niedziela, 5 kwietnia 2015

Paweł F. Nowakowski 'Maryja. Biografia Matki Bożej"Opinia:
Okładka książki Maryja. Biografia Matki BożejKsiążkę oceniam bardzo pozytywnie. Autor poważnie traktuje czytelnika i nie serwuje nam sentymentalnej papki, lecz rzetelnie, ale i ciekawie przedstawia dwa tysiące lat tekstów, dyskusji, listów i sporów o Maryję.
W czasach mody na apokryfy ośmielił się przedstawić różne, ale istniejące opowieści o Maryi. Dlaczego nie przemilczał, lecz wspomniał nawet o tych heretyckich dla katolika? Bo jak sam napisał, uważa, że przemilczanie pobudza ciekawość i różnych sensacyjnych pisarzy czy scenarzystów. A jak sam powiedział, po filmie nikt nie czyta rzeczowych dyskusji. No więc pokazuje to co napisano o Maryi. Ocenia miarodajność źródeł, ich daty powstania i kręgi, w których powstały.
Jest to więc lektura ciekawa, pełna anegdot i żartów z czytelnikiem. Przy okazji dowiedziałam się, ze o Maryi Dziewicy napisano w Koranie.
Jest to nie tylko książka dla zapalonych katolików, ale przede wszystkim dla osób ciekawych historii religii i różnorakich pism.

Tak jakoś mi się więc ta książka ułożyła w ciąg z serią pani prof. Świderkówny. A ponadto, była pozytywną odskocznią po traumatycznej książce Wojciecha Tochmana o Rwandzie.
8 gwiazdek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...