środa, 7 czerwca 2017

Edith Wharton 'Lśnienie księżyca' - czy miłość małżonków przetrwa próby...


Dziś napiszę o kolejnej, po 'Jak każe obyczaj', spóźnionej o wiek polskiej premierze książki amerykańskiej pisarki, laureatki nagrody Pulitzera z roku 1921. Oryginalnie książka 'Glimpses of the Moon' została opublikowana w roku 1922, 9 lat po 'Jak każe obyczaj', a dwa lata po 'Wieku niewinności'. Czyli autorka jednak wierzyła w miłość....
Edith wharton face.jpg
Edith Wharton, 1862-1937

Szmat czasu! Czy jej książki przetrwały próbę czasu? W 'Jak każe obyczaj' autorka pokazuje kobietę, reprezentantkę wyższej stery amerykańskiej w obliczu zmian obyczajowych i nastania kultu pieniądza. 'Lśnienie księżyca', które w Polsce ukazało się 29 marca 2017 roku w niezawodnym wydawnictwie MG, pokazuje małżeństwo, które stoi wobec ciężkiej próby. W obliczu rozwodów, oni też stają przed pokusą, czy wybrać miłość, czy pieniądze? 
Cała książka jest oczekiwaniem na ich decyzję. Ale jest też przeuroczo napisanym romansem o pięknej miłości. Zaznaczyłam sobie nawet przeuroczy fragment. Jest to opis spotkania małżonków w świetle księżyca. Proszę zwrócić uwagę na poetycki język, którego w dzisiejszych romansach już się nie używa. Język poetycki, a jednocześnie opisujący realną sytuację:
'Nachylili się oboje. Od ramion po koniuszki palców stanowili jedno ciało, a ich oczy utkwione były w kuszącym połysku fal ogromnego jeziora'. 
Poza romansem, autorka w książce dogłębnie i znakomicie pokazała zmiany w mentalności ludzi, to zanikanie honoru i skłanianie się ku pragmatyzmowi, który dziś, w XXI wieku jest czymś oczywistym. Wówczas dla dwójki bohaterów problemem moralnym było ukrywanie prawdy o romansie przyjaciół. Prawdę mówiąc, dla mnie też byłoby to problemem. Widocznie mam dziewiętnastowieczną moralność. Nick i Suzy mają też problem pieniężny. Ich dylematem jest wybór pomiędzy miłością, a małżeństwami dla pieniędzy i pozycji społecznej. Widać, że autorka pokazuje, iż w klasie społecznej, w której rozgrywa się akcja książki, praca zarobkowa jest czymś hańbiącym. Gdy się tak przyjrzeć naszym czasom, to pogoń za pieniędzmi stała się oczywistością, a nieskorzystanie z tego stało się frajerstwem. Edith Wharton pokazała delikatne odcienie tego faktu na przykładzie pewnego uroczego małżeństwa. 
Książka jest uroczym romansem i przeuroczą, dobrze napisaną powieścią. Nie planowałam jej recenzować, ale w sumie cieszę się, że ją przeczytałam. Troszkę książki o szczęściu trafiają obecnie u mnie jak kulą w płot, ale dobrą literaturę czuć i widać, niezależnie od nastroju czytającego. 
8 wielkich gwiazdek

Za książkę dziękuję wydawnictwu MG:
Znalezione obrazy dla zapytania Wydawnictwo MG

13 komentarzy:

 1. Mam w domu jakąś książkę tej pisarki, ale jakoś nie mogę się za nią zabrać. Na pewno jednak sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po romanse sięgam rzadko, ponieważ niewiele trafia w mój gust, ale właśnie taka XX wieczna powieść, poruszająca jeszcze temat zmian w mentalności ludzi, powinna mi się spodobać - sięgnę kiedyś z pewnością. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio lubię czytać o miłości. :) A klasykę zawsze lubiłam, więc będę pamiętać o tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cytałam jej jedną taką mimi powieść i kilka opowiadań i uważam, że warto poznać jak znakomicie pisała i jakie tematy poruszała. Dlatego zamierzam poznać inne jeszcze jej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co czytałaś? Żałuję, ze nie oglądałam 'Wieku niewinności'.
   Po 2 książkach stwierdzam, że pisała znakomicie. Potrafiła i pisać ironiczno-sarkastycznie, i romantycznie. Poza tym znała życie. W biogramie w Wikipedii wyczytałam, że jej mąż trafił do szpitala psychiatrycznego. Miła więc w życiu pod górkę. Zasługuje więc na szacunek za to, że dała radę.

   Usuń
  2. "Starą pannę" i "Opowieści małżeńskie".

   Usuń
 5. 'Opowieści małżeńskie' przeczytałabym, bo znając wnikliwość autorki w naturę ludzką, to wydaje się, ze to ciekawe teksty. Poza tym opowiadanie daje możliwość różnorodności. Za to za 'Starą pannę' podziękuję, bo byłam nią długo, sama bym napisała poemat epicki o tym ;0

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro polecasz, to muszę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję Wam za komentarze i odzew. Zawsze je czytam i w miarę możliwości staram się na nie odpowiadać. Pozwalam na umieszczanie komentarzy anonimowych, ale proszę o podpisywanie się. Jeśli jesteś blogerem, którego nie znam, a chciałbyś, żeby zajrzała na Twój blog, to daj link.
Usuwam komentarze rasistowskie i obraźliwe. To mój blog, więc nie widzę powodu, żebym miała znosić kalumnie na swój temat.
Jednakże zdarzało się, że blogger sam wrzucał całkiem sensowne komentarze do spamu. Nie zawsze zaglądam tam, więc wtedy napisz, to opublikuję.