sobota, 10 listopada 2018

Literatura o polskości. Post okazjonalny w stulecie niepodległości Polski i ranking 20 najważniejszych książek o polskości według mnie

Wersja uzupełniona o 2 autorów....

Źródło: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24143420,100-podcastow-na-stulecie-niepodleglosci-dostep-premium-30.htmlLogo zaczerpnięte z oficjalnej strony Prezydenta PR
Z okazji stulecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości chciałam to uczcić na swoim blogu tak jak umiem, czyli książkami.  Dzisiejszy post będzie traktował o książkach, które ja, Literackie zamieszanie, uważam za kwintesencję polskości, na których się wychowywałam. W ten sposób chcę uczcić tak ważny moment w historii Polski. Mój prapradziadek walczył w powstaniu styczniowym... Przepłacił to konfiskata wszystkiego co posiadał i depresją aż do śmierci do tego stopnia, że nawet nie wiemy co car skonfiskował... Dziadek wspominał Witosa z czasów międzywojennych i wybory. To pamiętał jako dziecko. 
W każdym razie ja jako obywatelka cieszę się, że mogę iść na wybory, że mam własną ojczyznę, że mogę mówić po polsku itd. Cieszę się z narodowej literatury i kultury, że mamy piękną tradycję i historię. 
Ojczyzna jako ojcowizna jest z Boga, ale równocześnie jest w jakimś znaczeniu również ze świata.
Napisał tak Jan Paweł II w książce 'Pamięć i tożsamość' i nie były to tylko gładkie słowa, ale słowa człowieka, który widział okupację, stalinizm, PRL i III RP.  
Jak myślę o pojęciu ojczyzna to przypomina mi się wierszyk, którego uczyli mnie rodzice:
                                          ♬ Kto ty jesteś? Polak mały- wierszyk dla dzieci


Mój pomysł na ten post to wymienienie książek, które ja uważam za pokazujące polskość. Wymieniam książki, które osobiście lubię. 
Miejsce 1, 2 i 3 
Pierwsze trzy numery to książki o Polsce, o tym, jaka była, jak się żyło. Przecież byliśmy narodem wiejskim, szlachecko-wieśniaczym, Polską Trojga Narodów.... Tak więc te trzy tytuły opowiadają o Polsce:

Znalezione obrazy dla zapytania Nad NiemnemZnalezione obrazy dla zapytania Pan TadeuszZnalezione obrazy dla zapytania Dolina Issy
                
                 
 Miejsce 4 i 5
Autor ważny, bo ustosunkowujący się do marzeń o Polsce i jej realizacji. Przecież 'Przedwiośnie' to książka o porażce mitu... O porażce wielkich, ale nierealnych ideałów... A 'Wierna rzeka' to kwintesencja powieści martyrologicznej, którą czytałam z chusteczkami. Wiem, ale lubiłam te książki, ale wiedziałam, ze styl Żeromskiego jest swoisty, pełen przymiotników, ale jeśli ktoś czytał tę lekturę w szkole to wie, czego się spodziewać....
Znalezione obrazy dla zapytania Wierna rzeka Znalezione obrazy dla zapytania Przedwiośnie żeromski

Miejsce 6 i 7
Przypomniane przez Martuchę, dzięki. Troszkę Reymont obił nasze wyobrażenia klas pracujących 'o bruk', pokazał, że nie jest tak różowo, jak opiewają poeci pisząc o dworkach.. Poza dworkami było ciężko. Przyznam się, że 'Ziemię obiecaną' znam tylko z filmu i to też od zeszłego roku. 
Znalezione obrazy dla zapytania Reymont Znalezione obrazy dla zapytania Reymont
Miejsce 8 i 9
Książki  o sarmacie i Rzeczpospolitej Szlacheckiej 
Znalezione obrazy dla zapytania TrylogiaZnalezione obrazy dla zapytania Pamiątki Soplicy
Miejsce 8 i 9
Tak jak Żeromski, ale w innym stylu, zderzył Wyspiański mity narodowe z realizacją....
Znalezione obrazy dla zapytania Wyspiański wesele Znalezione obrazy dla zapytania Wyspiański warszawianka
Miejsce 10, 11 i 12
Wymienię tu poezję. Cenię wielu polskich poetów, ale ci tu znów pokazali uniwersalny wymiar polskiej poezji, zajęli się tematyką miłości, losu ludzkiego pokazali nastrojowość. 
Znalezione obrazy dla zapytania Leśmian poezje Znalezione obrazy dla zapytania Staff poezje Znalezione obrazy dla zapytania Iwaszkiewicz poezje
Miejsce 13
To Słowacki w całości 


