wtorek, 5 lipca 2016

Melchior Wańkowicz 'Królik i oceany. W ślady Kolumba'

Znalezione obrazy dla zapytania Melchior Wańkowicz
Melchior Wańkowicz
Okładka książki Królik i oceany   Twórczość pana Wańkowicza lubię czytać i cenię, ale ta książka mi się nie spodobała. Było kilka jej wydań, nawet ostatnio widziałam je w Taniej Książce w wydaniu Prószyński i S-ka .
 'Królik i oceany' to druga część tryptyku amerykańskiego Wańkowicza pod tytułem 'W ślady Kolumba', napisanego podczas pobytu Wańkowicza na emigracji po 1945 roku. Na stronie wydawnictwa zacytowano słowa autora o tym cyklu i tym czasie:
 "Królik i oceany" to drugi tom amerykańskiego tryptyku podróżniczego Melchiora Wańkowicza pt. "W ślady Kolumba", o którym sam autor pisał: "Trzy książki, które wydaję, powstały z ciągłej włóczęgi. Zamiast osła miałem rozklekotane auto, a zamiast jałmużny – honoraria za odczyty w ogromnym zasięgu lądów Ameryki i Kanady" (http://www.proszynski.pl/W_slady_Kolumba__Krolik_i_oceany-p-30234-.html).
Znów zacytuję internet, a konkretnie Wikipedię:
14 czerwca 1956 Wańkowicz otrzymał obywatelstwo amerykańskie (obywatelem amerykańskim formalnie pozostał do końca życia, chociaż w 1964 ustnie zrzekł się go w wyniku wytoczonego mu procesu), ale już jesienią tego roku, na fali październikowej odwilży, na kilka tygodni przyjechał do Polski. Następnie powrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez rok wraz z żoną objeżdżał kraj samochodem i zbierał materiały do swojej trylogii 'W ślady Kolumba'. 27 maja 1958 Wańkowicz powrócił do Polski na stałe, rok wcześniej, w 1957, jego książki – były to 'Szczenięce lata' i 'Ziele na kraterze'' – ukazały się po raz pierwszy w PRL. 
 Czyli cykl powstawał w latach 50-tych. Ta sama Wikipedia podaje, iż cykl wydano w 1968.

Moja opinia o książce:
 Książka napisana lekkim, gawędziarskim stylem. Wiele ciekawych historyjek, wiele autentycznie spotkanych ludzi, ale i wiele faktów, cyfr i danych. W sumie kalejdoskop USA i Meksyku z lat 50-60 i celna diagnoza społeczeństwa technokratycznego - jak to zdefiniował autor, Melchior Wańkowicz. W czasach ukazania się książki, Polacy czytali to jak opowieść z Marsa, a teraz 'to przyszło do nas'. Mamy więc rozebrany do atomów model działania społeczeństwa 'zachodniego', teraz już naszego społeczeństwa. Nie wiem, czy to przykre, czy pocieszające. Ocena należy do nas, a na pewno przyda się Wańkowiczowskie przymrużenie oka i jego poczucie humoru. 
6 gwiazdek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.