środa, 3 lutego 2016

Magdalena Kordel 'Tajemnica bzów' - miłość, historia rodziny i ten Lwów ze wspomnień

Okładka książki Tajemnica bzów Powieść jest trzecim tomem serii o Malowniczem. Ukazała się w maju 2015 w wydawnictwie Znak. Znalezione obrazy dla zapytania Magdalena KordelAutorka, pani Magdalena Kordel,jest współczesną pisarką książek kobiecych, np. książek o Uroczysku oraz pisze bardzo ciekawy blog.

Moja opinia o książce:
Książkę wygrałam w konkursie lubimyczytać i, co zabawniejsze, to rok temu wygrałam też w konkursie lubimyczytać poprzednią część serii Malownicze. Jeszcze tylko szukać konkursu na pierwszą część o Malowniczem!
Część druga była obyczajowa, współczesna. A ta trzecia, to zaskoczenie! Pani Leontyna, właścicielka Kuferka, czyli sklepu z antykami i drobiazgami, opowiada Madeline historię swojej młodości we Lwowie. Zaczyna od roku 1914 w majątku pradziadków pod Krakowem, gdzie stryjeczny dziadek Leontyny wywołał skandal na miarę Dulskiej.
Potem akcja przenosi się do Lwowa, a potem do Warszawy. Jest dużo miłości, namiętności i perturbacji, a nawet duch, kabalista i klątwa, oraz zło, które wraca.
Dałam książce 8 gwiazdek za to, że pani Kordel udało się 'wskrzesić' martwy gatunek klimatycznego, nastrojowego romansu niczym z powieści Rodziewiczówny i Dołęgi-Mostowicza (mam nadzieję, ze potraktujecie to jako komplement dla książki). A wskrzesiła, inaczej uczyniła ten gatunek żywym i świeżym poprzez zastosowanie narracji w narracji. Mamy tutaj klimatyczne Malownicze, czyli popularne w literaturze kobiecej miasteczko, dokąd bohaterowie uciekli przed zgiełkiem świata i gdzie zaczynają nowe życie, w zgodzie z sobą. I w Malowniczem znalazło się też spóźnione szczęście dla Leontyny, starszej pani, niezamężnej i pana, który w internecie znalazł zdjęcie dziewczyny z młodości.
Bardzo mało mamy we współczesnej prozie powieści o miłości seniorów. Ta jest piękna, z klasą, z wielką historią, która zmieniła życie całej rodziny, która zgładziła całe miasto, czyli polski Lwów, z Kresami i nutką nostalgii.
8 gwiazdek

4 komentarze:

 1. Świetna opinia. Nie wiem czy kiedyś będzie mi dane przeczytać coś tej autorki, ale jak będę miała okazję to spróbuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dość interesująca pozycja. Sięgniemy :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedna z moich ulubiony książek poprzedniego roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może na Twoim blogu widziałam tak entuzjastyczną recenzję. W każdym razie to wszystko prawda!!!!!
   Książka jest magiczna.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...