poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Eowyn Ivey 'Dziecko śniegu' - gdy pragnienie dziecka ogarnia nas w całości.

Eowyn Ivey
Eowyn Ivey
Książka mnie zachwyciła, oczarowała i chwyciła za serce, mózg i wyobraźnię. Jest to debiutancka powieść Eowyn Ivey, mieszkanki Alaski. Za tę książkę autorka otrzymała nominację do nagrody Pulitzera, nagrodę 2013 Indies Choice w kategorii powieść debiutancka, 2012 UK National Book Award w kategorii Autor Roku oraz 2013 Pacific Northwest Booksellers Award. W Polsce wydało książkę wydawnictwo Pascal w roku 2013, w tłumaczeniu Marcina Wróbla.
Jest to wspaniała powieść 'epicka', jak to nazywam. Akcja rozgrywa się na Alasce, wśród śniegów i pustkowia tych stron. Bohaterami są małżonkowie, którzy uciekli tam po stracie jedynego ich dziecka. Oboje to przeżywają, ale oboje inaczej. Ona troszkę jak Pani Dalloway Wirginii Woolf, tylko że 'prorodzinnie', a on - jak bohater Jacka Londona - po męsku. Zachwyciło mnie w powieści to, że wszystko, od ogółu do szczegółu, na przykład sposób obrazowania i opisy śniegu ukazują to, co przeżywają postacie. Wielki talent pisarski.
Dalej mamy scenę bardzo symboliczną, i zarazem pięknie opisującą poczęcie dziecka. Oto po tym całym zwątpieniu, pewnego zimowego wieczoru oboje przypomnieli sobie dlaczego tak się pokochali wiele lat temu i w tych emocjach poszli na dwór ulepić razem bałwana. Ulepili śniegową dziewczynkę. I następnego dnia w miejsce bałwana ujrzeli małą dziewczynkę. Reszta książki jest o tym. O trosce o tę dziwną śnieżną dziewczynkę. I o wychodzeniu z depresji.

Książka jest jedną z tych powieści, którą można czytać pospiesznie, jak zajmujący romans, ale i powoli, delektując się obrazami, scenami i akapitami.
Ujmuje zima, Alaska, śnieg, zwierzęta i zahartowani w tych okrutnych warunkach ludzie.
Polecam gorąco! 
9 gwiazdek

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Pascal. 
Pascal.pl

1 komentarz:

  1. Od dawna mam w planach tę lekturę, myślę, że na zimę będzie w sam raz :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...