poniedziałek, 5 października 2015

N.M.Kelby 'Ten słynny kostium' - czy czata rzeczywiście zdobi człowieka?

 Jest to książka adresowana do kobiet, pełna ubrań, kobiecych emocji, plotek i wyborów życiowych, miłości i aspiracji, blichtru i zaplecza. Wydało ją wydawnictwo Między Słowami w czerwcu 2015 roku. Oryginalny tytuł brzmi 'The Pink Suit'.
N.M. KelbyAutorka, Nicole Mary Kelby, to Amerykanka polskiego pochodzenia (jej ojciec pochodził z Krakowa), zamieszkała na Florydzie, autorka dwóch książek, opowiadań. Reporterka.

Do niedawna znałam jedynie dwie książki o ubraniu, a właściwie książeczki: 'Kamizelkę' Prusa i 'Co się liczy naprawdę' - dla dzieci, z serii Poczytaj mi Mamo. I w jednym, i w drugim ubiór jest symbolem czegoś. W pierwszym miłości żony do męża, a w w drugim - bezduszności świata bogatych, w którym nie liczy się człowiek, tylko jego przyodziewek.
Ostatnio czytam więcej książek o miłości i kobiecych tematach, zaś biografie uwielbiam, więc wybrałam sobie tę książkę do czytania.

Czytałam ją z zainteresowaniem, to niebanalna opowieść, nienudna dla kogoś, kto lubi szycie i modę haute couture.
Mamy przedstawioną historię różowego kostiumu, w którym pani Kennedy była ubrana podczas zamachu na jej męża. Historia tego luksusowego stroju splata się z pracą i życiem kilku ludzi z tzw. zaplecza celebrytów, w tym z Kate, która jest szwaczką w luksusowym zakładzie krawieckim i szyje ubrania dla wyjątkowych klientów. TO dziewczyna z Irlandii, która kocha to co robi, gładzi każdy materiał, ma wyobraźnię i potrafi skroić każde ubranie, wyobrażając sobie jak będzie to nosić.
Ta książka jest właściwie opowieścią o niej, o jej amerykańskim śnie, o marzeniu o Wielkim Świecie, o pięknych strojach. I to jej marzenie, te jej ubrania, które ze ścinków materiałów dla Żony, JEJ Elegancji, ona kopiuje i nosi po dzielnicy imigrantów, w której mieszka, jest marzeniem nieprzystającym do rzeczywistości.
Widzimy dwa światy, ale z punktu widzenia zaplecza i schodów dla służby. Widzimy wysublimowane stroje i bogatych ludzi, którzy uważają, że to mrówcze staranie setek rąk im się należy. I tylko Kate żyje tak, jakby się łudziła, ze zostanie częścią tego świata. Mamy też miłość, miłość zwykłą, z krwi i kości. Co wybierze Kate? Czy zaakceptuje swoją prozaiczność i miejsce w hierarchii tego świata?
To jest taka książka. O nadziei i miłości. Bardzo subtelna, pełna pięknego krawiectwa i zwykłego uczucia.
Rozerwałam się czytając tą książkę, coś tam przemyślałam sobie i zrozumiałam dlaczego nie potrafiłabym być Żoną Prezydenta. Oceniam książkę pozytywnie.
Subtelnie książka pokazuje też dwie słynne kobiece ikony mody: Coco Chanel w trakcie projektowania kostiumu oraz Jacqueline Kennedy podczas przymiarek. Obraz Żony jaki wyłania się z tej książki pokazuje sztuczną lalkę, dla której flesze są wszystkim. Obraz, który koreluje z biografią pt. 'Jaqueline Kennedy Onasis' Sigrid-Marii Größing.
To ciekawa lektura. Polecam paniom, a i panom, jeśli zechcą. 

6 gwiazdek

Za możliwość przeczytania dziękuję 
  

3 komentarze:

 1. Interesująco zachęciłaś do sięgnięcia po książkę.
  Bardzo chętnie bym po nią sięgnęła - pamiętam tamten różowy kostium chociaż oglądając zamach w telewizji widziałam jej tylko jasny kolor......Sama lubię ten styl ubioru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka wyjaśnia też usterki w figurze Kennedy i to, jak kostium uszyto i dlaczego kosztuje tyle! Jak można zamaskować lordozę i wystający bark. Jeszcze jest o toczku, który cytuję 'maskuje głowę jak balon'.

   Usuń
 2. Z chęcią bym zajrzała. Jestem w końcu kobietą...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...