sobota, 5 listopada 2016

Andrzej Pilipiuk 'Litr ciekłego ołowiu' - opowiadania historyczno-fantastyczne


Pilipiuk
Andrzej Pilipiuk, źródło zdjęcia: http://fabrykaslow.com.pl/autorzy/andrzej-pilipiuk/

Jakoś tak latem wpadł mi w ręce tom opowiadań pana Pilipiuka niewędrowyczowych. Szczęście to było moje, bo lubię Jego książki, chociaż na razie poznałam jedynie te z Wędrowyczem. 'Litr ciekłego ołowiu' wygrałam w konkursie blogowym. 
Książka ukazała się, jak wszystkie książki Pilipiuka, w Fabryce Słów 22 kwietnia 2016 roku jako ósmy tom 'Światów Pilipiuka'. Książka jest starannie wydana. Ilustrował ją Paweł Zaręba. 
Tom składa się z ośmiu bardzo ciekawych opowiadań. Łączy je postać detektywa poszukiwacza nietypowych przedmiotów i ludzi Roberta Storma. Czas akcji jest rozmaity: czasy Piłsudskiego, II wojna Światowa, koniec XIX wieku, niezbadana przyszłość po wielkiej zarazie. Pojawia się mieszanka prawdy historycznej i fikcji, przedmioty, miejsca i osoby realistyczne, historyczne i fantastyczne. Autor z niesłychaną fantazją tworzy 'zakręty czasoprzestrzenne', bawi się czasem i miejscem, nie gubiąc w tym wszystkim dobrego smaku. 
Książka jest ciekawa, niesamowita i pełna fantazji, a zarazem znajomości historii. Autor wprowadza nadzieję i humor do wydarzeń z historii tragicznych, pokazuje, że w kole historii jest jakaś dziwna kolej rzeczy, że są na ziemi i niebie rzeczy, które się nie śniły filozofom. Książka jest odtrutką na smutki codzienności i posiada inteligentną dawkę humoru, którą polecam wszystkim.
8 gwiazdek
4 komentarze:

 1. Cieszę się, że Ci się spodobała, ja swojego egzemplarza wciąż nie przeczytałam. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, potrzebowałam solidnej dawki absurdu i zmian czasoprzestrzeni. Świetna lektura na smutki.

   Usuń
 2. Do tej pory przeczytałam kilka książek Pilipiuka, jedne podobały mi się bardziej, inne mniej. Z opowiadań przeczytałam "Carską manierkę" i byłam zadowolona z lektury, więc myślę, że i na :Litr..." przyjdzie pora :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja z kolei w swoim czasie poczytam inne tomy opowiadań niewędrowyczowych. Bałam się, że nie będą tak ciekawe jak te o Wędrowyczu, ale okazuje się, że miałam niesłuszne obawy.
  'Carska manierka' to intrygujący tytuł.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.