czwartek, 29 grudnia 2016

Robert Littel 'Dzieci Abrahama' - błędne koło fanatyzmu......

Po wielu książkach 'akcji' - szybkiej albo wolnej - zechciałam przeczytać coś, co napręży mi umysł. Jestem takim dziwnym typem człowieka, który o świecie woli dowiadywać się z jakiejś książki niż z krótkiej migawki w wiadomościach. 
A konflikt izraelsko-arabski jest taką ciekawą sprawą. A w dodatku, z którejkolwiek strony by na to nie spojrzeć, to każdy ma rację w tej sprawie, a zarazem nikt.... Tym bardziej więc książka o dzieciach Abrahama zaciekawiła mnie.
Robert Littel, źródło zdjęcia: http://www.noir.pl/autorzy/65

Hasło w Wikipedii mówi, że Robert Littel 'urodził się na Brooklynie w żydowskiej rodzinie polskiego pochodzenia. W 1956 ukończył studia na Alfred University, służył w U.S. Navy. Przez wiele lat był dziennikarzem, pracował w Newsweeku, specjalizował się w tematyce rosyjskiej i bliskowschodniej. Jako prozaik debiutował w 1973. Jest autorem kilkunastu powieści szpiegowskich, rozgrywających się w latach zimnej wojny, ale i później. Często wykorzystuje w nich doświadczenia zdobyte podczas kariery korespondenta.
Jego utwory były kilkakrotnie filmowane. Obecnie mieszka we Francji'.
                                                                         ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Littell)
Na stronie anglojęzycznej Wikipedii wyczytałam, że pisarz wydał 19 powieści, spośród których pierwsza pod tytułem The Defection of A. J. Lewinter ukazała się w roku 1973. Przełożono ją na polski i wydano  w 1992 pod tytułem 'Zdrada Lewintera' (jej bohaterem jest człowiek, który ucieka z USA do Rosji. Książka na LubimyCzytać ma tylko jednego czytelnika, ale po aferze Snowdena aż chce się ją przeczytać....). 
http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/58000/58927/352x500.jpgThe Mayakovsky Tapes

Najnowsza powieść z tego roku  'The Mayakovsky Tapes' jeszcze nie została przetłumaczona. Jak czytam na Goodreads, traktuje o Majakowskim i Rosji Sowieckiej, co brzmi fascynująco. 
W Polsce ukazało  się też cztery inne książki autora:
            Okładka książki Amator 'Amator' (The Amateur 1981)
Okładka książki Operacja Ironweed'Operacja "Ironweed" (An Agent in Place 1991)


 W ostatnich latach wydawnictwo Noir sur Blanc wydało sześć książek tego autora.

Okładka książki W gąszczu lusterW 2005 roku: 'W gąszczu luster: Powieść o CIA' (The Company: A Novel of the CIA 2002).


Okładka książki Legendy czyli Maski szpiega


W 2006 roku: 'Legendy czyli Maski szpiega' (Legends. A Novel of Dissimulation 2005).

Okładka książki Epigram na StalinaW 2010 'Epigram na Stalina' biografię Osipa Mandelsztama, (The Stalin Epigram (2009).Okładka książki Młody Philby

 W 2013 roku ukazał się 'Młody Philby" (Young Philby (2012), opowieść o Haroldzie Adrianie Russellu „Kim” Philby', agencie  MI6, CIA i NKWD, o którym nie wiadomo dla kogo właściwie pracował. 
Okładka książki Wredny typ W 2015 roku wydano powieść  "Wredny typ' (A Nasty Piece of Work (2013).


