z trylogii "Krew wojowników"(tytuł trochę nieciekawy)"Uciekinier",zapowiada się dobrze.Co do książki o wojnie 30-letniej,to historia Europy byłaby całkowicie inna gdyby udało się jej uniknąć,Polska wywarła spory wpływ na wojnę bez bezpośredniego w niej udziału,ale to już temat na inną dyskusję.Pora na łyk kawy,ale bez Wańkowiczowskiej reklamy "cukier krzepi",wolę gorzką,na wakacje skorzystam z drugiej "Lotem bliżej".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powieść historyczna to mój konik, ale nie znam wszystkich. Z tego co piszesz, nie kojarzę tylko Gravesa, ale nie czytałam jeszcze Cherezińskiej i Wollnego. Co do jego cyklu to moja koleżanka lubi, ale na LC czytałam że to słabe?
   Zauważyłam, że nie wspomniałeś o monumentalnym Teodorze Parnickim.

   Usuń
 3. Robert Graves "Ja Klaudiusz","Klaudiusz i Messalina".Książki Wollnego,może nie są "wysokich lotów",ale są zręcznie napisane,kierowane bardziej dla młodzieży tzw.seria łotrzykowska,dużo wiedzy o szesnastowiecznym Krakowie i historii Polski,fajnie się czyta,w mojej bibliotece cieszy się sporym powodzeniem właśnie wśród młodzieży,cieszę się z tego,może ktoś łyknie historycznego bakcyla.Przyznaję,że Parnickiego "Srebrne Orły",zacząłem czytać wieki temu,ale nie skończyłem,przechodziłem wtedy fascynację Książkami Łysiaka i Gravesa.Obecnie ciągły brak czasu i wiele nowości,które ukazują się na wydawniczym rynku,stoją mi na przeszkodzie w przeczytaniu jego książek,może styl w jakim pisał nie dociera do mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parnicki był ciężki. Ja się zmusiłam, bo miałam to w spisie lektur na polonistyce, ale to lektura dla koneserów. Historia znów jest w modzie.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars