poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Paula McLain 'Okrążyć słońce' - niezależna kobieta w męskim świecie. Historia walki o siebe

Okrążyć słońce Książka ukazała się 11 lipca 2016 roku w wydawnictwie Między Słowami, rok po premierze amerykańskiej. W tym samym czasie, tego samego dnia wydawnictwo Między Słowami wydało drugą książkę autorki, 'Paryską żonę', a właściwie pierwszą amerykańską jej powieść, bo z roku 2011. 
http://www.themusichall.org/assets/uploads/images/15_07_paulamclain_event.jpg
Paula McLain, źródło zdjęcia: tu
Autorka to Amerykanka, rocznik 1965. Google podają, że wygrała Goodreads Choice Award: za powieść historyczną. 

Na okładce książki mamy odnośnik do 'Pożegnania z Afryką'. I rzeczywiście, w powieści pojawia się farma Karem Blixen w Kenii, ona, jej mąż i Denis. Ale poza tym jest to książka o innej kobiecie, z innym temperamentem i zainteresowaniami niż Karen, autorka 'Pożegnania z Afryką'. Beryl Markham, narratorka i bohaterka powieści to dziewczynka, która wychowała się w Afryce. 'Okrążyć słońce' przedstawia historię jej życia, jej wyborów sercowych i drogi do spełniania pasji zawodowych: tresowania koni i latania. Beryl jest bardziej kobietą dwudziestego pierwszego wieku niż swoich czasów, czyli pierwszej połowy wieku XX. Niezależna w miłości, niespełniona, ciągle szukająca nowych wrażeń, wybierająca pracę niż dom, ambitna i pracowita, to osoba, która w czasach romantycznej Karen Blixen musiała zderzyć się ze środowiskiem, w jakim żyła, musiała doświadczyć niezrozumienia. Prawdę mówiąc, nawet we mnie jako czytelniczce wielokrotnie wywoływała moralny sprzeciw. Ale jej historia jest bardzo ciekawa, przeżycia szczere, a wybory dramatyczne. Tło powieści to piękna Afryka i kwitnące rancza pełne rasowych koni.  Mamy też rdzennych Afrykanów, z którymi przyjaźni się mała Beryl. Z pozoru jest sielsko i anielsko, jak w 'Pożegnaniu z Afryką', ale tylko z pozoru. Tutaj konflikty czyhają za rogiem. Beryl przyjaźni się z Kibiim, czarnoskórym chłopcem z pobliskiej wioski. Ta przyjaźń musiała się skończyć, gdy oboje podrośli, bo groziłoby to śmiercią jednego z nich. W trakcie wchodzenia Beryl w dorosłość świat, w którym urosła dziewczynka się skończył. Po I Wojnie Światowej zaczął kończyć się kolonializm. Kenia powoli zaczęła wyzwalać się z panowania Korony Brytyjskiej. Pokazane jest to poprzez losy poszczególnych farm i konkretnych ludzi. Właściwie, mamy tu ukazane jak pączkuje tygiel afrykański. A wyższość 'Europejczyków' w Afryce walnie się do tego przyczyniła. 

Ale nie jest to powieść o konfliktach afrykańskich, jest to ciekawa historia kobiety, która wbrew wszystkiemu postanowiła wykonywać męskie zawody i być w nich najlepsza, która kochała nie tych, których powinna, która była niezależna. A niezależność boli.

Polecam tę książkę. Jest ciekawa i czyta się ją jednym tchem.
7 gwiazdek
Za egzemplarze dziękuję:

Znalezione obrazy dla zapytania między słowami wydawnictwo

3 komentarze:

  1. Mam ją w planach, może za jakiś czas zrealizuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Prezentowałam ją na blogu, bo też mnie zainteresowała. Ale czy wszystko co zainteresuje można przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...