środa, 27 maja 2015

Brat Bogumił Marian Adamczyk 'Listy z pokutnej trasy'

Dzisiaj napiszę o książce wyjątkowej, innej, naprawdę autentycznej, napisanej przez człowieka, który odważył się iść pod prąd.
Jest to zbiór listów pisanych z trasy pokutnej po Polsce w latach 1963 i 1965. Autor, brat Bogumił Marian Adamczyk jest pustelnikiem. Obecnie ma 87 lat, podając za jego stroną w Internecie.
 
 Oceniłam listy wysoko, bo zachwycił mnie autentyzm i odwaga brata Bogumiła. Na zdjęciach z obu stron okładki widzimy uśmiechniętego brodacza w worze pokutnym, niczym starotestamentowy prorok. Przypomnę, ze był to rok 1963. A teraz mamy 2015. A jednak to mnie poruszyło. Jakąż trzeba mieć wiarę i silną wolę, żeby tak iść pod prąd, czy raczej zgodnie z tym, w co się wierzy. Brat Bogumił pisał te listy w roku 1963 do swojego kierownika duchowego, a w roku 1965 do innej pustelnicy. Dzieli się przeżyciami, radzi się, opisuje to, co go spotkało w drodze. Opisuje Polskę oczami pokutnika. Wyobrażaliście sobie, co by było, gdyby taki Jonasz przyszedł na nasze drogi i miasteczka? No to w tej książce to mamy. Ktoś czyta napis i pyta, do kogo to skierowane, ktoś inny zaśmieje się, ktoś obrzuci kamieniami, ktoś kupi herbatniki i nowe sandały, ktoś płaszcz. Zabawną scenę opisał brat Bogumił związaną z podchmielonym pijaczkiem, który na widok wora z napisem 'czyńcie pokutę' biegiem pobiegł do kościoła.
Mamy wielka wiarę, człowieka, który zrezygnował z bycia księdzem, który nawet w drodze pokutnej spotykał się albo z krytyką swojego trybu życia, albo z 'dobrymi radami'. A on szedł. Niesamowity człowiek. Książka jest nie tylko tzw. książką religijną, ale według mnie jest bardzo współczesnym wzorem jak być sobą w tym zakręconym świecie, jak iść swoją droga, gdy się w coś bardzo wierzy.
 
8 mocnych gwiazdek


A tutaj ośmielę się odesłać Was do rozmowy Brata Bogumiła ze  śp. Jadwiga Korpal z ADS, podczas rekolekcji prowadzonych przez Brata w Górce Klasztornej:
Link:
 http://bratbogumil.pl/pustelnia/brat-bogumil-marian-adamczyk/

4 komentarze:

 1. To musi być naprawdę ciekawa postać! A w związku z tym, że lubię czytać listy, to ta książka wydaje się być dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, iż książka mnie zaintrygowała. Koniecznie muszę kiedyś po nią sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie także zainteresowała, będę mieć książkę na uwadze.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...