piątek, 15 maja 2015

Jolanta Maria Kaleta 'W cieniu Olbrzyma'


Opinia:
Okładka książki W cieniu OlbrzymaNa książkę trafiłam przypadkiem. Nie znałam tej autorki, ale zaciekawiła mnie okładka.
A otrzymałam świetną sensację osadzoną w realiach powojennych, w Jedlinie, tam gdzie wciąż historycy i poszukiwacze skarbów buszują wokół zbudowanego przez jeńców obozów kompleksu Riese (jak określał ro Bogusław Wołoszański w cyklu 'Skarby III Rzeszy') i Olbrzyma - jak przetłumaczyła na polski autorka.
Bohaterką jest kobieta, około trzydziestoletnia - Antonina, Polka, która po okrucieństwach wojny przyjechała w te Ziemie Odzyskane, aby znaleźć jakiś ślad po ojcu, o którym wiedziała, ze był więźniem Gross-Rossen. Dostaje pracę jako dyrektorka sierocińca w Jedlinie Zdrój, w pałacu pozostawionym przez opuszczających te ziemie Niemców i tu próbuje poskładać sobie życie. No i wypytuje o ojca. Spotyka dawną miłość, ale nie jest to takie proste... Bo te tereny to Dziki Zachód. Grasuje Werwolf, przyszły nowe władze, a starzy mieszkańcy znaleźli się w nowej sytuacji. Czy opowiedzą się za odchodzącymi Niemcami, czy za Polakami? Wszyscy są wykończeni wojną, każdy chce żyć.
Książka jest solidną dawką historii, ale i hipotez historycznych, ubranych w ciekawą akcję, pełną wrogów i sojuszników: protagonistów i antagonistów. Jak to się skończy, nie zdradzę Wam, ale czytałam z niepokojem o Antoninę, która na koniu jeździła a to do miasta, a to po okolicy. Miała piękne zielone oczy i postawę godną księżniczki. Źli chcieli ją zgwałcić, dobrzy ochronić, a starzy ludzie dostrzegli w niej osobę godną powierzenia jej tajemnic.
Sceneria książki jest iście filmowa - jak pamiętam ze 'Skarbów III Rzeszy'. Język i dialogi pisane językiem współczesnym, bez archaizacji. Ale w sumie to zrozumiałe, jeśli czytelnikami mają być zwykli czytelnicy, na przykład młodzi. Bohaterowie opowiadają o wojnie, o tym jak było, a Warszawie, w Poznaniu, w obozach, na ziemiach miejscowych, objętych zaciętymi walkami niemiecko-radzieckimi przecież, pokaleczonymi obrazami obozów, na które mieszkańcy musieli się natykać. Te nieliczne opowieści oddają grozę wojny, grozę tym bardziej straszną, gdy pokazaną przez pryzmat sensacji, thrillera z elementami tajemnicy, okultyzmu i perspektywy już powojennej, a jeszcze pełnej skutków okupacji.

To świetna książka z potencjałem na film.
Nie za długa, więc można śmiało poczytać.
6 gwiazdek

5 komentarzy:

 1. Jolanta Maria Kaleta pisze dla mnie jak Zbigniew Nienacki. Uwielbiam jej prozę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie jest taka książka w przypadku, której chciałabym ją już teraz koniecznie przeczytać, ale te nawiązania do Wołoszańskiego, którego programy zawsze lubiłam (i lubię) oglądać, tematyka, tajemniczość i sensacja przekonuje mnie do tego, by o tym tytule pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię nawiązań do wojny/ obozów, chociaż to niestety nasza historia, ale książka mnie też z drugiej strony ciekawi. Zastanowię się nad lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Historia... Ojej, nieee xd Przeczytałam w życiu jedną książkę historyczną, która była fajna, ale przy opisach historycznych prawie usypiałam. Okresu nazistów nie lubię ;/ A program Wołoszańskiego czasem oglądam, bo mojego chłopaka to interesuje ^^

  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jest lekka i dobrze się ją czyta. Ma odnośniki historyczne, ale to sensacja, a nie ciężka lektura.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.