czwartek, 23 lipca 2015

Marcin Ciszewski, Krzysztof Liedel 'Gliniarz' - wywiad-rzeka z prawdziwym polskim Bondem.

Okładka książki GliniarzWitam!
Znalezione obrazy dla zapytania Krzysztof Liedel
Krzysztof Liedel - bohater książki i rozmówca
Książka nie przeczytana, więc kontynuuję przytaczanie zaległych recenzji.  Dziś świetna książka, wydana przez wydawnictwo Znak Literanova w 2013 roku. Trafiłam na nią przypadkiem, szukając powieści sensacyjnych. A trafiłam na znakomity i pasjonujący wywiad-rzekę z antyterrorystą, znakomitym policjantem, ekspertem Sekcji ds. Zapobiegania Terroryzmowi Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, członkiem International Association of Crime Analysts oraz International Association for Counterterrorism & Security Professionals.
Znalezione obrazy dla zapytania marcin ciszewski
Marcin Cieszewski
 Wywiad przeprowadził z nim Marcin Cieszewski, pisarz specjalizujący się w historii najnowszej, ale zainteresowany tematyką II wojny światowej, a w szczególności kampanią wrześniową. Jako ciekawostkę podam Wam fakt wyczytany w Wikipedii. Jeśli kłamie to za za nią, iż przed debiutem pisarskim Ciszewski był dziennikarzem muzycznym w Trójce,  a także trenował taekwondo, w którym osiągnął stopień 4 kup, boks tajski i narciarstwo alpejskie. Tak więc miał wiele wspólnego z Leidelem, mistrzem sztuk walki.

Moja opinia:
10 gwiazdek za to, że w tej opowieści biograficznej jest wszystko, czego oczekuję od autobiografii: humor, ciekawe anegdoty, które nie pozwalają się oderwać od lektury i myśl przewodnia, jakaś mądrość życiowa, którą piszący dzieli się z czytelnikami. Nie ma tutaj osobistych wyznań, nie ma prania brudów, ani opowieści kto z kim i kiedy.
Jestem pewnie jedynym człowiekiem w Polsce, który nie wiedział kim są autorzy wymienieni na okładce. Ale od czegóż jest Internet.
Naprawdę polecam tę książkę, konkretnie audiobook, bo jest to lektura naprawdę ciekawa. Anegdotki z życia policjanta, a potem wykładowcy i antyterrorysty są bardzo interesujące, często ciekawe. Kilkakrotnie śmiałam się do słuchawek w uszach, co jest dosyć dziwne, gdy się patrzy na takiego człowieka.
Poza zabawą, książka uczy. Co my tutaj mamy? Mamy opowieść o karierze człowieka, który nie poddawał się zniechęceniu, który często ulegał przypadkowym zbiegom okoliczności, czy może przypadkowym okazjom, a przede wszystkim nie załamywał się niepowodzeniami, zaś wypalenie zawodowe traktował jako sygnał do rozpoczęcia czegoś nowego w życiu. I to jest taka nauka dla mnie, za którą autorowi dziękuję.
Mamy dogłębną analizę problemów policji w Polsce od czasów transformacji ustrojowej i skoku technologicznego. Bardzo wiele pouczających uwag, spostrzeżeń. Co więcej, zestawiono je z obserwacjami ze Stanów. Moim skromniutkim zdaniem, można to zestawić z sytuacją i problemami szkolnictwa. Bardzo mnie zastanowiła sprawa istnienia procedur postępowania w USA i ich brak u nas.
Bardzo mądra książka, człowieka, który wiele widział, który dla pracy dawał z siebie wszystko. Bardzo szanuję takich ludzi w różnych zawodach i uważam, że są bardzo potrzebni nowym, dopiero uczącym się.
Smutne jest to co autor napisał na koniec, że jego pokolenie zostało usunięte z pracy. Pracowałam kiedyś w miejscu, z którego usunięto doświadczonych pracowników. Jest wtedy wielka luka, wielki brak. Naprawdę trzeba być zarozumiałym młokosem, żeby tego nie zauważyć.

Książkę polecam.
10 gwiazdek

1 komentarz:

  1. To może być naprawdę ciekawa książka. Na co dzień nie poznaje się historii takich ludzi. Będę miała ten tytuł w pamięci :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.