poniedziałek, 2 marca 2015

Romuald Koperski, Pojedynek z Syberią i Przez Syberię na gapę

 
Opinia:
Książka jest niesamowita. Spełnia zarówno wszystkie kryteria reportażu podróżniczego, jak i wspaniałej opowieści oraz bardzo mądrej opowieści o świecie, człowieku, o tym, co jest ważne, a co nie. Słuchałam przez kilka dni oczarowana, a w głowie miałam wspaniałą Syberię, pełną gościnnych ludzi i niecodziennych zdarzeń. Pan Koperski dokonał rzeczy niezwykłych. Jeśli chodzi o podróż, to ta opisana w ‘Pojedynku z Syberią’ pokazuje, iż słowiańska dusza jest bardziej nieprzewidywalna niż anglosaska z o dziesięć lat późniejszej relacji ‘Long Way Round’. Obie wyprawy różni też to, że Romulad Koperski nie jechał otoczony kamerami o zapleczem finansowym.
W każdym razie gorąco polecam książkę, każdemu, kto jeszcze jej nie czytał, a jeśli już czytał, to polecam powrócić do niej. Ja tak zrobię. Wspaniałe przygody, biesiady, tańce i śpiewy, przygody doświadczające siłę woli, takie jak zepsucie się samochodu w dzikiej głuszy. Wiele sytuacji zabawnych i wiele ułańskiej fantazji, np. mierzenie się z połamanym mostkiem na Drodze Kości albo umiejętnościami rajdowymi w rzeczce syberyjskiej. Wraz z Koperskim zaglądamy do chat mieszkańców jak Syberia długa i szeroka. To naprawdę gościnny naród, co pod koniec książki autor gorzko zestawia z podróżą przez Kanadę i USA.
Piękny język książki, która jest przecież literaturą piękną. Autor pokazuje kunszt pisarski, moim zdaniem, umiejętnym przeplataniem akcji z refleksją, opisywaniem przyrody i ludzi, zdarzeń i myśli.
Na osobne podkreślenie zasługują refleksje autora nad życiem, nad tym co jest ważne, nad różnicą w cywilizacji Zachodu i Syberii, nad szczęściem i życiem. Piękne jest to, jak Koperski widzi ludzi: co w nich ceni, a co wytyka. A ceni gościnność, radość życia w trudnych warunkach, szczerość, odwagę i poświęcenie dla drugiego człowieka. Ja, skromny człowieczek, bardzo, ale to bardzo pocieszyłam się ta książką. W naszym coraz bardziej skupionym na pieniądzach kraju wielką ulga jest poczytać o ludziach takich jak nasi (przynajmniej moi) przodkowie byli: szczerych, gościnnych, widzących człowieka, a nie jego portfel.
W mojej ocenie książka w pełni zasługuje na 10 gwiazdek. A ja dziękuję autorowi za piękne chwile i na pewno sięgnę po pozostałe książki autora.

10 gwiazdek


Romuald Koperski, Przez Syberię na gapę

 
Opinia:
Po zachwycie 'Pojedynkiem z Syberią' z wielką ochotą sięgnęłam po następną książkę Koperskiego, który po kilku latach wrócił na Syberię. Tym razem Koperski zabrał ponton i postanowił przepłynąć Lenę.
Książka była gorsza niż 'Pojedynek'. Nie raz miałam ochotę rzucić tę Lenę i całe to czytanie... Nie udało się autorowi tym razem zbudować ciągłego obrazu podróży. Może sama podróż była tak nudna, ale autor co parę stron przerywa opis wędrówki różnymi kontrowersyjnymi przemyśleniami. I ja uważam, że to pomysł nietrafiony. Mógł przecież wydać 'Myśli zebrane', a czytelnika nie katować.... Bo wychodzi na to, że kwiatek, górka, pijany szaman, no wszystko kojarzy się Koperskiemu z księżmi. Wszystko porównuje do wad Kościoła, inkwizycji i wad naszego świata zachodniego.
Nie zamierzam łączyć Syberii z księżmi jak nasz autor, bo co ma piernik do wiatraka, ale nie zgadzam się aż z takim kontrastowym ukazaniem Sybiraków i naszego świata. Nie mnie oceniać gościnności tamtych ludzi, choć ponoć są bardzo gościnni, ale nie jest prawdą to co twierdzi Koperski, że poza Syberią ludzie nie są gościnni. Sama doświadczyłam wiele gościnności niejednokrotnie. I dlatego oburzało mnie takie idealizowanie Syberii. No fakt faktem, że pogościł się i doświadczył wiele dobrego.
I ta wódka płynąca strumieniami, i poczucie przygody i oczekiwania na wynik jakoś nie miała takiego uroku jak w 'Pojedynku'. Zawiniła nie sama podróż, która była fascynująca, ale koncepcja książki. Uważam, że lepiej byłoby usunąć te wszystkie niepotrzebne komentarze o aborcji, ekologii i Kościele, a pozostawić samą podróż. I w takiej formie dałabym gwiazdek 6. A tak 4.
4 gwiazdki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...