środa, 18 stycznia 2017

Przemysław Żuchowski 'Droga do Domu. Księga II' - Góry Izerskie, skarb i rozbójnicy

Jak widać na załączonym obrazku, jestem szczęśliwą posiadaczką dwu części karkonoskiej dylogii rozgrywającej się w XVII wieku. Wydano je w 2013 roku w wydawnictwie AdRem, ale ostatnio ukazało się wznowienie, w nowej szacie graficznej, w nowych okładkach.
W zeszłym roku czytałam Księgę pierwszą:
 

Przemysław Żuchowski 'Droga do domu. O prawdziwym skarbie Karkonoszy i Gór Izerskich'  

A to jest wywiad z autorem, który przeprowadziłam w zeszłym roku: 

Wywiad z Przemysławem Żuchowskim, autorem książek: ‘Droga do domu’ i 'Droga do domu. Księga II"

http://adrem.jgora.pl/wp-content/uploads/2016/11/Droga-do-Domu-ksiega-II-okladka.jpgA teraz (a konkretnie 14 listopada 2016 roku) zostałam uhonorowana przez autora księgą drugą. Marzyło mi się posiadanie obu, więc się bardzo cieszę. Dostałam je z dedykacjami. Ta druga dedykacja jest przepiękna. Bardzo dziękuję. Będzie mi przypominać o tym, że warto jest szukać magii w rzeczywistości....

Księgę II przeczytałam wczoraj jednym tchem. To prawdziwy 'page-turning book', jak by napisali w New York Timesie. Podobnie jak przy Księdze pierwszej miałam wrażenie, że czytam powieść, jakich obecnie się nie pisze. Przy części pierwszej, która opowiadała o przygodach wilczej pary Prota i Arny, nasunęły mi się skojarzenia z pozytywizmem, bo wówczas przyroda była ważnym bohaterem powieści. Wilki w Księdze drugiej też się pojawiają, bo książki są spójne czasoprzestrzennie. Wilki są przyjaciółmi głównego bohatera, starego Walona, więc i tutaj się pojawiły, ale Księga druga to osobna historia. 
Tak jak Księga pierwsza, rozgrywa się w XVII wieku w Górach Izerskich, w wiosce, która dziś jest Szklarską Porębą. Akcja Księgi drugiej jest późniejsza niż Księgi pierwszej i rozgrywa się niewiele później niż Księga pierwsza. W okolicy powstała huta szkła. Jednocześnie w lasach prowadzących do huty grasuje banda rzezimieszków, która morduje przejeżdżających ludzi. Do pomocy wkracza Walon, który ma dobre serce, zna ofiary, a przede wszystkim czuje się opiekunem tych terenów. Do jego chaty zaś przybywa 'wielki jak smok' mężczyzna, który dziwnie wypytuje o Walona, ogląda gospodarstwo, mówi dziwne rzeczy o konieczności kupienia większego psa, a co gorsze, okazuje się, że skłamał mówiąc, że we wsi nikt go nie chciał przenocować. 
Intryga się rozwija, jest bardzo ciekawa. Autor połączył elementy kryminalne ze światem przyrody i gór. Skarb Walończyków znów odgrywa ważną rolę w fabule. A co ważne, nie jest to ponawianie trików fabularnych z Księgi pierwszej! Okazuje się, że przy talencie pisarskim autora można napisać świetną i nie nudną kontynuację książki. W Księdze drugiej jest sporo humoru, którego nie było w Księdze pierwszej. Wprowadza go historia stolarza i jego żony. 
Poza wartką akcją i intrygującą historią z dawnych lat w magicznym miejscu pod Śnieżką mamy przepiękną przyrodę. Opisów zachodów słońca od czasów 'Nad Niemnem' chyba zapomnieliśmy w literaturze polskiej.. (ja je lubiłam czytać). Tutaj opisy są i są antropomorfizowane, np. chmury na niebie są jak kokierująca kobieta przed kochankiem.... Fajnie się to czytało. 
Zakończenie daje rozluźnienie nagromadzonych emocji czytelniczych i rozwiązuje akcję.

Powieść zaliczyłabym do literatury przygodowej. Kiedyś takich książek było dużo, a teraz zdaje się, że się tak nie pisze. Młodzież, jak to okropnie się pisze 'young adult' dostają albo historie dziecięce, albo od razu skok w głęboką dorosłość i powieści z erotyką albo fantasy. Pan Żuchowski napisał powieść o przygodzie i o świecie gór, które wiele osób uwielbia. W tym świecie gór kryje się ukryta magia, którą trzeba zauważyć: wilki, stare drzewa, które mają duszę, świat dawnych mieszkańców, których duch pozostał. Jest walka dobra ze złem, a Walon jest tu mocnym charakterem, który pokonuje przeciwników przede wszystkim inteligencją. 
Bardzo polubiłam bohaterów 'Drogi do Domu' i mam nadzieję na kontynuację. 
Daję 8 gwiazdek

10 komentarzy:

 1. Akurat zdobyłam pierwszą część....ale kiedy przeczytam?
  Na razie mam inne w planach....

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz całkowitą rację Izabelo, że teraz trudno jest trafić na książkę przygodową, a kiedyś wydawało się, że jest ich zatrzęsienie. To mój ulubiony gatunek literacki i pewnie jeden z powodów, dla którego obie części "Drogi do Domu" mnie po prostu zauroczyły.
  I ważne jest, że po lekturze dylogii, na dnie duszy pozostaje ślad, który nie znika. To są jedne z tych książek, które mają moc zmieniania człowieka na lepsze, skłonienia do przemyśleń i przyjrzenia się wyznawanym wartościom.
  Pora roku jest idealna, żeby wsunąć się pod kocyk i ponownie pójść śladami bohaterów.
  Ponownie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra książka przygodowa wymaga talentu pisarskiego i zaskakiwania czytelnika oryginalnymi pomysłami. Może dlatego mało teraz takich książek?
   Autor jest chyba człowiekiem o wielkiej wrażliwości na świat i przyrodę. I to widać w książce. Bardzo przyjemna lektura.

   Usuń
 3. Ogromnie się cieszę i dziękuję za tak sympatyczne słowa. Jesteście Panie bardzo miłe i dodajecie mi "skrzydeł", więc chyba powinienem zdradzić, że dylogia przypuszczalnie jeszcze w tym roku zmieni się w trylogię. Ja lubię pisać, czytelnicy lubią śledzić przygody Walona oraz wilków, to dlaczego pozbawiać się przyjemności? Jeszcze raz dziękuję za recenzję oraz wszelkie inne opinie o " Drodze..." Pozdrawiam Serdecznie. Przemysław Żuchowski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ to wspaniała wiadomość! Już się cieszę na trzeci tom "Drogi do Domu" :)

   Usuń
 4. Oj, ależ mi narobiłaś apetytu na te książki :) Mam nadzieję, że uda mi się je kiedyś dorwać :)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tego Ci życzę. Ja miałam szczęście, że wygrałam konkurs u Pani Wu na pierwszy tom, a drugi to już miłosierdzie autora.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.