czwartek, 17 listopada 2016

Malwina Wrotniak 'Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą' - rozmowy z Polakami z przeróznych zakątków świata

Książkę wydało wydawnictwo Marginesy 21 września 2016 roku. Jest to zbiór rozmów przeprowadzonych przez autorkę z Polakami z przeróżnych części świata. 
Malwina Wrotniak napisała dotychczas tę jedną książkę. 
Oto co o Niej znalazłam: 
Malwina Wrotniak-Chałada
autorka, Malwina Wrotniak-Chałada

 Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Kieruje zespołem zajmującym się codziennymi dylematami finansowymi Kowalskich, w tym analizą produktów bankowych i ubezpieczeniowych. Specjalistka od ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Jest także autorką cyklu "Tam mieszkam" - ponad 150 rozmów z Polakami na emigracji. Za ten projekt uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą" (cytuję ze stronyhttp://www.bankier.pl/autor/malwina-wrotniak-chalada)

Gdy zobaczyłam ten tytuł w premierach września, to od razu zapaliłam się do czytania tej książki. Bardzo lubię cykl z Polsat Play pod tytułem 'Polacy w świecie', w którym Polacy pracujący w najróżniejszych miastach świata opowiadają o swoim życiu w najprzedziwniejszych częściach świata. Właściwie w każdej rodzinie jest ktoś, kto wyjechał do innego kraju, więc takie programy i takie książki są bardzo 'życiowe', jak by powiedziała moja mama. 
W 'Tam mieszkam' pojawiło się 15 rozmów z Polakami z USA, Szwecji, Kataru, Niemiec, Kolumbii, Grecji, Wietnamu, Wysp Owczych, RPA, Chorwacji, Hongkongu, Holandii, Indonezji i Wielkiej Brytanii. 
Właściwie to to moje porównanie z programem Polacy w świecie wyszło na korzyść książki, gdyż tematy, o których mówią Ci Polacy, pytani przez Panią Malwinę, są szersze i głębsze niż mówienie o codzienności, o cenach wynajmu mieszkania i zarobkach. 
Przede wszystkim dowiadujemy się co kierowało tymi ludźmi, jak się oni tam znaleźli. Zazwyczaj są to osoby wykwalifikowane albo z pomysłem na siebie albo na swój biznes, albo wyjeżdżający z miłości. Każdy z tych powodów wzbudził mój podziw i lekką zazdrość, że ja się na to nie zdobyłam. Ludzie ci są zadowoleni z życia, z siłą walczą z problemami i chcą od życia coś więcej. Szczytem pozytywnej emergii była dla mnie pani Kinga, która założyła pensjonat na Wyspach Owczych. 
Poza tym wszystkim poznajemy różne modele życia w różnych stronach świata. Człowiek jest przyzwyczajony do narzekania na drogi, na niskie emerytury i kolejki w szpitalach, a rozmówcy pokazują, że taki model życia, jaki znamy my Europejczycy, model państwa opiekuńczego, nie jest czymś oczywistym. Że są inne. Jest Ameryka Łacińska, gdzie przepaści klasowe są ogromne, a ludzie za wszystko muszą płacić, że jest Indonezja, gdzie za pieniądze można kupić sprawiedliwość, że jest ciekawy i nie tak ciążki jak to piszą Bliski Wschód, że jest zapracowany Daleki Wschód, dające możliwości, gdy się ciężko pracuje Stany Zjednoczone i przeludniony Londyn ze szklanymi sufitami. 
Książka poszerza wiedzę o świecie, pokazuje wiele postaci ciekawych rodaków i pokazuje, że zawsze można coś zrobić, że świat jest większy niż się nam to wydaje. 
8 gwiazdek
Za książkę dziękuję wydawnictwu Marginesy:
Znalezione obrazy dla zapytania Marginesy Logo

2 komentarze:

  1. Taka książka rzeczywiście bardzo może poszerzyć wiedzę o świecie. Właśnie się na nią napaliłam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam o tej książce, ale bardzo mnie zainteresowała :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.