 W mijającym już roku 2016, 17 marca, ukazała się książka 'Dzieci Abrahama', która w oryginale nosiła tytuł 'Błędne koło' (całkiem pasujący do książki... ) Vicious Circle (2006). O Izraelu Littel wraz z Szimonem Peresem, prezydentem Izraela w 1998 roku napisał książkę non-fiction For the Future of Israel.
Powieść 'Dzieci Abrahama', o której będę tu pisać jest właśnie o Izraelu i Strefie Gazy, o dwóch skłóconych nacjach, które od powstania państwa Izrael nawzajem się zwalczają. 
Bohaterami książki są zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy. Ale nie są to jednolici  ideologicznie ludzie. 
Po każdej stronie są zarówno fanatycy, jak i zwolennicy kompromisu. I w obrębie jednej narodowości obie te grupy nie porozumiewają się, mają sprzeczne interesy. Fanatycy dążą do konfliktu i nie chcą oddać 'ani jednej piędzi ziemi'. Ironią losu jest to, że zarówno ekstremiści żydowscy, jak i islamscy powołują się jako argument na cytaty z dziejów Abrahama, który występuje zarówno w Torze, jak i Koranie. 
Akcja powieści, bo jest to powieść szpiegowska, toczy się w 'niedalekiej przyszłości', gdy prezydentem USA jest kobieta, która dla bezpieczeństwa energetycznego świata postanowiła doprowadzić do podpisania traktatu pokojowego pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami. Przeszkodą stali się dwaj ekstremiści, fanatycy, którzy uważają się za wybrańców swoich narodów. Jeden z nich to Abu Bakr, Doktor, fanatyk i przywódca fanatycznej grupy, który uważa się za mudżaddida, legendarnego Odnowiciela, który aby przeszkodzić w podpisaniu tego traktatu pokojowego porwał różnie fanatycznego rabbina Izaaka Apfulbauma, który z kolei myśli o sobie, że jest mesjaszem....
Główna fabuła książki to oczekiwanie na zakończenie ultimatum, który Abu Akr dał władzom Izraela.Trwa odliczanie o niepewność czy rabbin zginie i czy traktat pokojowy zostanie podpisany. Pomiędzy porywaczem a porwanym zaczyna nawiązywać się więź. Obaj zaczynają odnajdywać wspólne strony ich religii, obaj w sumie są przeciwni jakimkolwiek kompromisom i stopniowo pogłębiają swój fanatyzm przechodzący w obłęd, który to obłęd niszczy innych wyznawców obydwu stron. 
Powieść jest dogłębnym studium fanatyzmu religijnego, co teraz, 10 lat po napisaniu tej książki okazało się bardzo prorocze i realne. To, co miało być opisem fundamentalistów walczących o Strefę Gazy, stało się obrazem wszystkich fundamentalistów islamskich, którzy porzucają domy i rodzinę, aby przyłączyć się do Państwa Islamskiego. W książce mamy opisy kobiet w ciąży przenoszących broń i młodej mężatki, której wiara i miłość do męża zostaje poddana próbie więzienia i tortur. Mamy fanatycznego młodzieńca, który ma do wyboru żonę i sprawę, w którą wierzy itd.... 
Obraz jest przerażający, bo według fabuły Littela, z fanatyzmu nie ma ratunku,, że oni wolą zginąć niż zaprzestać swojej sprawy. W dodatku, wygląda na to, iż cała sprawa jest błędnym kołem, jest jednym wielkim szaleństwem, a oni w tym całym szaleństwie nie dostrzegają rzeczywistości wokół.

Książka jest dosyć trudna tematycznie i na początku dosyć zagmatwana, ale szybko się wgłębiłam w ten dziwny świat przedstawiony. Takie połączenie fikcji literackiej z elementami reportażu bardzo mi odpowiadają.  Czytałam tę książkę z zaangażowaniem i ciekawością. W sumie dotychczas jest to moja druga książka o ekstremistach, bo pierwszą były 'Wszystkie wojny Lary'. 'Dzieci Abrahama' pomogły mi zrozumieć tę tematykę. Przeraziło mnie to, ale taki mamy świat wokół.

Dają książce 8 gwiazdek 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Noir sur Blanc:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...