środa, 22 czerwca 2016

Joy Adamson 'Moja lwia rodzina'

Okładka książki Moja lwia rodzina Książka ma w Polsce dwa wydania i dwa tytuły. 
 Jest to opowieść o kobiecie, która zaopiekowała się lwicą Elzą. 
 Autorka to brytyjska przyrodniczka, rysowniczka i pisarka pochodzenia austriackiego.W latach 1922-1922 studiowała malarstwo w Wiedniu. W 1938 wyjechała do Afryki. Jej rysunki są wystawiane w muzeach. W Afryce, wraz z mężem George'em Adamsonem (1906-1989) wsławiła się przywracaniem do życia w naturalnych warunkach zwierząt urodzonych w niewoli.
JoyAdamson.jpg
Joy Adamson


Twórczość

 • Born Free: A Lioness of Two Worlds (1960)
 • Living Free: The Story of Elsa and her Cubs (1966)
 • Forever Free: Elsa's Pride (1964)
 • The Spotted Sphinx (1969)
 • Pippa: The Cheetah and her Cubs (1970)
 • Joy Adamson's Africa (1972)
 • Pippa's Challenge (1972)
 • Peoples of Kenya (1975)
 • The Searching Spirit: An Autobiography (1978)
 • Queen of Shaba: The Story of an African Leopard (1980)
 • Friends from the Forest (1980)
Na ich podstawie jej książek powstał film Elza z afrykańskiego buszu (Born free) (1966). Ja osobiście posiadam i oglądałam kontynuację tego filmu pt. 'Tropem lwa' z 1999 roku z Richardem Herrisem i Geraldine Chaplin w rolach głównych:Moja opinia o książce:
Wspaniała książka. Ja akurat wysłuchałam jej w wykonaniu pani Stelli Weber, której to głos kojarzę z '10 murzynków'.
Książka ma dwa aspekty. Pierwszy, to opis lwów i szerzej, zwierzyny kenijskiej. Pozdajemy ich zwyczaje, zagrożenia. Autorka upomina się o prawo lwów do życia w naturalnym środowisku. Pisze, że Elza i jej lwiątka nauczyły się radzić sobie zagrożeniami dzikich zwierząt, ale gorsze jest dla nich zagrożenie ze strony ludzi.
Drugim aspektem książki jest macierzyństwo. Autorka ukazała macierzyństwo wraz z całą gamą uczuć towarzyszących na przykładzie swojej i męża miłości do Elzy i jej potomstwa oraz miłości Elzy do swojego potomstwa.
Cała książka jest urzekająca, przepełniona pięknem Afryki. Polecam. 
8 gwiazdek 

6 komentarzy:

 1. Zdaje się, że u rodziców jest ta książka w starym wydaniu i czerwonej okładce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że rodzice mają ciekawą biblioteczkę. To już wiem skąd u Córki takie zainteresowania. ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś odnoszę wrażenie, że koty i miłośnicy czytania idą w parze... Chociaż takiego lwa to trudno byłoby zepchnąć z ulubionej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  Mam książkę "Moja lwia rodzina" (wydanie z roku 1975, będące ponoć "tomem 2-gim", wydawnictwo "Iskry"). Zaczęłam czytać, zanim się obejrzałam pochłonęły mnie losy Elzy i jej dzieci. Niestety, teraz nie bardzo wiem jak skompletować część 1-szą i 3-cią (jak podane jest w "stopce", mój egzemplarz to najwyraźniej część 2-ga "Living free"). Z tymi tytułami rzeczywiście namieszali...

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepraszam Pani Izabelo Łęska-Wokulska, ale dodam coś jeszcze. Znamy się troszkę z pewnego portalu książkowego- aczkolwiek Pani blog znalazłam szukając informacji o "Mojej lwiej rodzinie". W poprzednim poście napisałam że brakuje mi jeszcze dwóch tomów, a na szczęście jest to tylko jeden, jak miałam okazję się dowiedzieć dzięki Pani. Dziękuję za kompetentne informacje i pozdrawiam. "Chiara"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A, Chara, mów mi na Ty! Ja nie mam wszystkich, bo czytałam w ebooku albo słuchałam. Nie pamiętam, ale szukałam filmów, tych 3 części i jest to nie do dostania! Tylko ta jedna, ale to też znalazłam w ciuchlandzie....
   To wydanie z Muzy, Dookoła świata, 'Elza z afrykańskiego buszu' to chyba to samo co 'Moja lwia rodzina"?

   Usuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.