poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Paula McLain 'Okrążyć słońce' - niezależna kobieta w męskim świecie. Historia walki o siebe

Okrążyć słońce Książka ukazała się 11 lipca 2016 roku w wydawnictwie Między Słowami, rok po premierze amerykańskiej. W tym samym czasie, tego samego dnia wydawnictwo Między Słowami wydało drugą książkę autorki, 'Paryską żonę', a właściwie pierwszą amerykańską jej powieść, bo z roku 2011. 
http://www.themusichall.org/assets/uploads/images/15_07_paulamclain_event.jpg
Paula McLain, źródło zdjęcia: tu
Autorka to Amerykanka, rocznik 1965. Google podają, że wygrała Goodreads Choice Award: za powieść historyczną. 

Na okładce książki mamy odnośnik do 'Pożegnania z Afryką'. I rzeczywiście, w powieści pojawia się farma Karem Blixen w Kenii, ona, jej mąż i Denis. Ale poza tym jest to książka o innej kobiecie, z innym temperamentem i zainteresowaniami niż Karen, autorka 'Pożegnania z Afryką'. Beryl Markham, narratorka i bohaterka powieści to dziewczynka, która wychowała się w Afryce. 'Okrążyć słońce' przedstawia historię jej życia, jej wyborów sercowych i drogi do spełniania pasji zawodowych: tresowania koni i latania. Beryl jest bardziej kobietą dwudziestego pierwszego wieku niż swoich czasów, czyli pierwszej połowy wieku XX. Niezależna w miłości, niespełniona, ciągle szukająca nowych wrażeń, wybierająca pracę niż dom, ambitna i pracowita, to osoba, która w czasach romantycznej Karen Blixen musiała zderzyć się ze środowiskiem, w jakim żyła, musiała doświadczyć niezrozumienia. Prawdę mówiąc, nawet we mnie jako czytelniczce wielokrotnie wywoływała moralny sprzeciw. Ale jej historia jest bardzo ciekawa, przeżycia szczere, a wybory dramatyczne. Tło powieści to piękna Afryka i kwitnące rancza pełne rasowych koni.  Mamy też rdzennych Afrykanów, z którymi przyjaźni się mała Beryl. Z pozoru jest sielsko i anielsko, jak w 'Pożegnaniu z Afryką', ale tylko z pozoru. Tutaj konflikty czyhają za rogiem. Beryl przyjaźni się z Kibiim, czarnoskórym chłopcem z pobliskiej wioski. Ta przyjaźń musiała się skończyć, gdy oboje podrośli, bo groziłoby to śmiercią jednego z nich. W trakcie wchodzenia Beryl w dorosłość świat, w którym urosła dziewczynka się skończył. Po I Wojnie Światowej zaczął kończyć się kolonializm. Kenia powoli zaczęła wyzwalać się z panowania Korony Brytyjskiej. Pokazane jest to poprzez losy poszczególnych farm i konkretnych ludzi. Właściwie, mamy tu ukazane jak pączkuje tygiel afrykański. A wyższość 'Europejczyków' w Afryce walnie się do tego przyczyniła. 

Ale nie jest to powieść o konfliktach afrykańskich, jest to ciekawa historia kobiety, która wbrew wszystkiemu postanowiła wykonywać męskie zawody i być w nich najlepsza, która kochała nie tych, których powinna, która była niezależna. A niezależność boli.

Polecam tę książkę. Jest ciekawa i czyta się ją jednym tchem.
7 gwiazdek
Za egzemplarze dziękuję:

Znalezione obrazy dla zapytania między słowami wydawnictwo

3 komentarze:

  1. Mam ją w planach, może za jakiś czas zrealizuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Prezentowałam ją na blogu, bo też mnie zainteresowała. Ale czy wszystko co zainteresuje można przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze. Będę usuwać komentarze rasistowskie i wulgarne.
Czytam wszystkie wasze opinie.
Proszę też anonimowych piszących o podpisanie się jakoś.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...