wtorek, 4 kwietnia 2017

Zapowiedzi wydawnicze dwóch ciekawych książek: Jacek Tacik 'Zamach' i Edith Wharton 'Lśnienie księżyca'

Dziś napiszę o zapowiedziach wydawniczych dwóch ciekawych książek. Nie planuję ich czytać z braku czasu, ale myślę, że będą ciekawe:
Pierwsza z nich to powieść. W zeszłym roku MG wydało po przeszło stu latach od premiery amerykańskiej powieść o kobiecie, która zawsze spada na cztery łapy, jak kot: Jak każe obyczaj. W tym roku MG przygotowuje wydać 'Lśnienie księżyca' (The Glimpses of the Moon) z 1922 roku. Pierwsze polskie wydanie książki, która ma już trochę lat:
Oto zapowiedź z MG:
Lśnienie księżyca Europa, lata dwudzieste XX wieku. Głównymi bohaterami jest kochające się małżeństwo: oboje dobrze  urodzeni, ale biedni. Zakochanie się przeszkodziło im w  planach – Susy i Nick chcieli zdobyć majątek zawierając korzystne związki, a tu – masz ci los! – zdarzyła im się miłość. Ponieważ jednak są nowocześni i sprytni – zawarli umowę: przez rok mogą szczęśliwie żyć na koszt znajomych (wszyscy chcą pomagać nowożeńcom!), a jeśli któreś z nich będzie miało możliwość zawarcia bardziej intratnego związku, to się rozwiodą. Oczywiście życie okazuje się nie takie proste i nasi bohaterowie muszą się zmierzyć z własnymi uczuciami i tym, że to, co kiedyś wydawało im się ważne i cenne, wcale nie musi ich zaspokoić.
                        ( http://www.wydawnictwomg.pl/lsnienie-ksiezyca/)

Natomiast Literackie na 11 maja zaplanowało wydanie książki o zamachu na Jana Pawła II. Czy coś nowego można odkryć w tym nie do końca wyjaśnionym, jak wiemy, temacie? Jak wiemy dokumentów KGB nie zachowało. Oto ta książka według zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego:
 Cały świat zamarł, kiedy 13 maja 1981 roku głównym placem Watykanu wstrząsnęły huki wystrzałów. Czy Jan Paweł II przeżyje? – to dramatyczne pytanie cisnęło się na usta milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę objawień fatimskich, które zapowiedziały śmierć „biskupa odzianego w biel”, a od samego zamachu upłynęło już 36 lat, lecz nadal nie wiadomo, kto wydał wyrok na Jana Pawła II. Jacek Tacik podjął wyzwanie odnalezienia głównych świadków i niczym zawzięty śledczy odtworzył najważniejsze detale. Pracował nad tą książką ponad trzy lata. Pokonał czterdzieści pięć tysięcy kilometrów, przemierzył trzy kontynenty, wykonał setki telefonów, dociekał, porównywał szczegóły, nie stronił od pytań trudnych i niewygodnych.

Osobiste spotkania i szczere rozmowy składają się na tę barwną, wielogłosową opowieść naocznych świadków, śledczych, sędziów, lekarzy, znaczących nazwisk ze świata polityki. Jej siłą są rozmaite punkty widzenia, rozmówcy pochodzący z różnych warstw społecznych, zajmujący odmienne stanowiska i wspominający zamach poprzez pryzmat własnych przeżyć, lęków i kontaktów z Janem Pawłem II. To nie tylko wspomnienia dotyczące zamachu, ale także ich prywatnego życia. Dla każdego z tych dwudziestu sześciu rozmówców prawda ma inne oblicze. I to sprawia, że Zamach to fascynująca lektura!

JACEK TACIK – dziennikarz, z wykształcenia amerykanista.  Pracował we wrocławskim oddziale „Gazety Wyborczej”, a później w Polsat News, TVP Info, „Wiadomościach” TVP1, a obecnie w TVN24. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Press”. Relacjonował konflikt izraelsko-palestyński, referendum niepodległościowe w Szkocji, abdykację Benedykta XVI, konklawe i wybór papieża Franciszka oraz beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. Wywiadów udzielili mu m.in. Szimon Peres, były prezydent Izraela, Giorgio Napolitano, prezydent Włoch i Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Może się skusicie? 
  

6 komentarzy:

 1. Jeśli wyjdę na prostą z moim stosikiem, to dlaczego nie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie też mam chyba z 9 książek, więc nie miałabym kiedy przeczytać tych dwóch.

   Usuń
 2. "Lśnienie księżyca" mnie zainteresowało ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy czytałaś poprzednią książkę autorki? Ona pisze ciekawie i z pazurem.

   Usuń
 3. Chętnie skuszę się na "Lśnienie księżyca". :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze. Będę usuwać komentarze rasistowskie i wulgarne.
Czytam wszystkie wasze opinie.
Proszę też anonimowych piszących o podpisanie się jakoś.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...