środa, 4 listopada 2015

Nowości wydawnictwa Marginesy - listopad

Jeszcze nie pisałam postów 'nowości wydawnictwa', ale dziś to uczynię, bo listopadowa oferta wydawnictwa Marginesy jest ciekawa.

Książka numer jeden: Beata Guczalska 'Trela'
To fascynująca opowieść o życiu Jerzego Treli i jego drodze na scenę z niewielkiej wsi Leńcze
(w powiecie wadowickim), poprzez liceum plastyczne w Krakowie i Wydział Aktorski krakowskiej PWST, gdzie dziś jest wykładowcą, a w latach 1984–1990 był rektorem.
Nieocenionym walorem tej książki są też unikatowe zdjęcia i dokumenty.

 • Oprawa: twarda
 • Format: 165x235
 • Liczba stron: 432 
 •  Data premiery: 18 listopada 2015
Książka numer dwa: Lucy Ribchester 'Sufrażystki'
 • Tytuł oryginału: The Hourglass Factory
 • Data premiery: 4 listopada 2015
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Format: 145x210
Opis z wydawnictwa: 'Tej jesieni o sufrażystkach będzie głośno – a to za sprawą hollywoodzkiej produkcji filmowej ("Sufrażystka", premiera 6 listopada br.), w której w rolę bojowniczek o prawo głosu dla kobiet wcielają się Meryl Streep, Helena Bonham Carter i Carey Mulligan oraz… dzięki powieści Lucy Ribchester pt. "Sufrażystki" . Tym co łączy książkę i film są wątki historyczne dotyczące ruchu sufrażystek. W książce stanowią one ważne tło dla intrygi kryminalnej, w  którą wciągnięta zostaje młoda adeptka dziennikarstwa - Frankie George musi rozwikłać tajemnicę zaginięcia popularnej artystki cyrkowej.
„Podniecający i wartki historyczny kryminał... emocjonująca wyprawa do świata gorsetów, Emmeline Pankhurst i dziennikarek...” – „The Herald”.
„Nikt tak efektownie nie opowiadał o ruchach walczących o prawa kobiet od czasów Glynis Johns śpiewającej «Marsz sufrażystek» w musicalu Mary Poppins. Zabójczy debiut, który zarówno uczy,
jak i bawi” – „Sunday Express”.
„W tym kryminale aż się roi od efektownych postaci... Lecz zarazem jest to powieść historyczna opisująca przełomowe wydarzenia, których znaczenia dzisiaj często nie doceniamy... Londyn Lucy Ribchester wprost tętni życiem” – „The Guardian”.
„Porywająca opowieść... Mądra i zabawna, pouczająca, ale zarazem bardzo przyjemna w odbiorze... Rzadko spotyka się efektowną powieść, po której przeczytaniu czujemy się mądrzejsi” – Martin Cornwell, Quadrapheme.
                                                                                        
Dzięki filmowi Sufrażystka (reż. Sarah Gavron) z Meryl Streep, Heleną Bonham Carter i Carey Mulligan kobiety walczące o prawo głosu wkrótce znów znajdą się w centrum zainteresowania, niemal sto lat po tym, jak toczyły swoją batalię. Polska premiera filmu: 6 listopada 2015'.

Książka numer trzy: Ian Thornton 'O człowieku, który podpalił wiek dwudziesty, choć wcale tego nie chciał'
O książce z wydawnictwa: 'Bohater książki, Johan Thoms, szofer wiozący arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, przypadkiem skręca w ślepą uliczkę w Sarajewie. I zmienia bieg historii. Autor przeprowadza nas przez najważniejsze wydarzenia XX wieku, opowiedziane z perspektywy bohatera, który przez całe życie ucieka, czując się odpowiedzialnym za to, co przyniosła Historia. To dowcipna i błyskotliwa opowieść o rozbuchanym ego i  mniej lub bardziej szczęśliwych (i nieszczęśliwych) zbiegach okoliczności.'
'
'Jest „O człowieku, który podpalił wiek dwudziesty…” powieścią surrealistyczno-groteskową. Sam bohater jest taki: na zapałkowatych nogach, z wielką głową, szachowy geniusz, a przy tym dziwak, paranoik, a w końcu szaleniec, który do końca nie był w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie: „Jak można było okryć się taką niesławą, będąc w blasku sławy? Jak można było tak wszystko sp......?”.
Trudno o bardziej dowcipną i błyskotliwą opowieść o XX wieku, rozbuchanym ego i  mniej lub bardziej szczęśliwych (i nieszczęśliwych) zbiegach okoliczności. Bo kiedy szaleniec skręci w ślepą uliczkę, bieg wsteczny nie istnieje…'

 • Tytuł oryginału: The Great And Calamitous Tale Of Johan Thoms
 • Data premiery: 18 listopada 2015
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Format: 135x210
 • Liczba stron: 416 
No i którą z nich warto przeczytać? Co sądzicie?

8 komentarzy:

 1. 'Sufrażystki' chciałabym przeczytać najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ian Thornton 'O człowieku, który podpalił wiek dwudziesty, choć wcale tego nie chciał' brzmi ciekawie.
  P.S. Pierwszy obrazem nie wczytuje się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie ta książka mnie mocno zastanawia. Brzmi ciekawie i oryginalnie. Ukaże się pod koniec miesiąca, więc jest czas.
   Dziękuję za informację o obrazku. Były to 3 okładki.

   Usuń
 3. Ja osobiście nie potrafiłabym wybrać. Wszystkie te książki zapowiadają się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, że nie tylko ja jestem aż tak głodna literatury.
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. "Sufrażystki" mnie zainteresowały z tego zestawienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Mnie też. A w filmie zagra wspaniała Meryl Streep. I piszą, że jest tam wątek kryminalny. No, jestem zaintrygowana.....

   Usuń

Dziękuję za komentarze. Będę usuwać komentarze rasistowskie i wulgarne.
Czytam wszystkie wasze opinie.
Proszę też anonimowych piszących o podpisanie się jakoś.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...