Znalezione obrazy dla zapytania Słowacki utwory

Miejsce 14
Czytałam tylko we fragmentach, ale chciałabym całość:
Znalezione obrazy dla zapytania Dziennik pisany nocą utwory


Miejsce 15 i 16
To też poezja. Czytam te wiersze teraz i czuję, że wciąż są aktualne... Bo prawdziwa sztuka jest ponadczasowa. 
Znalezione obrazy dla zapytania Poezje Herbert Znalezione obrazy dla zapytania Poezje Szymborska

Miejsce 17 i 18
I na koniec 'last but not least' to wiersze, które czytałam mając 4 latka chyba, na których uczyłam się nie tylko czytać. Ja się na nich uczyłam miłości do słowa.... Brzechwa był magiczny, potem Tuwim, ale Brzechwa był dla mnie, czterolatki o lata świetlne ponad wszystkim!
Znalezione obrazy dla zapytania Wiersze dla dzieci Brzechwa stare wydaniaZnalezione obrazy dla zapytania Wiersze dla dzieci Tuwim stare wydania

Miejsce 19
Nie chciałam, żeby w moim wyliczeniu zabrakło serii, która wrzuciła powieść popularną, fantastykę, na wyższy poziom! I naprawdę denerwuje mnie ten cały hejt spływający na niego. Przecież to sąd rozstrzygnie... A książki były niesamowite. Czytałam je na 1 roku studiów. Pożyczyłam w tym właśnie wydaniu. 
Znalezione obrazy dla zapytania Sapkowski Wiedźmin

Miejsce 20
Bez komentarza.... Słusznie jest najpopularniejszym polskim pisarzem za granicą:

Znalezione obrazy dla zapytania Lem utworyZnalezione obrazy dla zapytania Lem utwory

I jak? Zgadzacie się z tymi moimi typami? Czy macie inne? Kolejność jest w sumie przypadkowa, bo Słowacki równie dobrze mógłby być numerem jeden, czy Lem. Ale jakoś musiałam ponumerować. 
Ja się cieszę, że mamy własną literaturę, że mamy się o co kłócić, o to czy ten, czy tamten. Smutny byłby z nas naród, gdybyśmy mieli kilku wielkich pisarzy na krzyż i nawet nie o co się kłócić. A przede wszystkim, myślę, że oni są wciąż czytani.... 
Na koniec zostawiam link do quizu z Onetu. Fajny, robiłam wczoraj:
Pozdrawiam,
Iza Łęcka-Wokulska

                                                              Dopisek
Zachęcam inne blogi do stworzenia takich list. Uczcijmy stulecie niepodległości!

30 komentarzy:

 1. Z zestawienia jedynie do Szymborskiej mam mieszane uczucia ze względu na tą część jej twórczości, w której pokazała uwielbienie do Lenina i Stalina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem co mam odpowiedzieć. Niech Szymborska broni się sama. Ja doceniam jej późniejszą twórczość, którą wciąż czytam. Ale powiem Ci, że ucieszyłam się, że masz zastrzeżenia do wierszy o Stalinie, bo bałam się, że ktoś się odezwie na temat Leśmiana, jakiś rasista. Ale zaskoczyliście mnie pozytywnie.

   Usuń
  2. Ja wiem, że Wisława Szymborska ma rozległą twórczość, ale we mnie niestety przez ten stalinowski epizod budzi mieszane uczucia i nic na to nie poradzę. Nie potrafię zrozumieć, jak normalny człowiek może wychwalać zbrodniarzy tego kalibru. Ale nie oczekuję wcale, że zaczniesz panią Szymborską bronić czy tłumaczyć, a tym bardziej nie oczekuję od nikogo tego, aby miał z tą autorką takie same skojarzenia, jak moje. Po prostu wyraziłam swoje subiektywne zdanie.
   Natomiast ogólnie Twoje zestawienie podoba mi się bardzo. Serce rośnie, kiedy widzi się, że ludzie wciąż czytają klasykę polskiej literatury, że doceniają, że są to dla nich dzieła ważne. Bo tak po prawdzie najczęściej spotykam się z ocenami negatywnymi, kiedy jakiegoś czytelnika zapytać o Mickiewicza, Słowackiego i innych naszych wielkich twórców. Wielu ludzi uważa, o zgrozo, że to nudziarstwo. A to przecież nasze dziedzictwo kulturowe. W dodatku wcale nie gorsze niż dorobek nie polskich pisarzy tego okresu, którymi jakoś łatwiej przychodzi ludziom się dzisiaj zachwycać. Sama uważam, że są to tego typu dzieła, które nie tylko powinno się przeczytać, znać, ale również posiadać na swojej własnej półce. W chwili obecnej jestem nawet w trakcie wymiany tych egzemplarzy, które nadszarpnięte już zębem czasu ulegają powolnemu zniszczeniu, rozsypują się w rękach, na egzemplarze nowsze. Cieszę się, że na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się tak piękne wznowienia naszej rodzimej klasyki, bo uważam, że te dzieła zasługują na odpowiednią oprawę. Mam nadzieję, że kiedyś i mojemu synowi dobrze posłużą. :)

