środa, 23 września 2015

Eben Aleksander 'Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył niebo'

Okładka książki Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył Niebo Książki z serii 'widziałem niebo' są ryzykowne, niezależnie od tego czy się w to wierzy, czy nie. Bo jeśli nie - to czytamy bajkę, a nawet jeśli wierzymy - to opisywana rzeczywistość tak przekracza nasze wymiary, to co znamy, że mamy wrażenie, iż czytamy bajkę. Trudno jest autorom dorów-
http://a.abcnews.com/images/Health/abc_dr_eben_alexander_ll_121024_wmain.jpg
Autor
nać bestsellerowi Raymonda Moody'iego 'Życie po życiu'.
Tą książką zaryzykowałam, i było ciekawie. Autorem jest amerykański neurochirurg, który po przeżyciu śpiączki,  wydał dwie książki, w których opisuje swoje doświadczenia duchowe, z zaświatów: 'Dowód' i 'Mapę nieba'. 'Dowód' wydało wydawnictwo Znak Literanova  w 2013 roku.

Światy, opisane przez Ebena Alexandra są wspaniałe, pełne muzyki, dobra i akceptacji, trochę jak w starej wersji 'Alicji z Krainy Czarów'. Przekaz, z którym neurochirurg wrócił na świat, jest mądry i wart rozpowszechniania: że Bóg nas kocha i akceptuje nas i to co robimy.
Ale jest też jeszcze jeden przekaz płynący z tej historii. A mianowicie, iż można wyzdrowieć nawet z beznadziejnej choroby. Że wiara w dobre zakończenie jest potrzebna.
Ktoś napisał, że ie będzie przyznawał gwiazdek takiej książce. A ja będę, bo ocenię konstrukcję książki i język. To ważne, bo albo czyni książkę o zaświatach strawną, albo nie. 'Dowód' napisał naukowiec, więc i jego wywód jest naukowy w stylu prowadzenia. Mamy z jednej strony opowieść o nim, jak zachorował, zapadł na śpiączkę, jak przebiegała choroba, a następnie co widział w 'innym wymiarze' (bo nie były to typowe zaświaty, gdyż Eben Aleksander nie umarł!). Jednocześnie z tym mamy opis tego co przeżywa rodzina, widząca bezwładne ciało męża, ojca, brata, jej rozpacz i coraz gorsze diagnozy lekarzy. Mamy więc opis rozpaczy i nadziei jednocześnie. A poza tym ciekawy i dosyć przyswajalny opis medyczny choroby Ebena (zapalenia opon mózgowych, wywołanego bakteriami okrężnicy, choroby w 90% śmiertelnej). A po wybudzeniu autor opisuje drogę, którą doszedł do napisania książki, drogę, podczas której z ateisty stał się osobą wierzącą, która uwierzyła w istnienie duszy nieśmiertelnej i człowiekiem, który zaakceptował wreszcie siebie i swoją przeszłość.

Czy książkę warto przeczytać? Tak, warto, bo racjonaliści poznają historię choroby i wyzdrowienia, a mistycy poznają ciekawą wizję 'rzeczywistości duszy'. Tak czy inaczej, z książki płynie wiele radości, pozytywnego akceptowania siebie, losu i nadziei na dobre zakończenia. 

6 gwiazdek


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Znak Literanova:
Wydawnictwo Znak Literanova  i stronie

4 komentarze:

 1. Słyszałam o tej książce wiele sprzecznych opinii. Temat wydaje się kontrowersyjny, jak zawsze kiedy pisarz zahacza o mistycyzm czy religię. Mam to od dawna na liście książek do przeczytania na LC;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, jako osoba wierząca, wierzę w istnienie duszy. Czy w tunele? Nie wiem. Ale książka zawiera wiele danych medycznych i chociażby dlatego warto ją przeczytać.
   A poza tym wizja autora jest ciekawa, i to bardzo.

   Usuń
 2. Najciekawsze w tej książce wydaje się, że napisał ją naukowiec i jego punkt patrzenia na sprawy choroby i wiary musi być ciekawy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest ułożony w logiczny wywód i to jest wielka zaleta książki. Poza tym te jego zaświaty są bardzo piękne. Są motyle i muzyka.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...