poniedziałek, 21 września 2015

Anna Moczulska 'Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet'

Okładka książki Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobietMoje pierwsze spotkanie z książką Znak Literanova i takie udane! Książka jest nowością, wydano ją miesiąc temu, 24 września. Autorka prowadzi blog Kobiety i Historia (http://kobietyihistoria.blogspot.com/) .

Jest to napisana barwnym, pełnym powiedzonek językiem opowieść o kobietach z historii. Ucieszyłam się, że wspomniano nasze Jagiellonki i partnerki, żony Piastów, że cofnięto się aż do średniowiecza, nie zatrzymując na modnych obecnie Tudorach.
Autorka do opowiedzenia kilkunastu historii wybrała spoiwo: bajki. I w pięć bajkowych rozdziałów podzieliła te opowieści. Mamy więc przemyślaną strukturę książki. W środku jest wkładka z portretami wszystkich kobiet, poza jedną.
Autorka opisała małżeństwa różnych kobiet z historii. I jak to w bajkach bywa, jedne królewny spotkał los Kopciuszka, a inne - Królewny Śnieżki. Nie jest to jednak szablonowa biografia. Autorka sięga do źródeł historycznych na temat tych osób, aby wydobyć z odmętów historii przeżycia tych kobiet, ich uczucia, to jak wyglądają, jakie czynniki skłoniły je do takiej a takiej decyzji, czy miała wpływ na swoje życie, jak poprowadziła swoje małżeństwo, jak się ono skończyło.
Książka aż kipi od miłości, i jej różnych odcieni: namiętności, nadziei, rozczarowań, zemsty, szaleństwa, ale i spokojnego oddania i przywiązania. Anna Moczulska pokazała nam czytelnikom i czytelniczkom wiele dobrych małżeństw królewskich, w których królewna odnajduje się w stadle rodzinnym, wspiera męża i otrzymuje wsparcie. Nie zawsze uroda jest najważniejsza, i nie zawsze to te najpiękniejsze układają sobie życie. Wiele zależy od szczęścia, a wiele od rozsądku obu stron.

Książka jest nowoczesna w otwartym opisywaniu uczuć, jest nowoczesna w przywoływaniu z historii właśnie kobiet, i nowoczesna w swoim języku. Można ją polecić śmiało czytelnikom, zarówno tym szkolnym, jak i kompletnie dorosłym.
Świetna książka. Cieszę się, że ją przeczytałam. 
9 gwiazdek 

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Znak Literanova:
Wydawnictwo Znak Literanova  i stronie

7 komentarzy:

 1. Czytałam już kilka recenzji tej książki i coraz bardziej mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja chyba sobie zaczynam przypominać, że gdzieś w czeluściach internetu trafiłam być może na blog autorki.
  Być może to będzie dobra propozycja na jesienne wieczory.
  http://jejwysokoscksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam wspaniały blog autorki i czytam go od dawna. Tak się zastanawiam: kupić tę książkę czy nie kupić? No bo znam! Ale jak ktoś nie czyta bloga, to polecam!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie czytałam bloga. Nie wiem, zdecyduj sama, ale może warto mieć to w jednym tomie. Obrazki są. I dzieciom można dać poczytać.

   Usuń
 4. Chce tyo przeczytać :)
  http://spojrzenie-rosie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale w książce są w większości teksty, których nie ma na blogu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tę informację. Powiem o tym blogerce, która jest fanką bloga Anny Moczulskiej i zastanawiała się, czy kupować książkę.
   Dziękuję.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...