   Usuń
  3. A co masz do wymiany? Bo ja szukam takich 'staroci'. I dobrze, że o tych odczuciach wobec Szymborskiej napisałaś. Są na temat i merytoryczne.
   Mnie, jako jedynej w klasie licealnej spodobało się 'Nad Niemnem' oraz 'Pan Tadeusz', a szczególnie te opisy przyrody... Co nawet polonistkę zdziwiło. Mój brat natomiast zachwycił się 'Lalką'. Może dlatego mi się to podobało, bo wyobrażałam sobie, że czytam o swoich krajobrazach, o zachodzie słońca nad naszym lasem. Ładne to było. Do poezji dorastałam dłużej.

   Usuń
  4. Poezja ogólnie jest dużo trudniejsza w odbiorze i choć bywają wiersze krótkie, których przeczytanie zajmuje ze trzy minuty, to paradoksalnie na czytanie poezji trzeba poświęcić dużo więcej czasu, bo to trzeba się nad nimi pochylić, głębiej zastanowić nad ich przekazem, próbować różnie zinterpretować.

   Wiele z tych książek wysyłałam już do kuzynki za granicę, bo czytać uwielbia, a tam z polskimi książkami, to krucho raczej ma. Ale coś jeszcze zostało, bo pamiętam, że mi w kartony się nie pomieściło, także jeśli chcesz, na dniach kiedy będę mieć do tych książek dostęp i kiedy znajdę dłuższą chwilkę na ich przegląd, mogę dać znać, jakie tytuły wchodzą w grę. Jakby co, odezwę się do Ciebie poprzez wiadomość prywatną na fb Literackiego Zamieszania, bo tak chyba będzie najprościej, zamiast tutaj "zaśmiecać". :)

   Usuń
 2. Nie znam wszystkich dzieł przez Ciebie proponowanych ale widzę, że warto zwrócić uwagę. Z kolei te dzieła które znam to nie tak dogłębnie, dlatego cięzko jest mi się wypowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba ;) Polecam Ci 'Dolinę Issy', bo to naprawdę piękna książka.

   Usuń
  2. Zarezerwowana w bibliotece :)

   Usuń
 3. Dla mnie zabrakło "Chłopów" Reymonta, którzy byliby u mnie na drugim miejscu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, zapomniałam o 'Chłopach'! To taka podstawa polskiej literatury, a postaciami z tej książki porozumiewali się Polacy niezależnie od wykształcenia. Moja ciotka, jak chciała obrazić tatę, to nazwała go Boryną.... I w tym wszystkim wszyscy znali i czytali podstawowe lektury. Ale powiem ci, że mi wieś kojarzy się z 'Ferdydurke'... Bo ja ze wsi jestem, a tam pokazał Gombrowicz stado psów biegnące za bohaterem... Boję się psów, a moja fobia z wiekiem się powiększa i perspektywa obrońców zwierząt, żeby spuścić wszystkie burki z łańcuchów wydaje mi się straszna... Bo obrońcy mają na myśli pewnie piękne, wyczyszczone rasowce, z obróżkami i w kojcach... a w rzeczywistości wiele zagród nie ma kojcców, psy by latały, a ja bym sie bała nosa wytknąć na wieś. I tak strach rowerem jechać.... Trochę pomagają mandaty, ale ludzi trudno zmienić. A obrońcy zwierząt zadowoleni siedzieliby w swoim mieście, zaś te psy z 'Fredydurke' by atakowały nie ich, ale mnie. Oczywiście jestem przeciwna męczeniu zwierząt i trzymaniu ich głodnych na malutkim łańcuszku, ale w drugą stronę wypuścić wszystkie bestie na wieś to też niebezpieczne....

