sobota, 24 października 2015

David Ritz 'Recpect. Życie Arethy Franklin'


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/52/David_Ritz_02A.jpg/250px-David_Ritz_02A.jpg
Autor, Davis Ritz
Okładka książki Respect. Życie Arethy Franklin  David Ritz - amerykański pisarz, znawca muzyki soul, gospel i bluesa i środowiska Afroamerykanów z okresu walki o zniesienie segregacji rasowej. Napisał m. in. biografię Raya Charlesa, Martina Luthera Kinga, Jimmy'ego Scotta, Marvina Gaye'a, B. B. Kinga oraz Arethy Franklin.
'Respect. Życie Arethy Franklin' wydało w Polsce Wydawnictwo Czarne  26 sierpnia tego roku.

Znalezione obrazy dla zapytania David RitzKsiążka 'Respect. Życie Arethy Franklin' jest biografią obszerną, szczegółową i taką, która opisuje zarówno życie artystki, jak i jej twórczość, z uwzględnieniem albumów, piosenek, słynnych występów i chwil gorszych w karierze.  Ritz ustosunkował się też do autobiografii Arethy Franklin z roku 1999 'From the Roots', w której gwiazda łagodzi swoje życie, nie wspomina o trudnościach i ciemnych stronach swojego życia.  Ritz konfrontuje to z 'zeznaniami' świadków, rodziny, współpracowników, i pokazuje prawdziwą osobowość Królowej Soulu, piosenkarki o największym głosie świata, najbardziej emocjonalnym (no może poza Marią Callas, ale nie  jestem muzykologiem, tylko zwykłym odbiorcą muzyki...) .

Autor nie idzie na rękę czytelnikowi, tak jak to czasem w biografiach słynnych postaci bywa, nie tworzy łatwo czytającej się opowieści, ale za to traktuje na serio czytelnika, któremu przedstawia informacje, fakty i  anegdotki.

Książka jest portretem środowiska gospel, środowiska tylko z pozoru uduchowionego, portretem rodziny Arethy i jej samej. Kobiety ekscentrycznej, bardzo utalentowanej, o słuchu absolutnym, ale niedojrzałej emocjonalnie, a z wiekiem coraz bardziej ogarniętej obsesjami i lękami.


Możemy się dowiedzieć jaka jest droga od złotego dziecka do światowej kariery, co trzeba przejść, i ile jest w tym talentu, głosu (a jest wiele), a ile marketingu. Poznajemy współpracowników, wytwórnie i wszystkie albumy. Ritz porównuje piosenki, mówi o nich. Wspomina też o innych gwiazdach i artystach, w tym często o Rayu Charlesie, o Whitney Houston i innych.
Ale najważniejszą rzeczą, której oczekiwałam od biografii Arethy Franklin, i ją dostałam, było kwestia taka, czy ta lawina uczuć, emocji, głębia miłości, rozpaczy i pożądania mężczyzny, zawarta w każdej nucie jej piosenek, jest tylko talentem wokalnym  Arethy, czy też wynika z życia Divy.  Kiedyś rozmawiałam o jej piosenkach z moją koleżanką. Powiedziałam jej 'Słuchaj, ile w tym emocji. Ona musiała bardzo kochać!" Koleżanka mi odpowiedziała, że 'śpiewa to, co jej napisano'. Ale tak może śpiewać jakaś piosenkarka, ale nie Aretha Franklin. Musiałam się przekonać, skąd ona wzięła te pokłądy emocji. Gdy więc zobaczyłam, ze Wydawnictwo Czarne wydało w Polsce biografię artystki, to zapragnęłam ją przeczytać. Tydzień lektury, ale wiem o wiele więcej niż przedtem! Bo ja uwielbiam tę muzykę, jej, Raya Charlesa, B.B. Kinga itd.
Wracając do emocji w głosie Arethy, książka pokazuje życie jej, jako córki tęskniącej za macierzyńską miłością, córki pastora-kaznodziei, kobieciarza i współtowarzysza Luthera Kinga w walce o równość dla Afroamerykanów, młodej matki, i kobiety, która szukała nieodpowiednich mężczyzn. Która obsesyjnie wprost zazdrościła kobietom z otoczenia i szukała akceptacji mężczyzn. Bardzo ciekawa postać, niejednoznaczna.
Owszem, można by napisać szybko się czytającą biografię, ale ta jest' treściwa', i jest prawdziwą gratką dla osób, które o muzyce i historii Ameryki chcą wiedzieć więcej.

Polecam
8 gwiazdek
Za możliwość przeczytania książki dziękuję
          http://www.czarne.com.pl/assets/logo-cd1f9656b3c26a765b2c4e1115b9aa10fc94df9af32dc92c583146acb7bae452.png              

7 komentarzy:

 1. "R-E-S-P-E-C-T Find out what it means to me R-E-S-P-E-C-T Take care" Wspaniała wokalistka, niech o Niej piszą, bardzo dobrze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o koneksje utworu z walką o zniesienie segregacji rasowej? Tak, autor o tym pisze, ale i o innych interpretacjach tego utworu i innych.
   Wiele, wiele informacji zdobyłam.
   Książka zachęciła mnie do przeczytania książki Ritza o Reyu Charlesie. Chociaż i o B.B. Kingu warto by przeczytać. To on wyśpiewał 'Stand by be'.

   Usuń
 2. Dla miłośników tych klimatów to na pewno nie lada gratka. Pozycja wręcz obowiązkowa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zwykle opisujesz to, co myślę w jednym zdaniu!

   Usuń
 3. Nie lada gratka:) Przyjemnie mi się czytało o tych wszystkich gwiazdach, tu Ray Charles tu Marvin Gaye, Houston...jakbym była wśród nich:) Co jak co, dzieciństwa Arecie nie zazdroszczę!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już przeczytałaś?
   Tak, ja też nie zazdroszczę. Tak przy okazji,l to przykład ojca Arethy pokazuje, iż tezy krytyków celibatu, mówiących, że jego zniesienie zniesie nadużycia seksualne, pokazuje, ze to nieprawda. Raczej, że zachowania w tej dziedzinie to cecha osobowości, a nie fachu.
   Książka trudna, ale tyle informacji! Czytałam z notesikiem i zapisywałam sobie piosenki.

   Usuń
 4. Głos Arethy jest niepodrabiany, lawina emocji potężna. Po książkę chętnie sięgnę, aby dowiedzieć się dużo więcej o życiu artystki niż przeczytałam do tej pory! Poza tym.. Wydawnictwo Czarne - zawsze, mogę nawet wziąć w ciemno.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...