wtorek, 22 grudnia 2015

Khaled Hosseini 'Chłopiec z latawcem'

Okładka książki Chłopiec z latawcem Witam,
Dziś znów powtórkowo... Książkę czytałam w 2014 roku. To taki hit! A przeze mnie ona przeszła bez śladu. Nie pamiętam już co w niej było. A powinnam mieć jakiś emocje. A ich nie ma.... Żałuję, ze przeczytałam ją przed przeczytaniem reportażu Wojiecha Jagielskiego o Afganistanie 'Modlitwa o deszcz'. 

I jakoś po tej lekturze mam opory przed czytaniem książek o Bliskim Wschodzie. Skoro tak bez emocji. NIC. 
Nawet teraz, żeby coś napisać o treści książki, muszę posilić się notką z lubimyczytać, bo z treści pamiętam tylko puszczanie latawców w zburzonym pałacu. 
Bohaterem jest Amir, syn Pasztuna z Kabulu. W latach 70-tych miał 12 lat. Żył w domu bez kobiet, miał też przyjaciela Hassana. Żeby przypodobać się ojcu, wygrał zawody latawcowe. Po latach Amir i ojciec emigrują do Stanów, ale pamięć o tym, jak był świadkiem gwałtu oprychów na Hassanie nie opuszcza go nigdy. Po latach dowiaduje się, że Hassan ma syna, którego trzeba ocalić....
 
Oto moja opinia o książce: 

Zalety książki to bystry tok akcji, wydarzenia, które wciągają, istotne tło historyczne - Afganistan, którego nie znam.
Czytając książkę zastanawiałam się nad gatunkiem, jaki reprezentuje. Najbardziej przypominała mi Zafona. Ale patrząc na daty, to Zafon przypomina Hosseiniego. A gatunek? Powieść obyczajowa? Raczej powieść historyczna, bo: losy bohaterów przestawione są na tle ważnych wydarzeń historycznych, które wpływają na losy postaci. Tak jak u Zafona ważna jest rola poczucia winy i kary, ale nie ma tutaj magii, jest za to Afganistan. I to ta nazwa własna na okładce w ostatnich latach na pewno powiększa autorowi grono czytelników.

Typowo 'amerykańska' książka. W sumie to książka oderwała mnie od prozy październikowego dnia. Jako doskonale wciągająca beletrystyka. Czy jest w tym jakaś prawda miejsca? To już trzeba przeczytać w innych książkach. 
 6 gwiazdek


http://www.chicagonow.com/all-shapes-sizes/files/2014/10/khaled-hosseini.jpg
Khaled Hosseini
Z Wikipedii o autorze:
Khaled Hosseini, perski: خالد حسینی [xɒled hosejni] (ur. 4 marca 1965 w Kabulu, Afganistan) – amerykański powieściopisarz i lekarz medycyny pochodzenia afgańskiego.
Zadebiutował w 2003 roku powieścią Chłopiec z latawcem, która stała się bestsellerem (w 2007 r. powieść została zekranizowana). W maju 2007 roku ukazała się jego druga powieść Tysiąc wspaniałych słońc. Natomiast w 2013 opublikował kolejną powieść zatytułowaną I góry odpowiedziały echem.
Jego ojciec był zatrudniony w afgańskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a matka była nauczycielką w żeńskiej szkole w Kabulu.
W 1970 roku Hosseini wraz z rodziną przeniósł się do Teheranu w Iranie, gdzie jego ojciec pracował w Ambasadzie Afganistanu. W 1976 roku, po wcześniejszym powrocie do Kabulu, wraz z rodziną przeprowadził się do Paryża, a 4 lata później do USA.

5 komentarzy:

 1. Autor pisze niesamowite książki, obie jakie czytałam robiły niesamowicie mocne wrażenie. Teraz muszę się zabrać za "Góry odpowiedziały echem" bo czeka już z dwa lata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja jakaś dziwna jestem, bo miałam wrażenie, ze czytam o świecie, którego nie znam. Ale przymierzam się jeszcze do przeczytania 'Tysiąca wspaniałych słońc'

   Usuń
 2. Czytałam już gdzieś na jakimś blogu o niej. Z chęcią bym zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tę książkę polecał mi już mąż, ale wciąż nie zdążyłam po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 4. I u mnie książki tego autora czekają na swoją kolej do przeczytania....

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.