   Usuń
 4. Bardzo mi się podoba Twoja lista. Szczególnie to, że jest na niej fantastyka i literatura dla dzieci. I "Dziennik pisany nocą" Herlinga-Grudzińskiego! Podobnie jak u Martuchy "Chłopi" byliby u mnie na drugim miejscu, bo jednak byliśmy w przeważającej większości narodem chłopskim. Szlachta liczniejsza niż gdzie indziej stanowiła tylko 10% ludności. Przyznaję, że nie czytałam "Doliny Issy" Miłosza, więc nie wiem, może masz rację umieszczając tę pozycję tak wysoko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten Dziennik to moje marzenie, żeby przeczytać w całości.Szukam ebooka. Dziecięce i popularne zawsze umieszczam. Uważam, ze to też ważne, a może nawet ważniejsze utwory.

   Usuń
  2. 'Dolinę Issy' czytałam na studiach i dla mnie to utwór w klimacie kresowym, tak jak 'Nad Niemnem'. Oddaje naszą mentalność, tęsknotę za Kresami. Przecież wciąż się to powtarza, wciąż jest.

   Usuń
 5. Wspaniały, bardzo inspirujący wpis, Izabelo, dziękuję Ci za niego <3 Dziękuję, że właśnie w tym dniu... Z większością Twoich literackich typów się zgadzam. Żeromski, "Pan Tadeusz", Trylogia, "Nad Niemnem", Gustaw Herling-Grudziński, Herbert - tak, to ci, którzy mnie również szczególnie leżą na sercu... Zabrakło mi na Twojej liście tylko "Dziadów" Mickiewicza, które ja uważam za jakąś wręcz nadprzyrodzoną kwintesencję polskiej duszy! Bo tak to chyba Twoja listę akceptuję w pełni :-)) Jest wspaniała! Pozdrawiam Cię serdecznie w tym pięknym Dniu! Ten wpis właśnie teraz był potrzebny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie. Ale już nie będę dopisywać. I tak wczoraj dołożyłam Wyspiańskiego, bo mi się w kościele przypomniało...

   Usuń
 6. Izabelo, mam nadzieję, że nie będziesz miała nic przeciwko temu, że zaczerpnę od Ciebie pomysł z publikacja loga? Dzięki i pozdrawiam! :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję. Pomyślałam, że może inni też zechcą stworzyć takie swoje listy. Stworzyłam baner. Można go udostępniać, jeśli chcecie.

   Usuń
  2. Świetnie! Banner bardzo mi się podoba i podejmuję wyzwanie! Mam nadzieję, że jak najwięcej blogerów dołączy! Pozdrawiam pięknie!

   Usuń
  3. To ja dziękuję. Tak na piątek może napiszę o tym post, bo sobie wymyśliłam, że zrobiłabym zestawienie. Fajnie, gdyby i młodzież się przyłączyła....

   Usuń
 7. A mnie tu zabrakło "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej.....to tak na początek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jeszcze "Sławy i chwały" Iwaszkiewicza

   Usuń
  2. W 20 najważniejszych wymieniałam te charakterystyczne. 'Noce i dnie' lubię i przecxzytałam całość, ale wydaje mi się, że 'Nad Niemnem' jest w tym zestawieniu reprezentacyjne.

   Usuń
 8. Pięknie uczciłaś urodziny naszej ojczyzny. Ja trochę inaczej: https://mojepodrozeliterackie.blogspot.com/2018/11/polsce-na-urodziny.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę, że się przyłączę. Chyba nie zauważyłam Lalki. U mnie będzie na pewno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dałam.... Bo nie zmieściliby się poeci. Dziadów też nie umieściłam, ani Norwida...

   Usuń
 10. Witaj, jestem u Ciebie pierwszy raz. Bardzo kulturalnie i fajnie na tym blogu :) Cieszę się, że do Ciebie przypadkiem trafiłam. Masz dobre pióro. Podobają mi się poty i całokształt - szczerze. Obserwuję z przyjemnością :* Chyba wezmę udział w tym zadaniu :) Test z Onetu zrobiłam i pochwalę się bardzo dobrym wynikiem :D Pozdrawiam i zapraszam do mnie: https://lamliwypaznokiec.blogspot.com/2018/11/sto-lat-polski-niepodlegej-ja-chce.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki. Zapraszam do testu. Zajrzę tez do Ciebie. Pozdrawiam.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.

Wiecie, że usunę komentarze rasistowskie i obraźliwe. Dziękuję za uwagi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Top Commentators Widget for Blogger Blogspot with Avatars