środa, 14 września 2016

'Niewinne' Anne'y Fontaine - film warty obejrzenia

Znalezione obrazy dla zapytania Niewinne 2016 Dzień dobry,
Dziś będzie o filmie. Rzadko piszę o filmach, bo je rzadko oglądam. Ale ten miałam ochotę obejrzeć już od pół roku, gdy słuchałam rozmów z odtwórczyniami głównych ról. 
Tytuł filmu brzmi 'Niewinne'. Akcja rozgrywa się w Polsce, w żeńskim zakonie tuż po wojnie. Francuska lekarka z Czerwonego Krzyża dowiaduje się o tym, że kilka zakonnic z tego klasztoru jest w ciąży. Są to ciąże z gwałtu, bo zakon przeżył najazd czerwonoarmistów. Nie dość, że zakonnice zmagają się z traumą, to w dodatku ich los jest nieciekawy, gdyż jest to zakon przedsoborowy, a wyjawienie tajemnicy groziłoby rozwiązaniem zakonu. 
Bardzo ważne dla filmu jest to, że reżyserką jest Francuzka. Daje to inne spojrzenie na film i na problemy poruszone w filmie. Myślę, że jakiś polski reżyser nakręciłby film na ten temat kompletnie inaczej. 
Wystąpiła cala plejada polskich wybitnych aktorek, w tym Agata Kulesza i Agata Buzek. Według mnie to one zdominowały ten film i były jego mocnymi filarami. Oglądając wykreowane przez nie postacie czułam dramat tych kobiet. i wreszcie zrozumiałam dlaczego Agata Buzek jest tak cenioną  aktorką.
Oto kadry z filmu:
Znalezione obrazy dla zapytania Niewinne 2016 
Znalezione obrazy dla zapytania Niewinne 2016 Znalezione obrazy dla zapytania Niewinne 2016
 Znalezione obrazy dla zapytania Niewinne 2016
 Znalezione obrazy dla zapytania Niewinne 2016
 Film jest czarno-biały w swojej warstwie obrazowej, dominują dźwięki chóralnych śpiewów i cisza klasztoru. Dodatkowo przyroda jest biała, bo jest zima, śnieg. Przez to wszystko widać bardziej postacie kobiet. Bo w filmie dominują kobiety. 
Film porusza dwa ważne problemy, które - wydaje mi się - są tutaj poruszone z punktu widzenia nie-Polki, czyli bez całego tego naszego balastu obyczajowości polskiej. Nie mówię, że nasza tradycja jest zła, ale że film ten patrzy na religię, na rolę kobiety i jej uczucia tutaj jakby z odmiennej perspektywy, tak jakby świeżym okiem. Padają konkretne pytania i te pytania zadała lekarka zakonnicy granej przez Agatę Buzek. O wiarę. Czym jest wiara. Czy po TYCH wydarzeniach one wierzą jeszcze? A ich decyzje świadczą o tym, że postacie mają do czynienia z uniwersalnym problemem konfliktu wiary i czynów. Czy można wierzyć krzywdząc ludzi? I odwrotnie. Czy można być dobrym człowiekiem bez wiary? Czy zło uczynione ze szlachetnych pobudek jest nadal złem? Czy macierzyństwo jest ważniejsze niż służba wszystkim ludziom?
Pojawia się w filmie w zasadzie jeden mężczyzna, nie licząc żołdaków sowieckich. Jest to lekarz, przyjaciel naszej pani doktor. Jego rodzice zginęli w obozie. On został, ale jego dusza jest przepełniona nienawiścią do wszystkich Polaków. Mimo to pomaga ludziom. 
Film kończy się niespodziewanie i niesie przesłanie, że zawsze trzeba widzieć człowieka, a nie ludzkość. 
Francuzka stworzyła piękny, bardzo chrześcijański film o miłości bliźniego. 
Polecam Wam go serdecznie.  
Na Filmwbie oceniłam go na 8 gwiazdek

2 komentarze:

  1. Przegapilam w kinie, ale kiedys na pewno obejrze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie jestem pewna czy wszystkie kina ten film puszczały. W Zamościu też nie widziałam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...