poniedziałek, 8 lutego 2016

Rafael Sabatini 'Czarny Łabędź' - piraci, miłość i przygoda.

Okładka książki Czarny ŁabędźZnalazłam tę książkę przypadkiem i postanowiłam przeczytać jeszcze z rok temu, gdy nawet nie było jej w lubimyczytać, jedynie w Biblionetce. Jak z tym dowcipem o Stalinie: kocham ją, bo nikt jej nie kocha.
Przetłumaczył ją Stanisław Rembek! Autor to pisarz włosko-angielski, który żył w latach 1875-1955. Rafael Sabatini Był autorem książek o Kapitanie Bloodzie oraz powieści 'Sokół morski'. Wikipedia mówi, iż napisał ich 31. Pisał też sztuki teatralne i non-fiction.  The Black Swan pochodzi z roku 1932. Wydanie, którego okładkę zamieściłam, wydał Glob w roku 1988.

Piszą o książce, że jest to młodzieżówka. Kiedyś mówiło się 'przygodowa'.
Ja mam wielkie wątpliwości nad zasadnością takich klasyfikacji, bo o ile pamiętam to w czasach nastoletnich każdy czytał co innego: od Siesickiej, po Forsytha i Celho i Dostojewskiego. Ale jeśli nazwać 'młodzieżówką' książkę przygodową, pozbawioną wulgarności i bazującą na emocjach czytelniczych: takich jak ciekawość świata, miłość, przygody, to tak, to jest młodzieżówka. Coś w stylu 'Piratów z Karaibów'.
Akcja skonstruowana jest z zastosowaniem klasycznego schematu stopniowania napięcia: mamy więc zawiązanie akcji (poznajemy bohaterów i miejsce akcji), następnie pojawiają się komplikacje, kolejne utrudnienia, aż do punktu kulminacyjnego i zaskakujące zaskoczenie. Książka nie jest długa, ale miła i bardzo ciekawa.
W młodej Pricilli kocha się starszy od niej przyjaciel ojca. Ma on ją dostarczyć na stary kontynent. Płyną Centaurem. Dołącza do nich mężczyzna, awanturnik, który na Pricilli robi wielkie wrażenie, a jego irytuje. Ale w trakcie rejsu spotykają statek piracki Czarnego Łabędzia. Część załogo zostaje wymordowana i jedynie zmyślność i fortele naszego awanturnika sprawiają, że cześć Pricilli i kark jej opiekuna nie doznały jeszcze uszczerbku. Akcja trwa i nie wiadomo jak to się skończy. Zaskoczenie zaskakuje. A bohaterowie odsłaniają swoją prawdziwą naturę.
To była miła lektura, na pewno nie wahałabym się polecić jej ku rozrywce. Taka powieść przygodowa w starym stylu. Cieszę się, że na nią natrafiłam. 
6 gwiazdek 

Książka bierze udział w wyzwaniu z bloga Tu się czyta! Hasło na luty: upór.
Sylwia wyzywa

7 komentarzy:

 1. Już niedługo będę ją czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Kapitanem Bloodem" się pasjonowałam w młodości bardzo......tej nie czytałam....ale też już odeszłam daleko od takiej literatury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jest w biblioteczce u moich rodziców, nie wiem czemu do tej pory jej nie przeczytałam? Jeśli trzyma w napięciu i jest wątek romantycznej miłości to lektura dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, a w dodatku panna jest mądrą panną.

   Usuń
 4. Zastanawiałam się skąd znam tę książkę? Okazuje się, że mam to wydanie z 1988 roku. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to fajnie! Mogłabyś kiedyś umieścić zdjęcia swoich książek na blogu?

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.