czwartek, 23 lipca 2015

Marcin Ciszewski, Krzysztof Liedel 'Gliniarz' - wywiad-rzeka z prawdziwym polskim Bondem.

Okładka książki GliniarzWitam!
Znalezione obrazy dla zapytania Krzysztof Liedel
Krzysztof Liedel - bohater książki i rozmówca
Książka nie przeczytana, więc kontynuuję przytaczanie zaległych recenzji.  Dziś świetna książka, wydana przez wydawnictwo Znak Literanova w 2013 roku. Trafiłam na nią przypadkiem, szukając powieści sensacyjnych. A trafiłam na znakomity i pasjonujący wywiad-rzekę z antyterrorystą, znakomitym policjantem, ekspertem Sekcji ds. Zapobiegania Terroryzmowi Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, członkiem International Association of Crime Analysts oraz International Association for Counterterrorism & Security Professionals.
Znalezione obrazy dla zapytania marcin ciszewski
Marcin Cieszewski
 Wywiad przeprowadził z nim Marcin Cieszewski, pisarz specjalizujący się w historii najnowszej, ale zainteresowany tematyką II wojny światowej, a w szczególności kampanią wrześniową. Jako ciekawostkę podam Wam fakt wyczytany w Wikipedii. Jeśli kłamie to za za nią, iż przed debiutem pisarskim Ciszewski był dziennikarzem muzycznym w Trójce,  a także trenował taekwondo, w którym osiągnął stopień 4 kup, boks tajski i narciarstwo alpejskie. Tak więc miał wiele wspólnego z Leidelem, mistrzem sztuk walki.

Moja opinia:
10 gwiazdek za to, że w tej opowieści biograficznej jest wszystko, czego oczekuję od autobiografii: humor, ciekawe anegdoty, które nie pozwalają się oderwać od lektury i myśl przewodnia, jakaś mądrość życiowa, którą piszący dzieli się z czytelnikami. Nie ma tutaj osobistych wyznań, nie ma prania brudów, ani opowieści kto z kim i kiedy.
Jestem pewnie jedynym człowiekiem w Polsce, który nie wiedział kim są autorzy wymienieni na okładce. Ale od czegóż jest Internet.
Naprawdę polecam tę książkę, konkretnie audiobook, bo jest to lektura naprawdę ciekawa. Anegdotki z życia policjanta, a potem wykładowcy i antyterrorysty są bardzo interesujące, często ciekawe. Kilkakrotnie śmiałam się do słuchawek w uszach, co jest dosyć dziwne, gdy się patrzy na takiego człowieka.
Poza zabawą, książka uczy. Co my tutaj mamy? Mamy opowieść o karierze człowieka, który nie poddawał się zniechęceniu, który często ulegał przypadkowym zbiegom okoliczności, czy może przypadkowym okazjom, a przede wszystkim nie załamywał się niepowodzeniami, zaś wypalenie zawodowe traktował jako sygnał do rozpoczęcia czegoś nowego w życiu. I to jest taka nauka dla mnie, za którą autorowi dziękuję.
Mamy dogłębną analizę problemów policji w Polsce od czasów transformacji ustrojowej i skoku technologicznego. Bardzo wiele pouczających uwag, spostrzeżeń. Co więcej, zestawiono je z obserwacjami ze Stanów. Moim skromniutkim zdaniem, można to zestawić z sytuacją i problemami szkolnictwa. Bardzo mnie zastanowiła sprawa istnienia procedur postępowania w USA i ich brak u nas.
Bardzo mądra książka, człowieka, który wiele widział, który dla pracy dawał z siebie wszystko. Bardzo szanuję takich ludzi w różnych zawodach i uważam, że są bardzo potrzebni nowym, dopiero uczącym się.
Smutne jest to co autor napisał na koniec, że jego pokolenie zostało usunięte z pracy. Pracowałam kiedyś w miejscu, z którego usunięto doświadczonych pracowników. Jest wtedy wielka luka, wielki brak. Naprawdę trzeba być zarozumiałym młokosem, żeby tego nie zauważyć.

Książkę polecam.
10 gwiazdek

1 komentarz:

  1. To może być naprawdę ciekawa książka. Na co dzień nie poznaje się historii takich ludzi. Będę miała ten tytuł w pamięci :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...