czwartek, 15 czerwca 2017

Karen Essex 'Łabędzie Leonarda' - kobiety i sztuka, dwie tajemnice ludzkości

Okładka książki Łabędzie Leonarda Jest to powieść obyczajowa osadzona w piętnastowiecznym Mediolanie i Mantui. Bohaterkami są dwie autentyczne postacie, Isabella d’Este,  znana jako Pierwsza Dama Renesansu i  jej siostra  Beatrice d’Este. Ich mężowie i ojcowie też są postaciami historycznymi. W tle pojawia się wielki Leonardo, już po namalowaniu 'Damy z gronostajem', a w trakcie akcji powieści maluje 'Ostatnią wieczerzę' 'Ledę' i 'Mona Lisę'. Pokazany jest jego warsztat, sposób pracy, jego nowatorskie projekty i szerokie spektrum zainteresowań. Ale nie jest to tylko głupiutka próba odtworzenia historii jakich wiele w literaturze popularnej. To pełna pasji opowieść o kobietach i o sztuce i o tym, co czyni człowieka nieśmiertelnym, a co przemija. 
Książki słuchałam jako audiobook w wykonaniu Elżbiety Kijowskiej. To świetna lektorka, a tę książkę przeczytała mistrzowsko. Wstawki z zapisków Leonarda czytał mój faworyt wśród lektorów, pan Ksawery Jasieński. Co mi się najbardziej spodobało w zapiskach? Nieskromnie powiem, że traktat o penisie. Inne też były ciekawe. Ale ten najlepszy. Leonardo musiał być ciekawym człowiekiem, poza geniuszem, pełnym ironii i humoru. Oto portrety bohaterów książki zaczerpnięte z haseł w Wikipedii poświęconym tym osobom:
ilustracja             ilustracja   ilustracjailustracja   Ilustracja
Po kolei: Beatrice d’Este (autor Ambrogio de Predis), Isabella d’Este (autor Leonardo da Vinci), Ludovico Sforza, Francesco II Gonzaga i Leonardo da Vinci - autoportret).
 
Książka nie jest w żaden sposób nowatorska technicznie, ale jej język jest ciekawy. Narracja przechodzi od tej z punktu widzenia Beatrycze do Isabelli i odwrotnie. Oczekiwałam od tej książki wglądu w świat Leonarda i dlatego zainteresowałam się tym audiobookiem. Książka  dała mi to oraz więcej. Naprawdę mnie wciągnęła. Początek to modlitwa Isabelli na grobie siostry Beatrice. Mówi o rywalizacji między nimi, o poczuciu klęski, o nadziejach i namiętnościach. Potem mamy akcję, która rozpoczyna się w domu dziewcząt, gdy już przyszli posłańcy od przyszłych mężów, gdy przez przypadek jedna dostała starszego Ludovica, a druga młodego Fracesco. Słuchałam z pytaniem i ciekawością jak ułożą im się losy: czy ta, której na początku się nie układało, potem będzie szczęśliwa, która para znajdzie szczęście, a która nie. Zdradzę, że ich kobiecość rozwijała się różnie. Beatrice była rodzinną osobą, pełną miłości, a Isabela miała w sobie wieczne pragnienie zdobywania, ale i pragnienie uwiecznienia w sztuce. Można powiedzieć, że mężczyźni w tej książce nie są warci kobiet, ale to oni rządzą światem, a kobieta może się dostosować i czerpać z życia garściami, czasami się uodparniając na zniewagi, albo żyć we frustracji jak Izabela Aragońska, matka naszej Bony, też występująca w powieści. Świat sprzed emancypacji, u schyłku średniowiecza, a na początku renesansu był światem męskim, z którego kobiety mogły czerpać garściami, jeśli dostosowały się i były piękne i dobrze urodzone. Kobiety miały wpływ na władzę, były szyją, która rządzi głową, jeśli potrafiły. Nie były bierne. Zarówno Beatrice, jaki i Izabela były aktywne, lubiły piękno i sztukę. Ich towarzyszenie w wizytach zagranicznych i urok osobisty często sprawiały więcej niż dyplomacja. 
A mężczyźni w powieści: to płeć słabsza, bo bardziej przyziemna, która w tamtym świecie miała przyzwolenie na zdradę. Ale podejście do sztuki, do polityki zależało już od indywidualnych cech charakteru. Bardzo ciekawe było śledzić rozwój postaci w książce, ich sukcesy i porażki, ich rozwój osobisty i zagadki Fortuny. 
A w tle jest wielki Leonardo. Autorka pokazała go w pracy, z całym jego geniuszem i wszechstronnością. Tak jak napisałam na początku, pokazano jego w trakcie tworzenia największych dzieł, ale i wśród młodziutkich pomocników. Z zapartym tchem czekałam na to, kogo Leonardo wybierze na twarz dla Judasza. Poznałam genezę Damy z gronostajem i Mona Lisy. Sprawdziłam w internecie, zgadza się. 
Podsumowując, książka jest fascynująca. Pozwoliła mi kompletnie oderwać się od problemów. Audiobook jest czytany z pasją. Wersja papierowa ukazała się w wydawnictwie Rebis w roku 2006. 
9 gwiazdek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia

Więcej- kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje zdjęcia
Wschód słońca

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę Moje stosiki

Więcej: kliknij na zdjęcie albo w zakładkę  Moje stosiki
Stosik na czerwiec 2018

Zapraszam też do mojego drugiego bloga - o poezji i obrazach pt. Z poetyckiej półki Łęckiej...