piątek, 26 czerwca 2015

Naomi Wood 'Wszystkie żony Hemingwaya. Niezwykła powieść'Okładka książki Wszystkie żony Hemingwaya. Niezwykła opowieść. Książka wydana starannie, w twardej oprawie, szyta. W Polsce wydało ją wydawnictwo Pascal w roku 2014 w tłumaczeniu pani Katarzyny Bieńkowskiej.
Ernest Hemingway
Cóż mogę powiedzieć o tej książce? Jest porywająca, wciągająca i wsysająca. Na początku zastanawiałam się nad tym gdzie w tym wszystkim jest Hemingway, ale czytałam dalej. Okazało się, że jest, autorka się nie pomyliła. Hemingway w tytule nie jest chwytem marketingowym. To świetna historia, napisana ciekawie.

Ale od początku. Polski tytuł książki brzmi ‘Wszystkie żony Hemingwaya’ (‘Mrs Hemingway’ – w angielskim, oryginalnym wydaniu) i to żonom Ernesta Hemingwaya autorka poświęciła książkę. Każda część innej żonie. Było ich cztery. Zwraca uwagę narracja, która jest subiektywna, spersonalizowana. Snują ją żony pisarza. Starannie wybrano czas i miejsce akcji. Są to te chwile w związkach, gdy kobiety czują, że to już koniec, że ON ma inną, ale on jeszcze udaje, że nic się nie dzieje, jeszcze próbuje zatrzymać chwilę, zakląć rzeczywistość. Ona chce, żeby znów było tak jak na początku i wspomina chwile, gdy się poznali. Znalezione obrazy dla zapytania hadley hemingwayW części pierwszej, poświęconej Hadley czas i miejsce akcji to Antibes w czerwcu 1926 roku, ale mamy przywołanie Chicago w roku 1920, gdy Hemingway poznał swoją pierwszą żonę i Paryża w roku 1925.

Pauline Pfeiffer (Fife) z Hemngway'em

W części drugiej poświęconej Fife akcja rozgrywa się na Key West w czerwcu 1938, ale są odwołania do Paryża w roku 1925. Znalezione obrazy dla zapytania martha gellhornCzęść trzecia to opowieść o trzecim małżeństwie Hemingwaya. Bohaterką i narratorką jest Martha w Paryżu 1944 roku, ale przywołuje Key West w roku 1936 i Hawanę w latach 1939-1940.
Znalezione obrazy dla zapytania mary welsh
Mary Welsh
Mary, ostatniej żonie, poświęcona jest czwarta część. Zasadnicza część narracji rozgrywa się już po śmierci Ernesta we wrześniu 1961 roku w ich domu w Ketchum w stanie Idaho, ale mamy też i Paryż w roku 1944, i Londyn w 1944 i Hawanę w latach 1946 i 1947.
Łatwo zauważyć, że schemat się powtarza. Jest mąż, żona, ta druga. Fascynacja jego i psychiczne osamotnienie jej. Widzimy żony, które snują się w pustym domu, które próbują ‘łapać wiatr’, nie znajdując szczęścia w związku z Ernestem Hemingwayem.
Wspomniałam na początku, że czytając opowieść o Hadley zastanawiałam się, gdzie w tej historii jest Ernest Hemingway. Miałam wrażenie, że konflikt toczy się pomiędzy kobietami, a on to figurant, że równie dobrze, mógłby to być jakiś John z Montany. Ale następne opowieści, czyli historie kolejnych żon upewniły mnie w przekonaniu, że jest to celowy zabieg artystyczny autorki. Bowiem kolejne żony odsłaniają więcej szczegółów osoby Ernesta Hemingwaya. Poznajemy więc jego kolejne książki, rosnącą sławę i jego wyjazdy, awantury i przygody. Ważny jest moment, gdy Hemingway dowiaduje się o śmierci ojca. Odbywa wtedy z ówczesną żoną znaczącą rozmowę. W kolejnych związkach Hemingway Hemingway jest coraz bardziej samotny, coraz bardziej ucieka od siebie ‘w krainę cienia’. Z perspektywy domu lub domów, z której napisano powieść Hemingway najbardziej jest w swoim pisaniu i w chwilach zabawy lub namiętności. Choć chyba bardziej w pisaniu.
Podsumowując, stwierdzam, że Naomi Wood stworzyła postać Hemingwaya uciekającego całe życie przed sobą, żyjącego w nicości i tylko dzięki charyzmatycznym żonom utrzymującego swoje ‘ja’ w jako takim porządku. Mamy portret czterech kobiet, które kochały tak bardzo, że aż zatracały siebie, mamy cztery małżeństwa uchwycone w chwili rozpadu. Ale mamy też wspaniałą książkę napisaną w klimacie retro, z blichtrem i zabawą Paryża lat dwudziestych, niepokojem końcówki lat trzydziestych i schyłkiem życia pisarza i awanturnika, pisarza, który w książkach stworzył portrety mężczyzn silnych, działających, którzy kobietom otwierali ‘bramy raju’, ale w życiu swoim żonom fundował ‘roller coaster’ – ciągłą huśtawkę nastrojów i życie w poczuciu, że jesteśmy, a jednocześnie już tracimy siebie i miłość życia.
Książkę polecam i gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni!
Wielkie 7 gwiazdek 

Za udostępnienie książki dziękuję wydawnictwu Pascal
 Pascal.pl

6 komentarzy:

 1. Zdecydowanie nie będę zawiedziona! :D
  Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecę mojej koleżance, ona uwielbia postać tego pisarza i na pewno będzie zainteresowana tą książką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to też bardzo dobra powieść o złamanej miłości.

   Usuń
 3. A mnie właśnie te żony pisarza bardziej interesują niż on sam. Mam takie wewnętrzne przekonanie, że o drugim człowieku najwięcej mówią jego związki. I w tym przypadku bardzo podoba mi się polski tytuł. A po tym, co Ty napisałaś, na pewno sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawiedziesz się! Na pewno jest to nieszablonowa, ale i bardzo kobieca książka!

   Usuń
 4. Trzeba przyznać, że oryginalny pomysł na biografię :)
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...