czwartek, 29 września 2016

Joanna Łenyk-Barszcz 'Poza horyzont. Polscy podróżnicy'

Książka ukazała się 24 czerwca 2016 roku w wydawnictwie Fronda. Książka dofinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  To piękna, wspaniale wydana, z ilustracjami, o bogatej treści książka, więc był to dobrze spożytkowany cel.
PatroniKolor2

Autorami jej są: Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz. 
Joanna Łenyk-Barszcz
Joanna Łenyk-Barszcz
Jonana Łenyk-Barszcz to filozof i kulturoznawca, podróżnik, która odwiedziła Amerykę Południową, Centralną i Amerykę Północną, koleją transsyberyjską pokonała przestrzenie Azji, pływała z rybakami po Bajkale, przemierzyła mongolski step. Autorka publikacji podróżniczych i filozoficznych (podaję za Wydawnictwem Fronda: https://wydawnictwofronda.pl/autorzy/joanna-lenyk-barszcz).
Przemysław Barszcz
Przemysław Barszcz
Przemysław Barszcz to leśnik i przyrodnik. Prezes Polskiej Fundacji Przyrodniczo-Leśnej. Autor licznych artykułów przyrodniczych i historycznych (m.in. tygodnik „wSieci”, miesięcznik „Fronda”, „Mały Gość”, periodyki dla dzieci niewidomych: „Promyczek” oraz „Światełko”). Popularyzator polskiej (i nie tylko) przyrody. Z Indianami Warao pływał po delcie Orinoko (https://wydawnictwofronda.pl/autorzy/przemyslaw-barszcz).

Książka opisuje dwanaście postaci Polaków, którzy w różnych czasach podróżowali w misjach, żeby poznawać przyrodę, żeby zdobywać tereny, żeby walczyć, żeby wyjść za mąż i swoją postacią pokazali, że Polacy byli w różnych miejscach i uczestniczyli w ważnych dla świata misjach. Pierwsze opowiadanie to opowiadanie o Świętosławie, córce Mieszka Pierwszego, którą wydano za mąż za wodza Wikingów (dla porównania podaję link do artykułu, który rozważa możliwość tego, iż ona nie istniała: http://historia.wp.pl/title,Swietoslawa-legendarna-corka-Mieszka-I-i-krolowa-wikingow,wid,18192736,wiadomosc.html). 
Następne postacie były równie ciekawe: Jaksa Gryfita, Benedykt Polak, Gaspar da Gama, rzemieślnicy z Jamestown, Michał Boym, Krzysztof Arciszewski, Maurycy Beniowski, Józef Warszewicz, Jan Kubary, Benedykt Dybowski.Uczestniczyli oni w wyprawach krzyżowych, w zasiedlaniu Nowego Świata, w chrystianizacji Chin i poznawaniu bezkresu Rosji: Bajkału i Kamczatki.Wszyscy ci ludzie pokazani zostali w dobrym świetle, jako ludzie pracowici, ciekawi świata, pełni pasji, ale odżegnujący się od kolonizacji siłą. Przykładem był rozdział o rzemieślnikach z Jamestown, którzy w przeciwieństwie do osiedleńców pochodzenia brytyjskiego potrafili ciężko pracować, zdobywać pożywienie i handlować z Indianami.
Moim ulubieńcem był i jest Benedykt Dybowski. Jego postać i pasja intryguje mnie od dawna. To człowiek, który nawet na zesłaniu żył swoją miłością do przyrody i do nauki. Postać bardzo pozytywna, która sprawia, że człowiek zaczyna myśleć o tym, że w każdym miejscu, w jakim nam przyszło żyć, powinniśmy nie porzucać swoich pasji. 
Książka jest bogato ilustrowana.


Styl pisania to opowiadanie narracyjnie. Język jest barwnym nasączony barwnymi opisami przeżyć i uczuć podróżników. Są dialogi. Wszytko to sprawia, że książkę czyta się jednym tchem i że jest to książka dla każdego. Jest ciekawa po prostu i nie nuży. Na końcu jest bibliografia, która odsyła do innych źródeł. 

Książkę oceniam na 9 gwiazdek

Za książkę dziękuję wydawnictwu Fronda:
Wydawnictwo Fronda

1 komentarz:

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.