piątek, 20 listopada 2015

Silvia Vecchini 'Rabbuni. Między wami jest Ten, którego nie znacie' - powieść obyczajowa z Biblią w tle

Okładka książki Rabbuni. Między wami jest ten, którego nie znacieWydawnictwo: Jedność 2010,
 344 stron,
 Tłumaczenie: Edyta Tkaczyk-Borówka
 Tytuł oryginału: Rabbuni. In mezzo a voi sta uno che non conoscete

Autorka:  SILVIA VECCHINI, ur. w 1975 r., dr filologii, obecnie studiuje teologię we Florencji. Mieszka w niewielkiej miejscowości położonej nad Jeziorem Trazymeńskim. Mężatka, matka trojga dzieci. Jest miłośniczką Pisma Świętego i jego języka. Otrzymała nagrodę poetycką „Diego Valeri” za książkę Diverse fedeltà (wyd. Guerra). Od wielu lat zaangażowana w działalność edytorską. Pomysłodawczyni i realizatorka projektów tekstów szkolnych, książek i pomocy dydaktycznych dla różnych wydawnictw 
oraz autorka prozy dla dzieci (źródło:  http://jednosc.com.pl).http://autori.ragazzimondadori.it/var/ezflow_site/storage/images/sili/autori/silvia-vecchini/1755645-99-ita-IT/silvia-vecchini.jpg
źródło: http://autori.ragazzimondadori.it/silvia-vecchini
Jest to fabularna historia młodego chłopca z Jerycha, Ariguela, który szuka swojej drogi i odpowiedzi na pytana zasadnicze. Akcja dzieje się w czasie działalności publicznej Jana Chrzciciela i Jeszuy (Jezusa). Ariguel chodzi od esseńczyków do zelotów, ma znajomych spośród różnych grup społecznych i warstw. Zna niewolnika i celnika, a także faryzeusza.
Poznajemy więc Ziemię Świętą taką jaka była. Z całym rozwarstwieniem i oczekiwaniem na Mesjasza. Ariguel ma problem z ojcem, z zaakceptowaniem ojca. W dodatku dowiaduje się o nim, że był w przeszłości zelotą. Poznaje też dziewczynę i zakochuje się w niej. To Mikol, córka ważnego człowieka z otoczenia Heroda. Związek z Ariguelem to klasyczny mezalians.
Książka jest więc snuciem się przez te meandry Ziemi Świętej sprzed 2 tysięcy lat. Oczami Ariguela słuchamy nauk Jana Chrzciela, a potem Jeszuy. I dowiadujemy się jak tamtejsi ludzie mogli odbierać nauki Jezusa.
Kiedyś, gdy byłam dziewczynką, wychowywaną religijnie, często zastanawiałam się, jak to wyglądało wtedy, oczami ówczesnych Żydów.
I ta książka jest takim pokazaniem jak to było. Nie jest to jakieś wybitne dzieło literackie. Raczej prosta powieść obyczajowo-religijno-historyczna, ale czyta się ją płynnie. Daje ona wiele radości czytania. Nie ma w niej rewelacji w typie Dana Browna, ale i nie o rewelacje tu chodzi. Chodzi o esencję chrześcijaństwa. Autorka napisała też powieść o Maryi, i tej szukam.
6 gwiazdek
http://2.bp.blogspot.com/-GOqpWwfPyE4/UoJBlXjoh5I/AAAAAAABN8U/5cdD9JbO6Z0/s1600/_DSC0007.JPG
źródło: http://ewa-naprzeciwszczciu.blogspot.com/2013/11/galilea-ziemia-swieta-czesc-vii.html
http://www.bu.kul.pl/files/072/gfx/wystawy/pamietnik_wystaw/ziemia_zbawiciela/jerycho_zblizenie.jpg
źródło: http://www.bu.kul.pl/art_11742.html

http://www.bu.kul.pl/files/072/gfx/wystawy/pamietnik_wystaw/ziemia_zbawiciela/jerycho_gora_kuszenia.jpg

2 komentarze:

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wyżyna Lubelska

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na lato 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...