czwartek, 29 września 2016

Joanna Łenyk-Barszcz 'Poza horyzont. Polscy podróżnicy'

Książka ukazała się 24 czerwca 2016 roku w wydawnictwie Fronda. Książka dofinansowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  To piękna, wspaniale wydana, z ilustracjami, o bogatej treści książka, więc był to dobrze spożytkowany cel.
PatroniKolor2

Autorami jej są: Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz. 
Joanna Łenyk-Barszcz
Joanna Łenyk-Barszcz
Jonana Łenyk-Barszcz to filozof i kulturoznawca, podróżnik, która odwiedziła Amerykę Południową, Centralną i Amerykę Północną, koleją transsyberyjską pokonała przestrzenie Azji, pływała z rybakami po Bajkale, przemierzyła mongolski step. Autorka publikacji podróżniczych i filozoficznych (podaję za Wydawnictwem Fronda: https://wydawnictwofronda.pl/autorzy/joanna-lenyk-barszcz).
Przemysław Barszcz
Przemysław Barszcz
Przemysław Barszcz to leśnik i przyrodnik. Prezes Polskiej Fundacji Przyrodniczo-Leśnej. Autor licznych artykułów przyrodniczych i historycznych (m.in. tygodnik „wSieci”, miesięcznik „Fronda”, „Mały Gość”, periodyki dla dzieci niewidomych: „Promyczek” oraz „Światełko”). Popularyzator polskiej (i nie tylko) przyrody. Z Indianami Warao pływał po delcie Orinoko (https://wydawnictwofronda.pl/autorzy/przemyslaw-barszcz).

Książka opisuje dwanaście postaci Polaków, którzy w różnych czasach podróżowali w misjach, żeby poznawać przyrodę, żeby zdobywać tereny, żeby walczyć, żeby wyjść za mąż i swoją postacią pokazali, że Polacy byli w różnych miejscach i uczestniczyli w ważnych dla świata misjach. Pierwsze opowiadanie to opowiadanie o Świętosławie, córce Mieszka Pierwszego, którą wydano za mąż za wodza Wikingów (dla porównania podaję link do artykułu, który rozważa możliwość tego, iż ona nie istniała: http://historia.wp.pl/title,Swietoslawa-legendarna-corka-Mieszka-I-i-krolowa-wikingow,wid,18192736,wiadomosc.html). 
Następne postacie były równie ciekawe: Jaksa Gryfita, Benedykt Polak, Gaspar da Gama, rzemieślnicy z Jamestown, Michał Boym, Krzysztof Arciszewski, Maurycy Beniowski, Józef Warszewicz, Jan Kubary, Benedykt Dybowski.Uczestniczyli oni w wyprawach krzyżowych, w zasiedlaniu Nowego Świata, w chrystianizacji Chin i poznawaniu bezkresu Rosji: Bajkału i Kamczatki.Wszyscy ci ludzie pokazani zostali w dobrym świetle, jako ludzie pracowici, ciekawi świata, pełni pasji, ale odżegnujący się od kolonizacji siłą. Przykładem był rozdział o rzemieślnikach z Jamestown, którzy w przeciwieństwie do osiedleńców pochodzenia brytyjskiego potrafili ciężko pracować, zdobywać pożywienie i handlować z Indianami.
Moim ulubieńcem był i jest Benedykt Dybowski. Jego postać i pasja intryguje mnie od dawna. To człowiek, który nawet na zesłaniu żył swoją miłością do przyrody i do nauki. Postać bardzo pozytywna, która sprawia, że człowiek zaczyna myśleć o tym, że w każdym miejscu, w jakim nam przyszło żyć, powinniśmy nie porzucać swoich pasji. 
Książka jest bogato ilustrowana.


Styl pisania to opowiadanie narracyjnie. Język jest barwnym nasączony barwnymi opisami przeżyć i uczuć podróżników. Są dialogi. Wszytko to sprawia, że książkę czyta się jednym tchem i że jest to książka dla każdego. Jest ciekawa po prostu i nie nuży. Na końcu jest bibliografia, która odsyła do innych źródeł. 

Książkę oceniam na 9 gwiazdek

Za książkę dziękuję wydawnictwu Fronda:
Wydawnictwo Fronda

1 komentarz:

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...