wtorek, 10 maja 2016

Naokoło Świata i Ameryka Południowa II: Raymond Maufrais 'Zielone piekło'

Okładka książki Zielone piekło
Wydanie Zysk i S-ka 2011
Po 'Zdobywamy Amazonkę' Fiedlera:  Moja recenzja,
 nie sposób nie napisać o książce Maufraisa 'Zielone piekło', gdy chcę pisać o książkach podróżniczych opisujących Amerykę Południową. 
Autor to postać ciekawa. Oto on:
Raymond Maufrais
Autor żył niespełna 24 lata. Żył w latach 1926 - 1950. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Zaginął bez wieści podczas samotnej podróży przez dżunglę rozpoczętej w 1947 na trasie Gujana Francuska - Belém w Brazylii. Dotarł do granicy brazylijskiej i ślad po nim zaginął. Poszukiwania podjęte w następnych latach nie przyniosły rezultatów.
Znalezione obrazy dla zapytania Maufrais Zielone piekłoMoja opinia o książce:
Książka zdecydowanie nierówna. Włąściwie to dwie książki: "Aventures au Matto-Grosso" i "Aventures en Guyane", kóre w Polsce - pewnie za sprawą oszczędności - wydano pod tytułem 'Zielone piekło'.
Obie części różnią się zdecydowanie. Część pierwsza to opis podróży autora do Matto Grosso w Brazylii i ma formę reportaży osobistych. Przed wydaniem autor dopracował tekst, co - moim zdaniem - zaszkodziło tekstowi. Tę część oceniam słabo, bo męczyłam się, próbując przebrnąć przez to piekło świata pionierów, zdegenerowanych Indian i samców, walczących o złoto, wódkę i seks z każdą kobietą. W dodatku narracja personalna, z perspektywy dwudziestolatka, spowodowała u mnie odczucie obcości. Mam bogata wyobraźnię, ale psychika żadnego przygód młodzieńca to rzecz dla mnie obca.
Część druga to zupełnie inny gatunek literacki - dziennik z podróży do Gujany. Już na okładce dowiadujemy się, że autor z tej wędrówki nie wrócił. Mamy więc perspektywę śmierci i beznadziejnej przygody. Autor sam napisał, że notatki te pisze na świeżo, ze zamierza to przeredagować przed wydaniem, wiec pisze szczerze co czuje, bo traktuje te notatki jako rozmowę z samym sobą i z bliskimi, o których myśli w trudnych chwilach. Ten właśnie dziennik podróży "Aventures en Guyane" w polskim wydaniu zatytułowany 'W Gujanie' jest dziełem niezwykłym w całej literaturze, a zwłaszcza literaturze dwudziestowiecznej. Napisany piękną prozą zsubiektywizowaną, dziennik opisuje walkę samotnego młodzieńca o przeżycie, o wyjście z zielonego piekła i o realizację marzeń. Zdania są krótkie, ale treściwe. Świat dookoła zmienia się tak jak zmieniają się stany psychiczne autora. gdy głód, przerażenie i samotność rosną, dżungla pustoszeje, cisza jest coraz groźniejsza. Narrator mówi o swoich marzeniach w chwilach dobrych, ale i o koszmarach w chwilach złych. Wspomina motywy swojej wędrówki i marzenia swojego pokolenia, które we wczesnej młodości doświadczyło wojny i tej wojny ciągle się boi. Czytając ten dziennik z dżungli gujańskiej miałam wrażenie, ze czytam opowieść obozową: ten zam głód, walka z instynktami i przerażająca samotność.
Uważam, że wydanie obu dzieł w jednej książce jest błędem, że powinno się je rozdzielić, bo, żeby przejść do wspaniałego utworu, czytelnik musi przebrnąć przez pierwszą część, która dla mnie była nie do przejścia, bo nie trawię naturalizmu.Ale część druga jest wyjątkowa i warto ją przeczytać. 
8 gwiazdek

5 komentarzy:

 1. Interesująco zapowiada się ta książka. Do tej pory byłam zaczytana w książkach Cejrowskiego, ale z tą też chętnie się zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, książka ta ma swoich fanów. Jest wartościowa i autentyczna, tym bardziej, że autor nie wrócił z podróży. Przepadł w dżungli, a ten dziennik to jedyny ślad.

   Usuń
 2. Jak to możliwe, że nic o tym słyszałam??? niemniej chętnie się dowiem, muszę zdobyć tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na LubimyCzytać jest taka grupa miłośników starach książek i tam ma ona wielkie uznanie. Ta książka ma się rozumieć.

   Usuń
 3. Bardzo chętnie przeczytam, doskonała propozycja.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wyżyna Lubelska

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na lato 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...