wtorek, 10 stycznia 2017

Janina Lesiak 'Dobrawa pisze CV' - psychologiczna opowieść historyczna.

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Uf, zdążyłam z recenzją przedpremierowo :)
Książka ukaże się jutro, 11 stycznia 2017 roku w wydawnictwie MG. Jest to trzecia książka pani Janiny Lesiak, kolejny arcyciekawy portret polskiej królowej. 
Poprzednie książki to
Janina Lesiak 'Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej' 
Janina Lesiak 'Miłosna kareta Anny J."

Mam wielką przyjemność czytać te przepiękne, mądre i wzruszające książki jako jedna z pierwszych recenzentek. 
Pani Lesiak buduje portrety królowych w skondensowanej formie. Książki nie przekraczają 200 stron. Pierwsza opowieść, o Cecylii rozgrywa się w ciągu 3 dni, niczym antyczna tragedia. Opowieści o Annie Jagiellonce i Dobrawie są rozleglejsze czasowo, a to z powodu tego, iż ich dramat osobisty podzielony był na akty. 
'Dobrawa pisze CV' podzielona została na trzy rozdziały: Było, Jest i Będzie. Najpierw czytamy o przeszłości przyszłej żony Mieszka I w domu swojego ojca , Bolka Srogiego. Była kobietą swojej epoki, czyli ofiarą mężczyzn i całkowicie od mężczyzn zależną. Swoje tragedie osobiste musiała tłumić w sobie. Następnie przeżywa chwile szczęścia u boku Mieszka, aż wreszcie dogania ją przeznaczenie. 
Dobrawa jest kolejną polską królową, która nie była doceniana za życia i po śmierci. Jej losem było macierzyństwo, które okupiła cierpieniem. I miłość mężczyzny, która dobiegła końca. Zużyto ją i wyrzucono niby zużytą chusteczkę. 
Zalety książki pani Lesiak to po raz kolejny połączenie historii z psychologią. Autorka pisze książki przede wszystkim o kobietach, których życie było trudne, usłane cierpieniem, którego im nie wolno było okazywać, bo królowe nie płaczą. W losach tych kobiet: Cecylii, Anny, Dobrawy kryją się tysiące naszych współczesnych tragedii. Każda jest inna, a zarazem wszystkie są takie same. 
W kwestii 'detalu historycznego' autorka nie archaizuje języka na siłę, ale dba o wierność detali historycznych, o bogate opisy kostiumów i potraw i wnętrz oraz sposobu życia w tym czasie na dworze książęcym  w tym czasie. Narracja prowadzona jest subiektywnie, z punktu widzenia głównej bohaterki. I w tym zakresie książka jest fikcją literacką, ale osadzoną w realiach epoki i źródłach historycznych. I krąg myślenia bohaterek, ich światopogląd i myślenie o świecie odpowiada epoce, w której żyją. 
Książa 'Dobrawa pisze CV' spełniła moje oczekiwania odnośnie tej książki. Choć najlepsza jak do tej pory jest dla mnie pierwsza książka autorki 'Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej', majstersztyk konstrukcji nowelowej. Ale i tak 'Dobrawa' bije na głowę wiele współczesnych powieści o rozmaitych królowych, a niewielkie rozmiary pokazują, że można zawrzeć więcej 'we mniej'.
Daję 8 gwiazdek 
Dziękuję wydawnictwu MG za książkę do recenzji. 
                                                          uc?export=download&id=0B_-TXCvN-hX-N


14 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa forma opowiedzenia historii. Czasy Mieszka są bardzo interesujące, a już losy Dobrawy muszą być bardzo interesujące. Chętnie sięgnęłabym po tę książkę i po całą serię ;)
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuchałam kiedyś książkę Jerzego Dowiata 'Chrzest Polski', z którą wielu badaczy dyskutuje, ale książka jest ciekawa. No więc ten Dowiat pisał, że źródła czeskie sugerują, że Dobrawa 'miała przeszłość'... Ja zamierzam przeprowadzić wywiad z autorkę, to się może dowiem więcej...

   Usuń
 2. muszę zdobyć koniecznie wcześniejsze powieści autorki

  OdpowiedzUsuń
 3. Tez mi sie podobalo nie archaizowanie jezyka na sile przy jednoczesnym dbaniu o detale.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie bardziej niż język, w powieściach historycznych drażni mnie włożenie bohaterom światopoglądu współczesnego. A tutaj jest wszystko tak jak trzeba.

   Usuń
 4. Bardzo ciekawe są zawsze Twoje recenzje i podbudowane posiadaną wiedzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Trochę posiadam, a resztę wyszukuję przed napisaniem posta. Internet naprawdę zawiera kopalnię wiedzy, którą wcześniej trzeba było godzinami szukać w podręcznikach.

   Usuń
 5. Fajnie czytać słowa Pani Lesiak ;) Kojarzy mi się z młodością, gdyż to moje dawne nazwisko hihihi
  Z ciekawością sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam jeszcze okazji czytać żadnej książki tej autorki, jednak widzę, że kiedy będę poszukiwała dobrej książki psychologiczno-historycznej, po tą warto sięgnąć. Zdecydowanie mnie zainteresowałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mogę radzić, to zacznij od 'Cecylii'. Potem pozostałe.

   Usuń
 7. Muszę koniecznie sięgnąć po książki tej autorki. Lubię wiedzę historyczną przekazaną w ciekawy, niebanalny sposób. Choć i tak wstrzymywałabym się przez nazwaniem tutaj czegokolwiek jako "psychologiczne".

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam wszystkie książki Pani Lesiak i chętnie przeczytam kolejne, bo autorka ma dar pisania:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...