sobota, 11 czerwca 2016

Zbigniew Święch 'Skarby tysiąca lat' - historia zawarta w przedmiotach

Książkę 'Skarby tysiąca lat', a konkretnie audiobook w wykonaniu pana Ksawerego Jasieńskiego, znalazłam wtedy, czy znalazłam 'Chrzest Polski' Dowiata, czyli jakieś 2 lata temu. Bo skądś, nie wiem skąd, kołatało się w mojej głowie nazwisko autora. Teraz mam czas na słuchanie, a mniej na czytanie, więc wysłuchałam tej świetnej książki. I się nie zawiodłam! To wspaniała lektura, którą wszystkim polecam. 
Książka ukazała się w Wydawnictwie Wawelskim w 1993 roku, ale nie straciła ona na swojej atrakcyjności. 
Urzekła mnie przedmowa autora sprzed 23 lat, jakże aktualna, że 'książka jest  remedium na bełkot współczesności'. 
Sam autor to, jak się okazuje, autorytet w swojej dziedzinie. Już nawet w książce udowadnia, że w archeologii, historii i rodach arystokratyczny, a także we wszystkich miejscach odnajdywania tych opisywanych skarbów, zna wszystkich. Co przyczynia się do atrakcyjności tej książki. Powiem tylko, że był gościem leśniczówki Simony Kossak! 
Zbigniew Święch

Zbigniew Święch urodził się 9 lutego 1943 w Tarnowie. Jest członkiem The Explorers Club, którego członkami byli: zdobywcy biegunów Roald Amundsen i Robert Peary, astronauci Buzz Aldrin i Neil Armstrong, żeglarz i archeolog Thor Heyerdahl, badaczka życia szympansów Jane Goodall, himalaiści Sir John Hunt, kierownik zwycięskiej wyprawy na Mount Everest i Sir Edmund Hillary, pierwszy zdobywca szczytu, archeolog oceaniczny Robert Ballard, znalazca wraków "Titanica" i "Bismarcka", Gilbert M. Grosvenor, prezes miesięcznika "National Geographic", znani polscy podróżnicy i filmowcy Stanisław Szwarc-Bronikowski, Wojciech Cejrowski i inni (według: https://pl.wikipedia.org/wiki/The_Explorers_Club). 
Napisał trylogię Klątwy, mikroby i uczeni (t. I, W ciszy otwieranych grobów, 1988]; t. II, Wileńska klątwa Jagiellończyka, 1993, t. III Ostatni krzyżowiec Europy. Oddychający sarkofag Warneńczyka?, 1995).
Inne publikacje:
 • Szkatuła z odkryciami
 • Skarby tysiąca lat,
 • Budzenie wawelskiej pani Królowej Jadwigi,
 • Czakram wawelski, największa tajemnica wzgórza,
 • Trzy tajne dokumenty,
 • Dlaczego Fleming przewraca się w grobie (2004)
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999) oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009).


Książka 'Skarby tysiąca lat' to zbiór esejów na tematy rozmaitych przedmiotów, dzieł sztuki czy miejsc związanych z naszą historią, które zostały odkryte przez naszych historyków, albo edytowane, wszystkie już po wojnie. Mamy opowieści o dwóch mieczach krzyżackich, o rękopisach Kopernika, o dziełach historycznych Lelewela oraz działalności na rzecz krajów jugosłowiańskich z XIX wieku księcia Adama Czartoryskiego, mamy eseje na temat rycin krakowskich i obrazów Leona Kossaka, na temat najdawniejszych dziejów Wiślan oraz galeony, czyli pierwszych statków polskich, zbudowanych przez Zygmunta Augusta albo o żonie Aleksandra Świętochowskiego o około 50 lat młodszej od pisarza! Ale najciekawsze eseje to, według mnie, ten o Puszczy Białowieskiej i jej alei królów polskich oraz historii ochrony tamtejszej przyrody (autor przypomina, że królowie polscy za wycinanie drzew z puszczy karali śmiercią) oraz esej o strażniku skarbów wawelskich Adolfie Szyszko-Bohuszu, człowieku, który uratował wawelskie arrasy przed okupantem i człowiekiem, który z ujmą dla swojego honoru przez całą wojnę dbał, żeby Niemcy nie zrobili z Wawelu potworka architektonicznego w stylu germańskim. Po wojnie odsunięty od swojego ukochanego Wawelu, oskarżony o kolaborację. Święch w tej książce przywrócił należną mu cześć. 
Znalezione obrazy dla zapytania adolf szyszko bohusz
Adolf Szyszko-Bohusz, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC), .Ze strony http://culture.pl/pl/tworca/adolf-szyszko-bohusz: W latach 1932-39 był profesorem na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Po wybuchu II wojny światowej pracował na Wawelu, sporządzając inwentaryzacje i rysunki. Po wyzwoleniu oskarżony niesłusznie o kolaborację z okupantem, odsunięty od prac na Wawelu, zajął się udziałem w konkursach i nowymi projektami a także tworzeniem krakowskiego wydziału architektury, wówczas jeszcze przy Akademii Górniczo-Hutniczej.
Jest w tej wspaniałej książce wiele innych arcyciekawych esejów, które ciekawią.

Język jest barwny, a układ treści dostosowany do czytelnika. Po eseju obfitującym w fakty, mamy esej bardziej opisowy.  Fakt, że Święch znał połowę archeologów polskich i chyba wszystkich prywatnych i państwowych kolekcjonerów sztuki, sprawia, że książka jest jeszcze ciekawsza, bo poznajemy renowację polskich zabytków historycznych 'od kuchni'. 

Polecam gorąco tę książkę! 

8 gwiazdek


6 komentarzy:

 1. Wow, brzmi niezwykle ciekawie. Super, że podzieliłaś się z nami tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się możliwość poznania wielu ciekawostek historycznych, może się kiedyś skuszę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, że żona Aleksandra Świętochowskiego była od niego o 50 lat młodsza. O rany, to już nie układ ojciec-córka, tylko dziadek-wnuczka. Książka sprawia wrażenie ciekawej, zapamiętam tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłam taki artykulik: http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2304836,20040117PL-DLO,Zmarla_Maria_Swietochowska_Grossman,.html

   Czasami takie związki się zdarzają. Szczególnie gdy mąż imponuje autorytetem..

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wyżyna Lubelska

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na lato 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...