poniedziałek, 16 maja 2016

Jan Miodek 'Odpowiednie dać rzeczy słowo"

Znalezione obrazy dla zapytania Jan Miodekhttp://bi.gazeta.pl/im/4/3941/z3941934Q,Prof--Jan-Miodek.jpg 
Z Google: Jan Franciszek Miodek – polski językoznawca, profesor i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego; popularyzator wiedzy o języku polskim.

 Kilka dni temu recenzowałam świetną i ciekawą książkę Jerzego Bralczyka 'Mój język prywatny': 
Może pamiętacie, że książkę oceniłam na 10 gwiazdek i zapowiedziałam, że zestawię obu wybitnych językoznawców. Więc zestawiam. 
http://img.tezeusz.pl/static/product_image/39/393522_big.jpg 'Odpowiednie dać rzeczy słowo' wydano w roku 1993, więc książka ma już 23 lata!!! W sumie jest i dobra strona tej 'wiekowości' książki, bo w wypadku wielu zagadnień tam, gdzie profesor mówił o tendencji, o możliwościach, to przez te 23 lata pewne formy się utrwaliły, a inne zanikły. Zazwyczaj profesor miał rację. 
Zasady i reguły są niezmienne i żywotne. Wówczas nie było całej grupy słownictwa związanego z komputerami, internetem i telefonami komórkowymi. Niestety, ale rozważania na temat wprowadzania terminologii obcojęzycznej mają zastosowanie i wyjaśniają wiele tendencji w mówieniu. Słowem, to wciąż aktualna książka.

Książka Jana Miodka jest kompletnie inna niż ta prof. Bralczyka. Profesor Miodek pisze poważnie, zastanawia się nad współczesną normą językową, zestawia użycia z codzienną praktyką, zestawia z historią języka, używa terminologii językoznawczej. Słowem, daje dogłębny wykład na temat rozmaitych zagadnień poprawnościowych.  
 Jestem absolwentką filologii polskiej, choć lata temu, ale książka ta przypomniała mi rozmaite 'jery'  i 'przegłosy polskie'. Używam języka na co dzień, często zastanawiam się nad poprawnością, więc ta książka była dla mnie źródłem wielu cennych informacji. 

Oceniam ją na 8 gwiazdek,  a więc o 2 mniej niż 'Mój język prywatny'. Z tamtej może i dowiedziałam się mniej, ale miałam wiele zabawy. Ta jest fachowa. 

A w cyklu 'Łęcka czyta o języku' proszę się też spodziewać recenzji książki 'Zapomniane słowa'. 

1 komentarz:

  1. Ja chyba też wolałabym przystępniej podaną pozycję.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.