sobota, 9 kwietnia 2016

Anna Mieszkowska 'Bodo wśród gwiazd. Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów'

 Autorka: ze strony autorskiej: http://www.annamieszkowska.pl/
Warszawianka, absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie Akademia Teatralna).
Pracuje w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie. Współpracuje też z Archiwum Emigracji w Toruniu.
Od wielu lat zbiera dokumentację teatralną o działalności polskich artystów poza krajem.

   Anna Mieszkowska

 "Bodo wśród gwiazd' ukazała się 2 marca 2016 roku w wydawnictwie Marginesy.
 Książkę oceniam na tak i na nie nie. O ile po tytule spodziewałam się biografii Bodo, to otrzymałam tylko jeden rozdział o nim, a reszta była o innych twórcach i gwiazdach kabaretów. Nie wyczerpałam głodu informacji o nim w żadnym wypadku. Tym bardziej, że serial jakoś nie przykuł mojej uwagi.
Bo ja źle odczytałam tytuł 'Bodo wśród gwiazd' zrozumiałam jako Bodo na niebie, że to hagiografia Bodo, a tymczasem tytuł można odczytać Bodo i gwiazdy.
W każdym razie jest to nowoczesna, pełna plakatów przedwojennych, miejsc, osób i dat książka o polskiej przedwojennej piosence. O pięknych, mądrych słowach, o kwitnącej przedwojennej estradzie, która rozpierzchła się po wojnie, ale w czasie wojny odgrywała wielką rolę. Zabił ją powojenny świat Zachodu.
Książka podzielona jest na kilkanaście rozdzialików o różnych postaciach: Bodo, Fryderyk Járosy, Hanka Ordonówna, Stefcia Górska, Zofia Terné, Maria Modzelewska, Konrad Tom i Zula Pogorzelska, Feliks Konarski i Nina Oleńska, Alfred Schütz, Renata Bogdańska-Anders, Gwidon Borucki, Wojciech Wojtecki, Wiktor Budzyński, Stanisław Ruszała i Loda Halama, a także wszechobecni Marian Hemar, Julian Tuwim, Andrzej Włast i Henryk Wars. Wielu z nich kompletnie nie znałam, a ta książka przybliżyła mi ich i dodała smaku do dalszych lektur.

Bardzo przypadła mi do gustu staranna szata graficzna i uwypuklenie co piękniejszych słów piosenek przedwojennych. Lubię je i wiele z nich kojarzę. Poza tym, z ciekawością podziwiałam przedwojenne fotosy i plakaty dla podglądania ówczesnej mody i fryzur. Suknie były piękne! I zdumiona byłam widząc, że wiele z tych kreacji: butów, sukni byłoby modnych teraz.
W rozdziałach o twórcach, którzy najwięcej dokonali podczas wojny, jeżdżąc z korpusem gen. Andersa największą moją ciekawość wzbudziła opowieść o powstaniu 'Czerwonych maków'.
Reasumując, tytuł książki wprowadza w błąd, bo nie mamy tutaj wszystkiego o Bodo, są za to inne wspaniałe rzeczy i je czyta się i przegląda z ciekawością. Treści nie ma dużo, ale jest ona konkretna, treściwa, pełna informacji i napisana przystępnym językiem. Nie wiedziałam, że mieliśmy w Polsce tak wspaniałych artystów! I że lubię modę przedwojenną, bo wiele z takich fasonów posiadam w szafie.
7 gwiazdek 
Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy:
Znalezione obrazy dla zapytania Marginesy Logo

6 komentarzy:

 1. Mimo, że na co dzień nie czytam takich książek, to Twoja recenzja mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie sądziłam, że Bodo będzie tak działał na współczesne pokolenie. Pamiętam zachwyty mojej babci podczas filmów z tym aktorem, a teraz proszę - można poznać tę postać nieco bliżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, moda na ten okres wchodzi już od jakiegoś czasu. Pani Banaszek śpiewa przecież te piosenki i Robert Janowski. No i sporo osób pamięta przecież program 'W starym kinie'.

   Usuń
 3. Wszyscy się na tego biednego Bodzia rzucili, dzisiaj w księgarni widziałam z 4 książki o nim. Pewnie chcieli zarobić przy okazji serialu. A serial słabiuchny, oj, słabiuchny... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie słabiuchny. Ta książka jest nie tylko o Bodziu.

   Usuń
 4. Szkoda, że tylko jeden rozdział o Bodo, ale mimo wszystko książka i tak mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.