poniedziałek, 23 stycznia 2017

Zenon Kosidowski 'Gdy słońce było bogiem' - o najwspanialszych odkryciach archeologicznych w historii

Okładka książki Gdy słońce było bogiem Znana przynajmniej z tytułu książka Zenona Kosidowskiego pierwszy raz ukazała się w roku 1956. Drugie wydanie dokonało się w 2012 roku w wydawnictwie Iskry.
Książka jest już stara, ale wciąż czyta się ją świetnie i chyba wprowadza nas, zwykłych ludzi w świat pierwszych znalezisk archeologicznych na świecie. 
Ilustracja
Zenon Kosidowski, zdjęcie z Wikipedii
 O autorze można powiedzieć wiele. Wikipedia mówi, że żył w latach 1898-1978, że uczestniczył w powstaniu wielkopolskim. Potem studiował germanistykę i polonistykę na Uniwersytecie Poznańskim. 
A oto dalsza droga zawodowa według Wikipedii:
Współredagował (1919-1920) czasopismo ekspresjonistów „Zdrój”. W 1919 zadebiutował na jego łamach jako poeta i zamieszkał w Poznaniu. Następnie pracował jako polonista w łódzkiej szkole średniej. Od 1928 do 1939 był redaktorem i dyrektorem poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia, a od 1934 – prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich w Poznaniu i jednym z głównych inicjatorów Czwartków Literackich. Pozostał nim do czasu, gdy w 1937 wyjechał do Warszawy. W latach 1939-1951 przebywał w USA, gdzie m.in. wykładał historię kultury polskiej na uniwersytecie w Los Angeles (1945-1949). Redagował w tym państwie „Tygodnik Polski” (1942-43), a od 1950 – pismo ambasady polskiej w Waszyngtonie, „Poland of Today”.
                                         ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Zenon_Kosidowski)
Oto dzieła autora na tematy archeologiczne: 
 
 • Gdy słońce było bogiem (1956),
 • Królestwo złotych łez (1960),
 • Opowieści biblijne (1963),
 • Rumaki Lizypa (1965),
 • Opowieści ewangelistów (1979)
Nie czytałam jeszcze tych pozostałych, ale profesor Świderkówna w swojej książce bardzo nie zgadzała się z tezami z książki 'Opowieści biblijne'. W każdym razie przeczytałam 'Gdy słońce było bogiem'.  Namówił mnie to tego znajomy, pożyczył książkę, choć się opierałam. Bo mi się zdawało, że już to czytałam w liceum, ale nie. Ja czytałam jakąś książkę o odkryciu grobu Tutanchamona. Ale tytułu nie pamiętam.
Napisano we wstępie do nowego wydania, że książka 'Gdy słońce było bogiem' powstała pół wieku temu, a od tamtej pory zweryfikowano wiele z opisanych odkryć lub dokonano nowych. Ale jak dla mnie, człowieka, który chce mieć jedynie podstawową wiedzę o archeologii, tak, żeby nie pomylić Summerów z Babilonem, myślę, że ta książka wystarczy. 
Cechuje ją przystępny język. Czuje się, że autor potrafił ciekawie opowiadać. Gdy czytałam tę książkę, z łatwością mogłam sobie wyobrazić to, o czym Kosidowski opowiadał. A opowiadał o skarbach, złocie w studni, śmietnisku na cmentarzu, o zakopanej rodzinie królewskiej i zapomnianych miastach. 
Nie tak dawno słuchałam 'Egipcjanina Sinuhe', więc to, co czytałam w 'Gdy słońce było Bogiem' było zobrazowaniem tamtej wspaniałej książki. 
Kosidowski opisał starożytne cywilizacje Summerów, Asyrii, Egiptu, Pompeje, Kretę oraz Azteków i Mapuchów, opisał odnalezienie Ur i Troi. Pisał o przebiegu odkryć, o tym kto i jak dokonał ważnych odkryć, co odnaleziono oraz odtwarzał życie starożytnych kultur. Pisze o ich piśmie, o ich wkładzie w rozwój cywilizacji. Najbardziej poruszające są rozdziały o konkwistadorach, którzy pokazali Indianom Europejczyków z najgorszej strony. Wstyd troszkę jest w imieniu tych ludzi. Indianie wierzyli w białego boga, który przyjdzie z daleka, a ci biali przybysze okazali się pazernymi na złoto, żądnymi władzy i mordu prymitywami z bronią i łutem szczęścia. Opisał to Kosidowski.
Bardzo wartościowe do czytania są rozdziały o cywilizacjach z dzisiejszej Syrii, z których to zabytków nie zostało już chyba nic przez niszczycielką działalność Państwa Islamskiego. A skarby z Muzeum w Kairze? Też przecież były niszczone. Z takim trudem odkrywane. Kosidowski opisuje - też po raz kolejny - grabieżcze zachowanie europejskich archeologów i kolekcjonerów. Przez dłuższy okres wywożono z Egiptu czy Syrii lub z Turcji co się dało. Z drugiej strony nie wiem, czy słyszeliście w mediach tak około 2010 roku (przed wojną w Syrii) o czarnym rynku dzieł sztuki? Teraz okazuje się, że to co posprzedawano nielegalnie to jedyne co pozostało z pamiątek po Sumerach itd. 
Nie jestem specjalistką w tym temacie, ale książka Kosidowskiego pokazuje jak różne były motywy działań odkrywców. Większość z nich poświęcała temu życie. 
O tym wszystkim jest ta książka. Przede wszystkim o starych cywilizacjach świata na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej.

9 gwiazdek

Książka bierze udział w wyzwaniu Literatura Faktu:


3 komentarze:

 1. Jestem ciekawa tej książki , gdy będzie okazja to przeczytam :)
  PS: Bardzo ładny blog, na pewno będę tutaj zaglądać :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam w wieku młodzieńczym "Opowieści biblijne", ale niewiele z niej pamiętam. Zostały mi za to w pamięci reprodukcje obrazów o tematyce biblijnej, które były umieszczone w tej publikacji. Choć były kiepskiej jakości, to dawały możliwość zapoznania się z dziełami największych malarzy i rzeźbiarzy.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.