wtorek, 10 stycznia 2017

Janina Lesiak 'Dobrawa pisze CV' - psychologiczna opowieść historyczna.

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Uf, zdążyłam z recenzją przedpremierowo :)
Książka ukaże się jutro, 11 stycznia 2017 roku w wydawnictwie MG. Jest to trzecia książka pani Janiny Lesiak, kolejny arcyciekawy portret polskiej królowej. 
Poprzednie książki to
Janina Lesiak 'Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej' 
Janina Lesiak 'Miłosna kareta Anny J."

Mam wielką przyjemność czytać te przepiękne, mądre i wzruszające książki jako jedna z pierwszych recenzentek. 
Pani Lesiak buduje portrety królowych w skondensowanej formie. Książki nie przekraczają 200 stron. Pierwsza opowieść, o Cecylii rozgrywa się w ciągu 3 dni, niczym antyczna tragedia. Opowieści o Annie Jagiellonce i Dobrawie są rozleglejsze czasowo, a to z powodu tego, iż ich dramat osobisty podzielony był na akty. 
'Dobrawa pisze CV' podzielona została na trzy rozdziały: Było, Jest i Będzie. Najpierw czytamy o przeszłości przyszłej żony Mieszka I w domu swojego ojca , Bolka Srogiego. Była kobietą swojej epoki, czyli ofiarą mężczyzn i całkowicie od mężczyzn zależną. Swoje tragedie osobiste musiała tłumić w sobie. Następnie przeżywa chwile szczęścia u boku Mieszka, aż wreszcie dogania ją przeznaczenie. 
Dobrawa jest kolejną polską królową, która nie była doceniana za życia i po śmierci. Jej losem było macierzyństwo, które okupiła cierpieniem. I miłość mężczyzny, która dobiegła końca. Zużyto ją i wyrzucono niby zużytą chusteczkę. 
Zalety książki pani Lesiak to po raz kolejny połączenie historii z psychologią. Autorka pisze książki przede wszystkim o kobietach, których życie było trudne, usłane cierpieniem, którego im nie wolno było okazywać, bo królowe nie płaczą. W losach tych kobiet: Cecylii, Anny, Dobrawy kryją się tysiące naszych współczesnych tragedii. Każda jest inna, a zarazem wszystkie są takie same. 
W kwestii 'detalu historycznego' autorka nie archaizuje języka na siłę, ale dba o wierność detali historycznych, o bogate opisy kostiumów i potraw i wnętrz oraz sposobu życia w tym czasie na dworze książęcym  w tym czasie. Narracja prowadzona jest subiektywnie, z punktu widzenia głównej bohaterki. I w tym zakresie książka jest fikcją literacką, ale osadzoną w realiach epoki i źródłach historycznych. I krąg myślenia bohaterek, ich światopogląd i myślenie o świecie odpowiada epoce, w której żyją. 
Książa 'Dobrawa pisze CV' spełniła moje oczekiwania odnośnie tej książki. Choć najlepsza jak do tej pory jest dla mnie pierwsza książka autorki 'Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej', majstersztyk konstrukcji nowelowej. Ale i tak 'Dobrawa' bije na głowę wiele współczesnych powieści o rozmaitych królowych, a niewielkie rozmiary pokazują, że można zawrzeć więcej 'we mniej'.
Daję 8 gwiazdek 
Dziękuję wydawnictwu MG za książkę do recenzji. 
                                                          uc?export=download&id=0B_-TXCvN-hX-N


14 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa forma opowiedzenia historii. Czasy Mieszka są bardzo interesujące, a już losy Dobrawy muszą być bardzo interesujące. Chętnie sięgnęłabym po tę książkę i po całą serię ;)
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuchałam kiedyś książkę Jerzego Dowiata 'Chrzest Polski', z którą wielu badaczy dyskutuje, ale książka jest ciekawa. No więc ten Dowiat pisał, że źródła czeskie sugerują, że Dobrawa 'miała przeszłość'... Ja zamierzam przeprowadzić wywiad z autorkę, to się może dowiem więcej...

   Usuń
 2. muszę zdobyć koniecznie wcześniejsze powieści autorki

  OdpowiedzUsuń
 3. Tez mi sie podobalo nie archaizowanie jezyka na sile przy jednoczesnym dbaniu o detale.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie bardziej niż język, w powieściach historycznych drażni mnie włożenie bohaterom światopoglądu współczesnego. A tutaj jest wszystko tak jak trzeba.

   Usuń
 4. Bardzo ciekawe są zawsze Twoje recenzje i podbudowane posiadaną wiedzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Trochę posiadam, a resztę wyszukuję przed napisaniem posta. Internet naprawdę zawiera kopalnię wiedzy, którą wcześniej trzeba było godzinami szukać w podręcznikach.

   Usuń
 5. Fajnie czytać słowa Pani Lesiak ;) Kojarzy mi się z młodością, gdyż to moje dawne nazwisko hihihi
  Z ciekawością sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam jeszcze okazji czytać żadnej książki tej autorki, jednak widzę, że kiedy będę poszukiwała dobrej książki psychologiczno-historycznej, po tą warto sięgnąć. Zdecydowanie mnie zainteresowałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mogę radzić, to zacznij od 'Cecylii'. Potem pozostałe.

   Usuń
 7. Muszę koniecznie sięgnąć po książki tej autorki. Lubię wiedzę historyczną przekazaną w ciekawy, niebanalny sposób. Choć i tak wstrzymywałabym się przez nazwaniem tutaj czegokolwiek jako "psychologiczne".

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam wszystkie książki Pani Lesiak i chętnie przeczytam kolejne, bo autorka ma dar pisania:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.